blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
e-fatura iptal, iade işlemleri
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM

e-Faturaya geçince, faturalama süreçlerim nasıl değişecek?

Uzun süredir e-fatura ve e-arşiv kelimelerini çevrenizden duyuyor ve elektronik faturaya geçiş yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Peki ya e-faturaya geçtikten sonra fatura süreçleriniz nasıl değişecek?

Elif Ekiciler, İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı

Ortalama okuma süresi 6 dk

Bu yazımızı okuyarak e-fatura sistemine geçtikten sonra faturalama süreçlerinizde yaşayacağınız değişiklikler ve e fatura hakkında ihtiyacınız olan bilgileri edinebilirsiniz.

Diyelim ki e-faturaya geçtim, peki elimdeki kağıt faturalar ne olacak?

Burada iki farklı durumdan bahsedebiliriz;

 • e-Fatura ve e-arşiv sistemleri sayesinde faturalama için elektronik ortama geçiş yaptıysanız bundan sonra artık hiç kağıt (matbu) fatura kesmemeniz gerekiyor. Bu durumda elinizdeki kağıt faturaları vergi dairesine götürerek geçersiz kıldırabilirsiniz.

 • Sadece e-fatura sistemine geçip e-arşiv sistemine geçiş yapmadıysanız, e fatura uygulamasına kayıtlı olmayan kişi ve firmalara kağıt fatura oluşturabilirsiniz demektir.

e-Fatura mı e-arşiv mi kesmeliyim? Karşı tarafın e-fatura kullandığını nasıl anlayacağım?

Kağıt faturada keseceğiniz kişinin vergi kimlik numarası ya da TC kimlik numarasını faturanın üzerine yazarsınız. Elektronik faturayı oluştururken de benzer şekilde işlem yapıyorsunuz. Siz bu numaraları (VKN, TCKN) girdikten sonra sistem kendiliğinden karşı tarafın e-faturaya kayıtlı olup olmadığını sorgulayıp buluyor ve ona göre fatura formatı kurguluyor. Şayet karşı taraf vergi ya da TC kimlik numarası ile e-fatura sistemine kayıtlı ise e-fatura oluşturulup gönderiliyor, kayıtlı değilse e-arşiv olarak fatura oluşturulup gönderiliyor.

e-Faturaya geçtikten sonra kağıt fatura kesmeye devam edebilir miyim?

Sadece e-fatura sistemine geçiş yaptıysanız, e-fatura kullanmayan kişi ya da firmalara kağıt olarak fatura kesmeye devam edebilirsiniz.

Yukarıda da değindiğimiz gibi, e-fatura ve e-arşiv sistemlerinin ikisine birden kaydınız yapıldıysa faturanın e fatura olarak hazırlanması gerekiyor.

e-Faturada geriye dönük fatura kesebiliyor muyum?

e-Fatura ve e-arşiv faturalarında, matbu faturalarda da olduğu gibi, geçmişe yönelik fatura kesmek için yasal süre 7 gündür. 7 günden daha öncesine fatura kesilmemesi tavsiye edilir. Ancak kullandığınız sistem sizi 7 günle kısıtlamıyor olabilir.

e-Fatura ve e-arşiv faturalarında iptal veya iade işlemi yapabiliyor muyum?

Tıpkı kağıt faturada olduğu gibi e-fatura ve e-arşiv üzerinde de iptal ve iade işlemleri yapılabiliyor, sadece yapılışları biraz farklılık gösteriyor.

Kesip gönderdiğiniz fatura türü e-fatura ise:

 • Faturanız karşı tarafın sistemine düştüğünde müşterinize ‘onay’ ve ‘red’ şeklinde iki seçenek görünür. Müşteriniz fatura üzerindeki detayları inceledikten sonra kabul ediyorsa ‘onay’ seçeneğine tıklayarak faturayı kendi sistemine alabilir.
 • Fatura üzerinde yanlış bir bilgi ya da düzeltilmesi gereken herhangi bir şey olduğunda ise müşteriniz faturayı reddedebilir.
 • Gönderdiğiniz e-fatura reddedildiğinde bu bilgi sizin sisteminize de düşer. Siz de e-fatura üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak onu yeniden resmileştirip gönderebilirsiniz.
 • Onaylanmış bir e-faturanın iptali ise müşterinizin size iade faturası kesmesiyle oluyor. Yani diyelim ki müşteriniz, kestiğiniz ve iptal edilmesi gereken e-faturayı onayladı ve sonradan bir yanlışlık fark ettiniz. O zaman müşterinizin sizin kestiğiniz fatura değerinde ve onun ürün bilgileriyle size bir e-fatura göndermesi yeterli olacaktır. e-Fatura sisteminde bu iki fatura “mahsuplaşacaktır.”
 • İade senaryosu ise benzer şekilde, müşterinizin size iade etmek istediği ürünlerin yer aldığı bir e-fatura göndermesi ile gerçekleştirilebilir.

Şirketler için e-Fatura Rehberi

Fatura başına maliyetinizi düşüren e-Fatura uygulaması ile ilgili ihtiyacınız olacak tüm bilgiler bu rehberde.
e-Fatura rehberini istiyorum

Kesip gönderdiğiniz fatura türü e-arşiv fatura ise:

 • Faturanızı hazırlayıp gönderdiğiniz sistem üzerinden 7 gün içerisinde iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ardından yeni bir fatura oluşturup gönderebilirsiniz.
 • İptal etmek istediğiniz e-arşiv fatura 7 günden eski ise, matbu faturanın da yasal sürecinde olduğu gibi, iptal edilmemesi gerekir. Onun yerine tarafınıza iade faturası kesilmelidir.
 • e-Arşiv fatura vergi mükellefi olan bir şahıs ya da firmaya kesilmişse müşteriniz iade faturası oluşturabilir ancak e-arşiv fatura son kullanıcıya kesilmişse (son kullanıcı iade faturası oluşturamayacağı için), tarafınızdan bir gider pusulası hazırlanarak iptal işlemi gerçekleştirilebilir.
 • İade senaryosu içinse müşteriniz iade etmek istediği ürünlerin yer aldığı bir fatura hazırlayıp size iletebilir.

Gördüğünüz gibi, e-fatura ve e-arşiv faturanın iptal ve iade işlemlerinde kağıt faturaya benzer bir yasal süreç vardır. Sadece, senaryolara bağlı olarak izlenilen yollar farklılık göstermektedir. Ancak endişe etmeyin, bunlar birkaç fatura kesme işlemi sonrası alışıp kolayca yapacağınız işlemlerdir.

e-Faturaya geçince e-defter kullanmam gerekir mi?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yaz aylarında yayınlanan taslak tebliğe göre 2017 yılı ve ardından gelen dönemlerde cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan firmalar, hem e-fatura hem de e-defter sistemine geçmek zorunda olacak.

Taslak tebliğin ne zaman yürürlüğe gireceği merakla beklenen bir konu.

e-Ticaret yapıyorum, müşterilerime kağıt fatura mı göndereceğim?

e-Ticaret yapıyorsanız ve e-fatura ile birlikte e-arşiv de kullanıyorsanız, müşterilerinize kağıt fatura göndermenize gerek yoktur. e-Fatura sistemine kayıtlı kullanıcılar için e-fatura, e-fatura mükellefi olmayan kullanıcılar için ise e-arşiv faturası oluşturabilirsiniz.

e-Ticaret firmalarının e-fatura kullanım zorunluluğu ile ilgili bilgiyi "e-Ticaret yapanlara e-fatura ve e-arşiv kullanımı zorunlu mu?" isimli yazımızdan alabilirsiniz.

Bonus:

GİB’in belirlediği kurallara göre 2017 yılı cirosu 10 milyon TL ve üzeri olan firmaların 1 Ocak 2019 tarihinden e-fatura sistemine geçmesi gerekiyor. Cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan e-ticaret firmalarının da e-arşiv sistemine geçmesi gerekmektedir.

Bu ciro limitleri altındaki firmaların geçiş zorunluluğu yoktur. Yine de faturaların daha hızlı ulaştırılması, gönderim maliyetlerinin düşmesi gibi avantajları nedeniyle birçok firma e-faturaya gönüllü geçiş yapmaktadır.

e-Fatura kullanmayı düşünüyorsanız, Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle mali mühür bekleme süresi hariç iki gün içerisinde e-faturaya geçiş yapabilirsiniz.

Henüz Paraşüt hesabınız yoksa 14 günlük ücretsiz deneme sürenizi hemen başlatarak e-fatura hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?