e-Fatura'ya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanızı Nasıl Etkileyecek?

e-Fatura uygulamasının maliyet ve tahsilat hızlandırma gibi avantajlarının dışında işletmeler için büyük operasyon rahatlığı da sağlayacağı açıkça görülüyor. Muhasebeciniz ile çalışma sürecinin kolaylaşması da bunlardan biri.

2 dk
muhasebeci_e-fatura

Ticari hayatın alışıla geldik senaryoları hızla değişiyor. e-Fatura da bu değişimi belirleyenlerinden biri. e-Fatura’nın ticaret hayatında neler değiştireceğini madde madde toparlarsak aşağıdaki tabloyla karşılaşıyoruz:

 • Kargo yoluyla iletilecek faturaların kargolama ücretlerinin ortadan kalkması

 • Geç teslim edilen veya ulaşmayan kargoların yarattığı sorunların ortadan kalkması

 • Hızlı mutabakat sağlanması

 • Erken tahsilat imkanı yaratılması

 • Belge bastırma, yazdırma, arşivleme gibi operasyonel maliyetlerden önemli ölçüde tasarruf etme imkanı sağlanması

 • Gelen ve giden faturaların elektronik olarak saklanması sayesinde istenilen faturalara kolayca ulaşılmasının sağlanması

 • Yanlış veya eksik düzenlenen faturaların düzenlenmesinin basitleşmesi

Elektronik ortamda düzenlenen faturaların muhafaza ve ibraz yükümlüğü halen ticari faaliyet gösteren firmaya ait olduğu için, ilgili faturalara istenilen her an elektronik olarak ulaşabilmenin rahatlığı ise yadsınamaz bir gerçek.

e-Fatura'ya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Türkiye'de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden hiç kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun. Üstelik ilk 100 e-faturanız bizden hediye!
Paraşüt'ü Ücretsiz Denemek İstiyorum

e-Fatura'ya Geçişinizle Birlikte Muhasebecinizle İlişkinizde Yeni Dönem

 • e-Fatura'ya geçişle beraber firmaların, muhasebecilerine fiziksel olarak belgelerini iletme zorunluluğu ortadan kalkacak. e-Fatura kullanan firma sayısının artması ile birlikte basılı göndermek zorunda kalınan belgelerin gönderim yükü hızla azalacak.

 • Muhasebeciniz veri girişi için zaman harcamak zorunda kalmayacak, verileriniz otomatik olarak sisteme işlenmiş olacak.

 • Beyanname hazırlık döneminde fatura beklenilmesine gerek kalmadan beyanname kapatılması yapılabilecek. Böylece beyanname hazırlama süreci çok daha kolay ve hızlı olacak.

 • Mesaisinin ortalama %60’nı veri girişi gibi operasyonel bir sürece harcayan muhasebeciniz ciddi anlamda vakit kazanacak. Böylece sizinle stratejik ortaklık yaparak, işinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek.

e-Fatura özellikle şirket içinde bir muhasbecisi olan firmaların çalışmalarında daha fazla zaman kazanılmasını sağlayacaktır.

Paraşüt’ün e-Dönüşüm çözüm ortağı Foriba ile beraber gerçekleştirdiği e-Fatura ve e-Arşiv gibi çözümleri, özellikle operasyonel maliyetlerini azaltmak isteyen ve bürokratik işlemler ile uğraşmaya vakit ayıramayan KOBİ’ler için büyük fırsatlar sunuyor.

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli? yazımızı okuyabilirsiniz.

Ersin Koçal

Ersin Koçal

Ersin Koçal, Foriba'da İş Geliştime Direktörü olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!