Aile Anayasasında Neden Tarihçe Bulunmalı?

Aile şirketlerinin kurumsallaşma süreci ile ilgili yazılarımız devam ediyor. Expertera Uzmanı Özgür Bey, aile anayasasında tarihçenin önemini ve nasıl tarihçe hazırlanabileceğini sizin için kaleme aldı.

5 dk
Aile Anayasası

Bir önceki yazımı okuyanlar; “Şirket kurarken kurduğunuz hayalin peşinden koşmayı sakın bırakmayın, ama bu koşuyu yaparken aileniz ve kendi geleceğiniz için kurduğunuz şirketin geleceğini güvence altına alacak adımları da atın. Uzun vadeli stratejilerinizin arasına mutlaka Aile Anayasası’nı alın ve ‘şirket aile için’ bakışını ‘aile şirket için’ bakışıyla değiştirin” yazdığımı ve Aile Anayasası için; ‘Aile Şirketlerinin devamlılığını sağlamak için mutlaka oluşturulması gereken bir mutabakat metni’ tanımını yaptığımı hatırlayacaklardır.

Ön Muhasebenizin Yönetimi Kimde?

Faturalama, stok takibi ve cari hesap takibinden e-ticaret ve CRM entegrasyonlarına birçok özellik Paraşüt'te. Paraşüt'le ön muhasebenizi emin adımlarla yönetin, diğer işlerinize daha çok vakit ayırın, mutlu olun.
Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Aile Anayasası Nedir?

Aile Anayasası siz şirket sahiplerinin şirketinizi nasıl kurduğunuzu, ne badireler atlattığınızı, hangi vazgeçilmez etik değerlere sahip olduğunuzu, gelecek hayalinizi ve yönetim şeklinizi sizden sonraki kuşaklara aktardığınız imza altına alınmış bir metin. Aynı zamanda yeni kuşakların şirket içerisindeki varlıklarını hissetmelerini sağlayacak önemli bir oryantasyon malzemesi. Aile anayasanıza bir tarihçe ile başlamanızı öneriyorum. Ben de bu yazımı tarihçeye ayırdım.

Aile Anayasası İçinde Tarihçe Bulundurmanın Önemi

Bu tarihçe varlık içerisinde büyüyen yeni kuşaklara, şirket büyüdükçe sisteme dahil olacak olan beyaz yakalara şirketin kuruluş öyküsünü aktaracak. Hangi zorluklardan geçildiğini, zorluklar karşısında hangi adımların atıldığını, yapmaları ve yapmamaları gereken şeyleri içerecek. Kısacası şirketinizin temelini, çatısını, iş yapış tarzını aktaracak. Tüm bunların özeti olarak olmazsa olmaz değerlerinizi de barındıracak. Bu etik değerler sizi siz yapan yapı taşları, piyasadaki varlığınızın teminatıdır.

Aile Anayasası için Tarihçe Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tarihçeyi kaleme alırken rahat okunacak biyografi tadında bir metin olmasına dikkat edin ki okunurluğu olsun. Unutmayın ki sıkıcı metinleri siz dahil kimse okumak istemez ve yazıldığıyla kalırlar. Oysaki yaşanmışlıkları aktaracak duygu ifadeleri ile beslendiğinde metinleriniz okunabilecek öykülere dönüşür ve ilgi çeker. Aristo’nun ortaya attığı bugün de geçerliliğini koruduğuna inandığım iknanın üç unsuru vardır. Bunlar;

  • Güvenilirlik (Ethos)
  • Mantık (Logos)
  • Duygu (Pathos)

Ben danışanlarımla tarihçe oluştururken metnin ruhunun olmasına özen gösteriyorum. Unutmayın ki başarılı hikayeler ruhu olan verilerdir. Güvenilir olmalı çünkü bizler başarılarına, deneyimlerine, ilkelerine, yöntemlerine saygı duyduğumuz insanlarla hem fikir olma eğilimindeyizdir. Metnin ayrıca veriler ve istatistiki bilgilerle desteklenmesi de gerekiyor ki bu kısmı Mantık bileşenidir.

Expertera ile esnek iş gücü devrimi Türkiye’de!

Türkiye'nin yenilikçi firmaları artık sorunlarını esnek uzmanlıkla çözüyor.
Şimdi Projenizi Girin

Sonuncu ve bence en önemli olan kısmı ise paragrafın başında belirttiğim ruh. Tarihçemiz duygulara hitap edebilmeli. Başkaları tarafından okunduğunda hayranlık uyandırmalı, aydınlatmalı ve sizden sonra gelecek olan yeni kuşaklara ve yöneticilere liderlik edebilmeli.

Bu yüzdendir ki aile anayasasının en önemli başlıklarından birisidir tarihçe. Hem tozlu raflardaki anıları canlandırmaya yarar hem de daha metin haline gelmeden anlatılırken bile aile içerisindeki birlik ruhunu tazeler. Benim için en önemli katkısı ise tarihçe hazırlarken danışanlarımın duygularını, yaşadıklarını ve olmazsa olmaz değerlerini keşfetme fırsatını yakalamam, tek kelimeyle aileden birisi olmamdır.

Gerek profesyonel hayatımda gerekse danışmanlık hayatımda biyografi okumak, dünyayı değiştiren insanların belgesellerini izlemek ve tarih bilgisi edinmeye çalışmak her zaman vazgeçilmezim olmuştur. Biyografiler ve tarih hem aydınlatıcı hem de çok önemli liderlik eğitimi kaynaklarıdır. Başkalarının hikayelerini dinleyin ve onların yaşadıklarından aklınıza yatanları doğrunuz kabul edip, aynı şeyleri yaşamakla vakit harcamayın, ilerleyin. İşte tam da bu sebepten aile anayasası için tarihçenizi özenerek hazırlayın ki yeni kuşaklar sizin yaptığınız hataları yapmakla vakit kaybetmesin, doğrularınızı doğru kabul edip çok daha hızlı ve güvenli adımlarla ilerleyebilsinler.

Henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

Diğer Yazılarımız:

e-Fatura kullanmak zorunda mıyım?

CRM Nedir? Ne İşe Yarar?

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

Aile Şirketi Yasası Nedir?

Expertera

Expertera

Expertera, dünyanın önde gelen şirketlerini ve uzmanlarını proje bazlı çalışmalar için bir araya getiren bir uzmanlık platformu. İhtiyacınız doğrultusunda, esnek süreler (saatlik, günlük, haftalık veya aylık) ve uygun bütçelerle, en yetkin profesyonellere hızla erişmenizi sağlıyoruz.


Yenilikçi işletmelerin ve KOBİ'lerin ihtiyaçlarını anlıyoruz, Expertera Zen markamız ile size özel ve garantili Finans, İnsan Kaynakları, Dijital Pazarlama ve Yazılım uzmanları sunuyoruz.
Aradığınız çözüm elinizde - web sitemizden uzmanlık taleplerinizi girin ve aradığınız uzmanlara hemen ulaşın!

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!