e-Fatura ve e-Arşiv Uygulamalarının Arasındaki Farklar Neler?

e-Fatura ve e-arşiv, e-dönüşüm kapsamında iş hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız kavramlar. Ancak bu kavramların farklı olduğu noktalar bazen net olarak anlaşılamayabilir. Peki e-fatura ve e-arşiv uygulamalarının farkı nedir?

3 dk
e-Fatura ve e-Arşivin Farkları

e-Fatura ve e-Arşiv Nedir?

Hem e-fatura hem de e-arşiv, elektronik fatura sistemi altında bulunan iki fatura çeşididir. İkisinin de üzerinde GİB’in amblemi bulunur, görsel olarak formatları aynıdır. Yalnız birinin üzerinde e-fatura ibrazı bulunurken diğerinin üzerinde e-arşiv yazısı yer alır.

e-Fatura ve e-arşivin temel farkı ise aslında bu faturaların kime gönderildiğidir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse, siz elektronik fatura sistemine geçtikten sonra sizin gibi elektronik fatura kullanan firmalara fatura göndereceksiniz, doğru. Fakat bununla birlikte elektronik fatura sistemine kayıtlı olmayan firmalar da olacak. İşte bu noktada "Nasıl fatura göndereceğim?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada e-arşiv devreye giriyor.

Biraz daha açmak gerekirse elektronik faturaya kayıtlı iki kişinin birbirine gönderdiği fatura çeşidi e-faturadır. Şayet bir taraf e-fatura kullanıcısı (yani elektronik faturaya kayıtlı) diğer taraf değil ise (bu bir şirket ya da son tüketici olabilir) göndereceğiniz fatura çeşidi e-arşiv faturadır.

Şirketler için e-Fatura Rehberi

Fatura başına maliyetinizi düşüren e-Fatura uygulaması ile ilgili ihtiyacınız olacak tüm bilgiler bu rehberde.
e-Fatura rehberini istiyorum

Sistem e-Fatura ve e-Arşiv Gönderimine Nasıl Karar Veriyor?

Sistem, elektronik faturanızı oluşturduktan sonra faturayı göndereceğiniz kişinin önceden tanımlamış olduğunuz vergi kimlik numarası ya da TC kimlik numarasına göre hangi tür faturanın gönderileceğini belirler. Sisteme kayıtlı olan firmalar baz alınarak, bu kişi ya da firma elektronik fatura kullanıcısı ya da değil şeklinde okunur ve ona göre bir ayrım yapılmış olur. Bu durumda da sizin “Acaba ben bu kişiye e-fatura mı göndermeliyim, e-arşiv mi göndermeliyim?” diye düşünmenize gerek kalmaz.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak “Acaba ben e-fatura mı kullansam, e-arşiv mi kullansam?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Hatta e-arşiv seçeneği size daha yatkın geliyor olabilir. Bu noktada küçük bir dipnot paylaşmak isteriz; mevcut sistemde firma e-fatura sistemine kayıtlı olmadan e-arşive geçemiyor. Yani başlı başına e-arşiv kullanıcısı olamıyorsunuz.

Burada bir istisna olarak GİB'in yayınladığı taslak tebliğe göre 2019 itibariyle e-ticaret sektöründeki 1-5 milyon arası cirosu olan firmaların zorunlu olarak ‘e-arşiv’ sistemine geçiş yapacaklarını da belirtmek isteriz.

Siz de e-fatura ve e-arşivin imkanlarından yararlanmak istiyorsanız Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle e-faturaya zahmetsizce geçiş yapabilir, henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

e-Fatura ile İlgili Yazılarımız:

e-Fatura kullanmalı mıyım?

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

e-Arşiv Kullanımı Zorunlu Hale Getiriliyor!

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!