Aile Şirketi Yasası Nedir?

Aile Şirketleri’nin devamlılığını sağlayan Aile Şirketi Yasası’nın önemini ve işlevini Expertera Uzmanı Özgür Bey sizin için bu yazısında topladı.

4 dk
aile şirketi nedir

KOBİ’lerden dev şirketlere kadar yeryüzündeki firmaların ezici çoğunluğunu aile şirketleri oluşturuyor. Bu oran kimilerine göre %80 kimilerine göre ise %90’dır. Bu şirketlerin %5’lerle ifade edilen bir kısmı 3. kuşağa kadar hayatını sürdürebiliyor. Kalanlar ise yok oluyor, en bilinen tabiriyle batıyorlar. O nedenledir ki dünya genelinde söyleyişi farklı olsa da ‘babalar kurar, çocuklar yer, torunlar batırır’ diye bir değiş var. Kapanan şirketler, boşa giden emekler, işsiz kalan milyonlar... Tüm bunlar bilinmeyen gerçekler değil. Aile Şirketleri’ni odağına alan onlarca kitap, binlerce konuşma ve kat be kat fazla makale yazıldı. Tıpkı şu an okumakta olduğunuz makale gibi.

Sonuç ne oldu?

Şirketler yok olmaya devam ediyorlar. Bir ülke düşünün; ağır bedeller ödenerek kuruluyor. Hayatlar feda ediliyor. Güzel yarınların hayaliyle katlanılıyor tüm zorluklara, yokluklara. Sonra ülke kuruluyor ama anayasası yok, hukuk yok, eğitim, sağlık, ulaştırma aklınıza gelen her tür kamusal düzenlemeden yoksun. Sizce bu ülkenin ömrü günümüz dünyasında ne kadar olur?

Aynı durum şirketler için de geçerli. Bir fırsat görüp bir hayal kurup o hayalin peşinden koşan bir girişimci düşünün. Bu hayalini gerçekleştirmek için aile hayatından, zevklerinden, denizden, güneşten, çocuklarının okul gösterilerini izlemekten vazgeçiyor. Tek amacı var; hayalini gerçekleştirmek ve ailesinin geleceğini güvence altına almak. Hal böyle olunca işini büyütmek için kendisine inanan bir avuç insanla durmaksızın çalışıyor. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru işle uğraşanlar sıyrılıyor ve büyüyor. Büyüdükçe daha çok çalışıyor. İşler büyüyüp hayalini kurdukları sermayeye kavuştuklarında yaşamayı düşündükleri “bir tekneye atlayıp dünyayı dolaşacağım hayali” her gün bir sonraki bahara erteleniyor.

Tüm bu süreçte şirketi kuranlar bitmek bilmez bir yangını söndürmek için mücadele veriyorlar ve bu mücadelenin içinde yangının çıkmaması için alınması gereken önlemleri görmezden geliyorlar. Yapılması gerektiğini biliyorlar ama hele bir yangın sönsün sonra bakarız diyerek öteliyorlar.

Genel tabiriyle Aile Şirketi Yasası şirketlerin yangın önleme sistemlerinin tümünü ifade ediyor. Adına ister yasa, ister yönetmelik ne derseniz deyin, söz konusu metin Aile Şirketleri’nin devamlılığını sağlamak için mutlaka oluşturulması gereken bir mutabakat metni. Metni sadece kaleme almak yetmiyor, işletilmesi de şart.

Peki, ne işe yarar bu metin?

Aile şirketleri bir veya birkaç girişimcinin omuz omuza vererek hayata geçirdikleri yaşayan organizmalar. Haliyle yıllar içerisinde kurucuların aileleri genişliyor. Orta ve uzun vadede ortak sayısı artıyor. Söz konusu ortakların ne yazık ki tamamının şirkette yer almaları mümkün olmuyor. Bazen kendi tercihleriyle bazen kurucuların tercihleriyle şirket dışında kalıyorlar. Aile şirketleri çoğunlukla kazandığını işe yatıran ve bu şekilde büyüme yolunu seçen şirketler. Öyle olunca da şirkette çalışanlar haricinde aile üyelerine kârdan çok pay düşmüyor. Çok kısmını çıkarırsak reel durumda çoğu aile şirketinde hiç pay düşmüyor. Bu durumda dışarıda kalanlar büyüyen şirketi ve şirketin nimetlerinden faydalanan şanslı seçilmişleri izleyerek geçiriyorlar hayatlarını. Ve bir gün kuruculardan birisi iş yapamaz hale geldiğinde çoluk çocuk, gelin damat, duyan duymayan herkes yılların açlığıyla saldırıyorlar şirketin varlıklarına. Sonuç hayatı ıskalamak pahasına kurulan işletmeler ekonomik sistemden siliniyorlar.

Şirketi kurarken kurduğunuz hayalin peşinden koşmayı sakın bırakmayın, ama bu koşuyu yaparken aileniniz ve kendi geleceğiniz için kurduğunuz şirketinizin geleceğini güvence altına alacak adımları da atın. Uzun vadeli stratejilerinizin arasına mutlaka Aile Şirketi Yasası’nı alın ve şirket aile için bakışını aile şirket için bakışıyla değiştirin. Unutmayın ki; şirketiniz artık sizin değil tüm çalışanlarınızla kamunun. Bu nedenle sadece ailenizin değil ülkemizin de geleceğini güvence altına alabilmek için temelinizi sağlamlaştırın. O temel tüm ailenin hem fikir olarak imza altına alacağı bir mutabakat metni diğer bir değişle Aile Şirketi Yasası’dır.

İlk makalemi konuya giriş yapmak için bir fırsat olarak değerlendirmek istedim. Bundan sonraki makalelerimde Aile Şirketi Yasası ve Aile Konseyi kavramlarını içerik, yöntem, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik başlıkları altında örneklerle irdelemeye devam edeceğim.

Yazı dizimizin devamı ve yeni yazılarımızdan haberdar olmak için Paraşüt Blog’a abone olabilirsiniz.

Bloga Abone Olun

Expertera

Expertera

Expertera, dünyanın önde gelen şirketlerini ve uzmanlarını proje bazlı çalışmalar için bir araya getiren bir uzmanlık platformu. İhtiyacınız doğrultusunda, esnek süreler (saatlik, günlük, haftalık veya aylık) ve uygun bütçelerle, en yetkin profesyonellere hızla erişmenizi sağlıyoruz.


Yenilikçi işletmelerin ve KOBİ'lerin ihtiyaçlarını anlıyoruz, Expertera Zen markamız ile size özel ve garantili Finans, İnsan Kaynakları, Dijital Pazarlama ve Yazılım uzmanları sunuyoruz.
Aradığınız çözüm elinizde - web sitemizden uzmanlık taleplerinizi girin ve aradığınız uzmanlara hemen ulaşın!

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!