E-ticaret siteniz varsa okumadan geçmeyin!

Eğer e-Fatura'ya Paraşüt üzerinden hızlı ve ücretsiz geçmeye karar verdiyseniz, bu işlemler için Paraşüt Ekibinden Elif Ekiciler size yardımcı olmuştur. Şimdi artık blogda tecrübelerini yazıyor.

3 dk
E-ticaret siteleri için e-fatura

E-ticaret sitesi olup da online finans yönetimi yapmak isteyen firmalar için mükemmel bir çözümümüz var: e-Fatura.

e-Fatura, E-ticaret siteleri için neden hayat kurtarıcı?

E-ticaret sitesi olan bir çok firmayla görüşürken, fatura yazdırmanın onlar için ne büyük bir dert olduğunu farkedip biraz olsun işlerini kolaylaştırmak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.

E-ticaret işi olan kişiler çok iyi bilirler ki, fatura yazdırma ve gönderimi onlar için diğer işletmelere kıyasla daha sistematik ve olmazsa olmaz bir süreçtir. Alınan siparişler doğrultusunda müşteri bilgileri tanımlanır, fatura şablonu hazırlanır ve eldeki matbu faturalara yazdırılmaya başlanır. Fakat işlem bununla kalmaz. Bu faturanın pakete iliştirilerek kargolanması ve doğru adrese gönderilmesi gerekir. Bununla da kalmaz, faturanın doğru adrese ulaşmaması halinde işlem yenilenir; tekrar adres bilgileri kontrol edilir, fatura kesilir, ve tekrar gönderilir. Bu da, ciddi anlamda operasyonel işlem ve zaman kaybı demektir. E-ticaret işindeyseniz ve bu yazıyı okuyorsanız ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum.

Tüm bu süreci gözlemlediğim ve işletme sahiplerine nasıl bir külfet olduğunu farkettiğim için sihirli bir yöntem önermek istedim; bu yöntemin ismi e-Fatura.

Tahminimce bir çoğunuz e-Fatura ismini duymuş ya da size iletilen faturalar arasında e-Fatura'ya denk gelmişsinizdir. e-Fatura son dönemde ciddi anlamda yaygınlaşmaya başlayan ve önemli ölçüde işletmeleri rahatlatan bir sistem. E-ticaret sitelerinde ise akış biraz daha hızlı ve seri olduğu için de özellikle onları bir adım öteye taşıyacabilek bir yapı.

Nasıl diye sorarsanız şöyle açıklayabilirim; e-Fatura, fatura bastırma, onaylatma, kargolama derdi olmaksızın faturanızı dijital ortamda müşterinize ulaştırabildiği, ayrıca karşı tarafa ulaştı ulaşmadı mı diye sorgulamanıza gerek olmayan bir sistemdir. e-Fatura mükellefi olsun olmasın, müşterilerinizin e-posta adreslerine faturalarınızı anında ulaştırabilirsiniz. Şayet kağıt olarak da iletmek isterseniz faturayı yazdırarak da göndermeniz mümkün. Her iki şekilde de bu faturalar resmi nitelik taşır.

e-Fatura nedir? yazımıza bakarak e-Fatura hakkında detayları inceleyebilirsiniz.

Sistemin diğer artıları ise e-Fatura ile fatura maliyetinizi 10 kuruşa kadar düşürmüş, muhasebecinizle daha rahat resmi evraklarınızı paylaşmış ve yeşili korumuş olmanızdır.

Aynı zamanda eğer Paraşüt kullanıcısı iseniz kendi siteniz ve uygulama arasında entegrasyon sağlayarak alışveriş yapan bir müşterinin bilgilerinin otomatik olarak uygulama içerisine çekilmesini ve faturasının oluşturulmasını da sağlayabilirsiniz. Gönderim zamanı geldiğinde yine bu entegrasyon ile faturaların otomatik olarak resmileştirilmesini ve gönderimini sağlamış olursunuz. Şayet bir e-ticaret işletmecisi iseniz, tüm bu artıları değerlendirmenizi öneririm.

Eğer Paraşüt hesabınız yoksa hemen 14 gün ücretsiz deneme sürenizi başlatabilir, e-Fatura kullanmak için ilk adımı atabilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!