e-Fatura Hakkında Merak Edilen 15 Konu

6 dk
e-Fatura

Geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında e-fatura ve e-arşiv hakkında 2 büyük online eğitim düzenledik. Bu eğitimlere toplamda 2041 kişi kayıt oldu ve 706 kişi katıldı. Eğitimler sırasında bir kez daha gördük ki; e-fatura ve e-arşiv konusunda çok temel bir bilgi açığı ve insanların kafasında cevaplanmayı bekleyen soru işaretleri var. Bu yazıda kullanıcılarımızdan aldığımız genel soruları ve itirazları doğru cevaplarıyla birlikte toparlamak istedim.

e-Fatura Hakkında Bize Ulaşan Yorumlar ve Sorular:

1. e-Faturaya geçmek için cirom yeterli değil, ciro limitinin altında kalıyorum. O yüzden e-faturaya geçemem.

En çok duyduğumuz itirazlardan bir tanesi, bu büyük bir yanılgı.. e-Fatura (ve e-arşiv) kullanmak için herhangi bir ciro limiti şartı yoktur. İsteyen bütün firmalar (şahıs veya tüzel) e-fatura kullanabilir.

2. e-Fatura ve e-Arşiv’de iptal ve iade işlemi oluyor mu?

Yanlış kestiğim faturaların dönüşü olmaz diye endişelenmeyin. Matbu faturada olduğu gibi elektronik faturada da iptal ve iade işlemlerini yapabiliyorsunuz, yalnızca faturanın türüne göre işlemin yapış şekli farklılık gösteriyor. Detaylarını Elektronik Faturada İptal ve İade İşlemleri yazımızda açıklıyoruz.

3. e-Faturaya geçtiğimde herkese fatura kesemem. Son kullanıcılara kağıt fatura kesmem gerekecek.

Başka bir yanılgı daha; bu da e-arşivi bilmemekten kaynaklanıyor (Yeri gelmişken, e-arşiv, e-faturanın bir türüdür; e-fatura kullanıcısı veya vergi mükellefi olmayan müşterilerinize göndereceğiniz elektronik fatura türüdür). e-Fatura ve e-Arşiv’i birlikte kullanarak herkese dijital ortamda fatura kesebilirsiniz.

4. Peki e-fatura mı e-arşiv mi göndermem gerektiğini nereden bileceğim? Her seferinde müşterime sormam mı gerekiyor?

Hayır, sormanıza gerek yok. Müşterinizin vergi numarasını (veya TC kimlik numarasını) doğru yazdığınızdan emin olmanız yeterli. Paraşüt, vergi numarası ile sorgulama yapıp elektronik fatura gönderirken e-fatura mı yoksa e-arşiv mi göndereceğinizi belirleyip sizi o şekilde yönlendiriyor.

e-Faturaya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Türkiye'de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden hiç kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun. Üstelik ilk 100 e-faturanız bizden hediye!
e-Faturaya Anahtar Teslim Geçmek İstiyorum

5. e-Faturaya geçtik diye herkese haber vermemiz gerekiyor mu?

Hayır. Tedarikçileriniz e-fatura kullanıyorsa vergi numaranızdan sizin e-fatura kullanıcısı olup olmadığınızı sistemden görerek size e-fatura kesebilir. Tedarikçileriniz matbu fatura kullanıyorsa zaten size eski usül matbu fatura kesip vereceklerdir.

6. Müşterim son kullanıcı ise ve kimlik numarasını bilmiyorsam ne olacak?

Bu soru genelde e-ticaret yapan firmalardan geliyor. Müşterinizin kimlik numarasını bilmiyorsanız kimlik numarası yerine ‘11111111111’ yazabilirsiniz (Şahsi olarak alışveriş yaptığınız birçok firmanın da size bu şekilde fatura kestiğini fark etmişsinizdir).

7. e-Fatura kullanırsam dövizli işlem yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz. Matbu faturada olduğu gibi elektronik faturada da dövizli olarak fatura kesebilirsiniz.

8. e-Faturaya geçemem çünkü yurt dışına fatura kesiyorum.

Fark etmez, e-fatura ve e-arşiv kullanarak yurt dışına sattığınız hizmet ve ürünler için de fatura kesebilirsiniz. KDV muafiyeti için e-fatura gönderimi sırasında sistemden doğru kodu seçmeniz gerekmektedir.

9. e-Fatura’ya geçtikten sonra irsaliye kesebilecek miyim?

Göndereceğiniz e-fatura veya e-arşiv malın teslim edileceği tarihte düzenlenmiş ise elektronik faturanın düz beyaz kağıda alınmış çıktısı irsaliye yerine geçer. Ancak bu çıktı üzerine “İrsaliye yerine geçer” yazıp kağıdı kaşeleyip imzalamanız gerekmektedir. Fatura üzerinde düzenlenme tarihi yanında düzenlenme zamanının da saat ve dakika olarak gösterildiğinden emin olunuz. Malın teslim edileceği tarih ile faturanın düzenlenme tarihi aynı değilse matbu olarak ayrı bir irsaliye hazırlayabilirsiniz.

10. Elimde bastırmış olduğum kağıt faturalar var, onlar bittikten sonra e-faturaya geçerim.

e-Fatura kullanmaya başlamak için adres değişikliği gibi geçerli bir sebebiniz yoksa naçizane tavsiyemiz, beklemeyin. Bastırdığınız kağıt faturaları kullanmaya devam ederek kendinize daha çok iş yükü çıkardığınızı, kargo ücreti ödediğinizi vs. düşünürsek elinizdeki matbu faturalardan vazgeçmek çok daha ekonomik olacaktır.

11. Peki e-Faturaya geçtiğimde elimdeki kağıt faturaları ne yapacağım? Gerekli durumlarda kullanabilir miyim?

Elinizdeki matbu faturaları vergi dairesine giderek imha ettirin, e-fatura ve e-arşiv kullanırken kesinlikle matbu fatura kullanmamanız gerekli.

12. e-Faturaya geçince kamu kurum ve kuruluşlarına fatura kesebiliyor muyuz?

Tabii ki. Herkese :)

13. e-Fatura kullanırken geçmiş tarihli fatura kesebiliyor muyum?

Elektronik faturaya geçtiğinizde tıpkı matbu faturada olduğu gibi en fazla 7 gün öncesine fatura kesmenizi tavsiye ediyoruz.

14. e-Fatura kullanırken fatura numarası devamlılığını nasıl sağlarım (ya da sağlamalı mıyım)?

Bu konuyu düşünmenize bile gerek yok :) e-Fatura ve e-Arşiv’de başvuru esnasında belirlediğiniz ön ekler çerçevesinde sistem fatura numaralarını otomatik atıyor ve bu numaraların birbirinin devamı olması gerekmiyor.

15. e-Faturaya geçersem mali müşavirimin de e-defter kullanması gerekiyormuş.

Bu, kısmen yanlış bir bilgi. Eğer şirketiniz e-Faturaya geçmek zorunda değilken siz e-Faturaya geçiyorsanız e-Defter kullanmak zorunda değilsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın forumunda bu konuyla ilgili başlığı inceleyebilirsiniz.

Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle ilgili ayrıntılı bilgi almak için 0 212 963 00 20 numarasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paraşüt hesabınız yoksa Paraşüt’ü 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz:

Ücretsiz Deneyin

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

Elveda Matbu Fatura Hoş Geldin Elektronik Fatura!

e-Fatura'ya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanızı Nasıl Etkileyecek?

Gülsen Geçim

Gülsen Geçim

Gülsen Geçim, Paraşüt'ün Müşteri Deneyimi Yöneticisi ve Paraşüt deneyiminizi iyileştirecek ilgili içerikler hazırlıyor.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!