Abonelik e-Ticaret Modeli için 4 Nakliyat Stratejisi

Sipariş periyodundan sonra gerçekleştirilen, müşteride ilk intibayı bırakan nakliyat konusunda dikkate almanız gereken 4 stratejiyi Startsub ekibi sizin için anlattı.

3 dk
Nakliyat Stratejisi

e-Ticaret şirketiniz için web sitesini açtınız, ürünleriniz hazır ve müşteri kitleniz de var. Ama iş burada bitmiyor; sıra e-ticaretin en önemli adımlarından biri olan nakliyatta. Nakliyat, özellikle müşterilerine düzenli gönderim yapan abonelik e-ticaret modelinde hayati önem taşıyor. Nakliyatın gecikmesi ya da kötü şartlarda gerçekleştirilmesi sunduğunuz ürününün değerini azaltabiliyor. Bu yüzden nakliyat için izleyebileceğiniz stratejileri sizin için kaleme aldık.

e-Ticaret Artık Daha Kolay!

Paraşüt'ün e-ticaret entegrasyonuyla operasyonel iş yükünüz azalırken siz de rahat bir nefes alın!
Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Denemek İstiyorum

Abonelik e-Ticaret Modelinde Kullanılabilecek 4 Nakliyat Stratejisi

 1. Doğru nakliyat firmasıyla anlaşmak
  Hepsiburada.com’un geçtiğimiz sene açıkladığı kendi nakliyat şirketini kurma planı diğer markalara da sıçrar mı henüz bilinmez ama bu konudaki gelişmeleri beklerken siz şimdilik en doğru kargo firmasıyla anlaşın. Unutmayın, ürünlerinizin nakliyatı için anlaştığınız kargo şirketi sizin de temsilciniz olacak. Şirketinizle müşterileriniz arasında servis verebilecek kargo firmalarını belirledikten sonra fiyat/performans açısından karşılaştırmaları yapın ve sizin için en doğru çözüm ortağının hangisi olduğuna karar verin.

 2. Özel teslimat opsiyonları sunmak
  Sipariş verecek olan müşteriye farklı opsiyonlar sunmak onlara kontrol sahibi olduklarını hissettirecek ve daha özel bir deneyim yaşamalarını sağlayacak. Ekstra hızlı ya da ileri tarihe nakliyat gibi seçenekler sunmanız önemli; özellikle ürününüz taze tüketilmesi gereken bir besinse ya da doğum gününe özel bir çiçek aranjmanıysa nakliyat teslim zamanı kritik olabiliyor. Bu gibi opsiyonlar için gerekirse ekstra ücret talep edebilirsiniz. Ancak unutmayın, free shipping yani ücretsiz nakliyat müşterinin gözünde bir artı.

 3. Tahmini teslimat süresini belirtmek
  Müşterilerinize sipariş ettikleri ürünün ne kadar sürede ulaşacağını söylemek yalnızca kargo şirketinin değil marka olarak sizin de yükümlülüğünüz. Net bir saat ya da gün veremiyorsanız bile ortalama bir süre belirtmelisiniz ve “şirkete teslim edilme”, “dağıtıma çıkma” gibi kargolama adımlarının müşterinize bildirilmesini sağlamalısınız.

 4. Ürün iadesinde kolaylık sağlamak
  Müşteri memnuniyeti elbette markanızın hedefinde ama eğer varsa memnuniyetsizliğin sebeplerini öğrenmek de bir o kadar önem taşıyor. Müşterileriniz sunduğunuz üründe değişim ya da iade isterse nakliyatta yardımcı olmalısınız. Bu hem marka güvenirliliğini arttıracak hem de müşterilerin markayla yeniden ilgilenmesini sağlayabilecek bir hamle.

Abonelik e-ticaret modelinde nakliyat stratejilerini öğrendiniz. Peki e-ticaret operasyonlarınızı nasıl hızlandıracaksınız?

e-Ticaret operasyonlarınızı ve ön muhasebenizi daha kolay yönetmek için Paraşüt'ün birçok özelliğini kullanabilirsiniz:

Henüz Paraşüt hesabınız yoksa 14 günlük ücretsiz deneme hesabınızı oluşturabilirsiniz:

Ücretsiz Deneyin

e-Ticaret ile İlgili Diğer Yazılarımız:

Abonelikli e-Ticaret Nedir?

e-Ticaret Sitenizde Satışa Başlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Online Pazaryerlerinde Satış Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Konu

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!