8 adımda başarılı dijital pazarlama

5 dk
dijital pazarlama tüyoları

Günümüzde dijital kanalları kullanmadan potansiyel müşterilere ulaşmak çok zor bir hal almaya başlamışken kimileri bu kanalları en iyi şekilde kullanıyor kimileri de yapılan eksiklerin farkında olmadan düşük verimlilik sağlıyor. Bu nedenle dijital pazarlama stratejinizi oluştururken ya da optimize ederken dikkat etmemiz gereken hususları bir araya topladık.

Her ne kadar 8 adımda olduğunu söylemiş olsak da her bir adım kendi içinde önemli iken hepsinin birlikte kullanımı ile en iyi fayda sağlanacaktır. Eğer siz de dijital pazarlama faaliyetlerinizi nasıl optimize edeceğinizi ya da nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.

İşte dijital pazarlamanın 8 kilit adımı: 

1- Hedef Kitle: Pazarlama faaliyetlerinize başladığınızda hedef kitlenizin tam olarak hangi bileşenleri kapsadığına emin olmayabilirsiniz ancak zamanla doğru verileri analiz ettiğinizde sattığınız ürün ya da hizmet ile en çok ilgilenen kitleyi tespit edebilirsiniz. Doğru hedef kitlenin tespiti yayınlayacağınız reklam ve iletişim stratejilerinizi şekillendirirken reklamlarınızdan ve iletişimlerinizden de en iyi dönüşü almanızı sağlar. Bu sayede gereksiz harcamalardan kaçınarak doğru kitleye en verimli şekilde ulaşabilirsiniz. 

2- Kanal seçimi: Özellikle dijital alanda yaşanan gelişmeler online iletişimde birbirinden farklı ve güçlü birçok online pazarlama kanalını da beraberinde getirmiştir. Dijital pazarlama faaliyetlerinizi en etkin ve verimli kullanmak adına birden çok kanalda doğru iletişim yaparak faaliyetlerinizden maksimum verim sağlayabilirsiniz. Dijitalde kullanıcı davranışlarını göz önünde bulundurarak doğru kitleye farklı cihaz ve ortamlarda erişebilmek için farklı kanalları kombine edip bu kanallara uygun stratejinin geliştirilmesi hayati önem taşıyor. 

3- Süreklilik: Pazarlama için önemli etkenlerden birisi olan süreklilik dijital pazarlama için de önemli bir unsurdur. Eğer iletişiminizi sürekli ve istikrarlı şekilde yaparsanız zaman içerisinde aldığınız dönüşümler üzerinde pozitif etkisini görürsünüz. Kesintili ve istikrarsız iletişim hem maliyetlerinizi arttırır hem de uzun vadede istediğiniz verimi alamazsınız. Doğru iletişim stratejisini belirleyerek bunu sürekli hale getirmek marka bilinirliğinizi arttırmanızda fayda sağlarken yayınlarınızın da performansını arttırmanıza katkı sağlayacaktır. 

4- Yaratıcı Mesaj: Her mecranın kendine özgü dinamikleri olsa dahi yayınlayacağınız reklamlar ve dijital iletişim materyallerinizin hedeflediğiniz kitlenin dikkatini çekmesi ve doğru yönlendirmesi oldukça önemli. Bu nedenle iletişim çalışmalarınızdan en iyi verimi almak için hazırladığınız materyallerin olabildiğince yaratıcı olup hedef kitlenizle ve ürününüzle ilgili olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede istediğiniz dönüşümleri elde ederken maliyet avantajı da sağlamış olursunuz. 

5- Analiz: Dijital pazarlamada en önemli başarı kriterlerinden birisi de yayınlarınızın ve iletişim çalışmalarınızın analizini yapmanız. Bu sayede çabalarınızın nasıl bir sonuç verdiğini görürken optimize etme ve daha başarılı sonuçlar elde etme imkanı bulursunuz. Bu sadece reklamlarınızı ya da iletişim çalışmalarınızı optimize etmeniz için değil aynı zamanda müşteri kitlenizi, beklentilerini ve davranışlarını da kavramanız açısından önemlidir. Bu sayede ürün ya da hizmetinizi pazarın gereksinimlerine göre şekillendirme imkanı da bulmuş olursunuz. Unutmayın analizi olmayan bir dijital pazarlama faaliyeti tamamen boşa bir çaba olacaktır.

6- Strateji: Online iletişim kanalları aracılığı ile ulaşabileceğiniz hedef kitleler ve bu kitlelerin davranışları farklılık gösterir. Bu nedenle kullandığınız materyal ve iletişim tonundan yapacağınız çalışmaların niteliğine kadar birçok farklı konuya dikkat etmeniz gerekecektir. Bu nedenle iletişim faaliyetlerinizi yürüttüğünüz süre boyunca farklı kanalların gereksinimleri doğrultusunda optimizasyonlar yaparken bu kanalların birbirleri olan etkileşimlerini analiz ederek doğru iletişim stratejisini belirlemeniz birçok açıdan faydalı olacaktır.

7- Diğer bileşenler: Tüm iletişim ve reklam faaliyetlerinizin yanında ürününüzün sunduğu faydadan sağladığınız müşteri ilişkileri deneyimine kadar bir çok farklı etken sizin iletişiminizi olumlu ya da negatif yönde etkileyecektir. Elinizdeki verileri analiz ederek güçlü ve zayıf yönlerinizi tespit etmeniz kısa ve uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlar. 

8- Gelir Gider takibi: Yaptığınız çalışmaların maliyet ve dönüşümlerini takip ederken gelirleriniz ile bunların doğru orantısını kurabilmeniz hayati önem taşır. Paraşüt gibi bir ön muhasebe programından faydalanarak gelir ve giderlerinizi takip etmeyi unutmayın. Paraşüt hesabınız yok mu? Hemen 14 gün ücretsiz deneyin:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Bonus - Dikkat edilmesinde fayda olan birkaç konuyu burada sıralayayım:

  • Stratejinizi en başında belirleyememişseniz süreç içerisinde doğru analizleri yaparak gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

  • Analiz her ne kadar farklı bir adım gibi görünse de her bir adımda yapılması ve uygulanması gereken önemli bir etkendir.

  • Farklı kanallar birbirlerini etkilerken bu etkileri gözlemlemek zor olacaktır, bu nedenle kanalların performanslarını ayrı ayrı değerlendirirken mutlaka bütüne olan etkisini de gözlemlemeye çalışın.

Dijital pazarlama ve daha fazlası ile ilgili yazılarımızı kaçırmamak için blogumuza abone olun:

Bloga Abone Olun

İbrahim Patat

İbrahim Patat

İbrahim Patat, Paraşüt'te Dijital Pazarlama Direktörü olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!