e-Arşiv Nedir? e-Arşiv Kullanımı Zorunlu mudur?

2019 yılıyla birlikte e-arşiv uygulamasında değişiklikler olacak. e-Ticaret sektörünü ilgilendiren bu değişiklik öncesinde e-arşiv uygulaması ile ilgili bilgi vermek istedik.

4 dk
e-Arşiv Nedir?

e-Arşiv, e-dönüşüm ile birlikte hayatımıza giren ve e-faturanın yanında sıklıkla ismini duyduğumuz bir sistem. e-Fatura hakkında az çok bilgi sahibi olabilirsiniz ama karşılaştığımız çoğu durumda e-arşivin tam olarak ne olduğunun hala bilinmediği ve e-faturadan farkının ne olduğunun anlaşılmadığını fark ettik.

e-Faturaya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Kısa bir süreliğine ücretsiz sunduğumuz Anahtar Teslim e-Fatura hizmetiyle hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun.
Paraşüt'ü Ücretsiz Denemek İstiyorum

e-Arşiv Nedir?

Özetle ifade etmek gerekirse, hem e-fatura hem e-arşiv elektronik faturalama sistemine ait iki fatura türüdür. “Ben hangisine geçmeliyim, hangisi benim işime daha çok yarar?” diyorsanız aradaki farkı şöyle anlatmak isterim: e-fatura ve e-arşivin görsel olarak pek bir farkı yoktur. Aralarındaki tek fark faturanın kime gönderildiği ile ilgilidir. e-Fatura, elektronik fatura sistemine kayıtlı iki firmanın birbirine gönderdiği fatura çeşididir. Fakat iki firmadan biri elektronik fatura kullanıcısı diğeri değilse gönderilen fatura çeşidi e-arşiv faturadır. Örneğin, siz elektronik fatura kullanıcısı iseniz ve elektronik fatura kullanmayan bir firma ya da son tüketiciye fatura kesiyorsanız bu kestiğiniz fatura e-arşiv faturadır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus bir işletmenin hangi şartlar altında e-arşiv kullanabileceğidir.

Şirketler için e-Fatura Rehberini İndirin

e-Fatura kullanırsanız iş hayatınızda ne gibi değişiklikler olacak? Muhasebeciniz ile çalışma şekliniz nasıl değişecek? İndirmek için tıklayın.

e-Arşiv Faturayı Kimler Kullanabilir?

Öncelikle e-arşiv kullanmak için e-fatura kullanıcısı olmanız gerekiyor. Yani e-fatura kullanmadan e-arşiv kullanma gibi bir durum şimdilik söz konusu değil. Bununla birlikte zorunlu ya da gönüllü olarak e-faturaya geçiyorsanız e-arşive de geçiş yapabilir, dijital dönüşümün sunduğu bu iki farklı fatura türünden de yararlanabilirsiniz.

e-Arşiv faturadan bahsederken e-ticaretten de bahsetmek isterim. Burada süreç biraz daha farklı işliyor. Diğer sektörler için e-fatura zorunlu geçiş cirosu 10 milyon iken e-ticaret sektörü için bu rakam 5 milyondur. Yani 5 milyonun üzerinde ciro yapan ve internetten satış yapan firmaların e-fatura uygulamasına geçmesi zorunludur.

e-Arşiv Uygulamasında Neler Değişiyor?

2018’le birlikte e-arşiv kullanımında bazı değişiklikler söz konusu. GİB’in yayınlamış olduğu taslak tebliğe göre e-ticaret sektörü için e-arşiv uygulamasında değişiklikler olacak. Daha net ifade etmek gerekirse cirosu 1 ila 5 milyon arası olan ve internetten satış yapan firmalar e-arşive zorunlu geçiş yapacaklar. Bu firmalar e-faturaya da gönüllü geçiş yapabilecek. Cirosu 5 milyon üzeri olan firmaların ise önceden olduğu gibi hem e-fatura hem e-arşiv sistemlerine geçiş yapmaları gerekecek. Ayrıntılı bilgi için GİB tarafından yayınlanan tebliğin taslağını inceleyebilirsiniz.

Henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilir ve Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden kalkmanıza gerek kalmadan e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

e-Dönüşüm ile İlgili Yazılarımız:

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

e-Arşiv Kullanımı Zorunlu Hale Getiriliyor!

e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

e-Fatura Hakkında Merak Edilen 15 Konu

Elveda Matbu Fatura Hoş Geldin Elektronik Fatura!

e-Fatura'ya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanızı Nasıl Etkileyecek?

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!