e-İrsaliyeye Geçiş Hadleri

Geçtiğimiz günlerde GİB tarafından e-İrsaliye hakkındaki taslak tebliğ yayınlandı. Bunu takiben konuya ilişkin çok fazla soru olduğunu gözlemledik. Aklınızdaki soruları yanıtlamak için bildiklerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

3 dk
e-İrsaliyeye Geçiş Hadleri

Giderek daha fazla dijitalleşen dünyada hayatımıza giren konulardan bir tanesi e-dönüşüm. Peki e-dönüşüm diyince aklımıza ne geliyor? Şüphesiz ki hayatımızda e-dönüşüm ile en çok özdeşleşen iki konu; e-fatura ve e-arşiv. Şimdi e-dönüşüm çerçevesinde hayatımıza yeni bir uygulama daha ekleniyor. Bu uygulamanın adı e-irsaliye olacak. Peki e-irsaliyeye geçiş şartları neler?

e-İrsaliyeyi Kimlerin Kullanması Gerekiyor?

Öncelikle hali hazırda e-fatura sistemine kayıtlı olan firmalar bu uygulamadan yararlanabilecek. Yani şirketiniz mevcut durumda e-fatura kullanıcısı ise hazırlıklarınızı tamamlayarak dilediğinizde gönüllü olarak e-irsaliye sistemine geçiş yapabilirsiniz.

e-Faturaya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Türkiye'de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden hiç kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun. Üstelik ilk 100 e-faturanız bizden hediye!
Paraşüt'ü Ücretsiz Denemek İstiyorum

e-İrsaliyeye Geçiş Ne Zaman Zorunlu Olacak?

GİB tarafından yayınlanan yeni taslak tebliğine göre e-Fatura sistemine kayıtlı tüm kullanıcıların 1 Ocak 2019 itibari ile e-irsaliye sistemine geçmiş olması gerekebilir. Şayet bu tarihe kadar özel bir entegratör ya da GİB üzerinden herhangi bir başvuru ve işlem yapılmamış ise GİB Portal hesabı otomatik olarak açılacak. Yani 1 Ocak’a kadar başvuru yapılmamış olsa bile GİB Portal otomatik olarak açılacak. Bu tarihten sonra kağıt irsaliye kesilemeyecek, kağıt irsaliye kesenler cezaya tabi tutulacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz duruma göre gönüllü olarak ya da zorunluluk kapsamında e-fatura kullanıcısı olduysanız, 1 Ocak 2019 itibariyle e-irsaliyeye geçiş yapabilirsiniz. 2017 cironuz hesaplandıktan sonra 2017 cironuza göre e-fatura zorunluluk kapsamına giriyorsanız takip eden sene içerisinde e-fatura sistemine geçiş yapabilir ve ondan sonra e-irsaliye de kullanmaya başlayabilirsiniz. Öte yandan, e-fatura zorunluluk kapsamını beklemeden gönüllü olarak önce e-fatura sistemine geçiş yapıp daha sonra e-irsaliye sistemine de kayıt olabilirsiniz.

e-Fatura kullanırsanız iş hayatınızda ne gibi değişiklikler olacak? Muhasebeciniz ile çalışma şekliniz nasıl değişecek? İndirmek için tıklayın.

e-İrsaliye Uygulaması e-Ticaret Sektöründe Nasıl Kullanılacak?

e-Ticaret sektöründeyseniz ve 5 milyon üzerinde cironuz varsa 2019 itibariyle e-fatura ve e-arşiv sistemine, 1-5 milyon arası cironuz varsa e-arşive geçiş yapmanız gerekiyor. Ancak 1-5 milyon arası cirosu olan ve yalnızca e-arşive geçebilen e-ticaret firmaları e-irsaliye kullanmak zorunda olmayacak.

Bu durumda hazırlıklarınızı tamamlayarak dilediğinizde sisteme geçiş yapabilirsiniz. e-Ticaret sektöründe olup gönüllü e-faturaya geçtiyseniz yine ocak itibariyle e-irsaliyeye de geçiş yapabilirsiniz. e-Arşive geçenler e-irsaliyeye geçmek zorunda değildir.

"Peki e-fatura mükellefi miyim?” diyorsanız, e-fatura sayfamızı ziyaret ederek zorunluk kapsamında olup olmadığınızı birkaç dakika içinde öğrenebilir, henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

e-İrsaliye ve e-Dönüşüm ile İlgili Yazılarımız:

e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

Anahtar Teslim e-Fatura Nedir?

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

e-Arşiv Kullanımı Zorunlu Hale Getiriliyor!

e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!