Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'ne Kayıt Nasıl Yaptırılır?

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ (“Tebliğ”) uyarınca, kayıt ve bildirim yapılabilmesi, elektronik ticaret verilerinin toplanması ve bu verilerin işlenerek istatistiki bilgilerin üretilmesi amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (“Bakanlık”) bünyesinde oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (“ETBİS”) 1 Aralık 2017 tarihi itibariyle hayata geçti. Peki ETBİS uygulamasında son durum nedir? ETBİS kaydı için izlenmesi gereken adımlar neler?

5 dk
ETBİS'e Kayıt

ETBİS Uygulamasında Son Durum Nedir?

Bakanlık tarafından yapılan duyuruda internet üzerinde mal veya hizmet satışına yönelik sözleşme yapılmasını veya sipariş verilmesini sağlayan elektronik ticaret işletmelerinin, kayıt veya bildirim yükümlülüklerini 1 Aralık 2017 tarihinden itibaren 30 gün içinde yerine getirmesi gerektiği belirtilmişti. Aralık ayı içerisinde pek çok şirket bu sisteme giriş için e-devlet üzerinden kayıt işlemi için başvuruda bulundu.

Kayıt ve bildirim yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere uygulanacağı belirtilen 5.000 Türk Lirası'ndan 20.000 Türk Lirası'na kadar olan idari para cezası pek çok şirketin ETBİS’e kayıt işini ciddiye almasını sağladı.

Mevcut hizmet sağlayıcılar için verilen geçiş süreci 31 Aralık itibari ile sona erdi.

Bundan sonra ise kendilerine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar, aracı hizmet sağlayıcılar ve yurt içinde yerleşik olup yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmamakla birlikte yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar için faaliyetlerine başlamadan önce ETBİS’e kayıt olma zorunluluğu getirilmiş durumda.

ETBİS’e Nasıl Kayıt Olunur?

Gerçek kişiler tarafında yapılacak bildirimlerin kendileri veya yetkili temsilcileri; tüzel kişiler tarafından yapılacak bildirimlerin ise yetkili temsilcileri tarafından yapılması gerekmektedir. Burada yetkili temsilciden anlaşılması gereken, Şirket adına e-devlet işlemleri yapabilen şirket imza yetkilisidir.

ETBİS’e kaydolacak ve bildirimde bulunacak gerçek kişi veya tüzel kişi tacirler için MERSİS ve vergi kimlik numarası, esnaf ve sanatkarlar için T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numarasının, elektronik ticaret veya aracılık faaliyetinde bulunulan mobil uygulama veya alan adının bilinmesi gerekmektedir.
İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan firmaların ‘eticaret.gov.tr’ adresinden kayıt işlemelerini tamamlamaları mümkündür. Kayıt işlemleri aşağıdaki adımlar izlenmek suretiyle yapılabilecektir:

e-Fatura Kullanmak Zorunda mıyım?

e-Fatura kullanım kapsamına girip girmediğinizi 1 dakika içinde öğrenebilirsiniz.
Öğrenmek İstiyorum
  • Kayıt işlemi için öncelikle e-ticaret.gov.tr adresine girdikten sonra ETBİS giriş ekranına tıklanması gerekmektedir.
  • E-devlet kapısı ekranından, şirket yetkilisi veya bildirim yükümlüsü gerçek kişi/temsilcisi tarafından ‘T.C. kimlik numarası’ ve ‘e-devlet şifresi’ ile sisteme giriş sağlanacaktır.
  • Daha önce girilen bilgiler varsa burada gözükecektir, yeni kayıt açmak için ‘Yeni kayıt ekle’ denildikten sonra şirket bilgilerin girilmesi ile ‘Detay Gör’ seçeneği seçilerek kayıt işlemlerine devam edilmesi gerekmektedir.
  • Açılan ekrandan ‘Hizmet Sağlayıcı’ seçilerek ‘Yeni kayıt ekle’ ile ilerlenmesi gerekmektedir. Burada internet sitesinin adresi, mobil uygulamanın adı ve hizmet sağlayıcı bilgilerinin girişinin yapılması gerekmektedir.
  • Bu işlemler tamamlandıktan sonra, işletme adı, MERSİS ve vergi numaraları yeni açılan bölüme girilecektir. Yurt dışına satışların olması halinde ‘Sınır Ötesi e-ticaret Satışı’ kutucuğunun işaretlenmesi gerekmektedir. Sınır ötesi e-ticaret faaliyetinde bulunulması halinde ülke ve ödeme yöntemi bazında yıllık ticaret hacmi belirtilecektir. Bu bilgilerin girişi yapıldıktan sonra sayfanın sol tarafında kırmızı ünlem işaretli bölümlerin tamamının doldurulması gerekmektedir.

Bu kapsamda, e-ticaret sitesi üzerinden satılan mal ve hizmetler ile ilgili bilgilerin girişi, sıfır/ikinci el ürün satılıp satılmadığı, ayrıca fiziksel bir mağazanın bulunup bulunmadığı, B2B, B2C, C2C veya B2G gibi iş modellerinden hangisi ile çalışıldığı, ödeme yöntemlerinin belirtilmesi, Kayıtlı Elektronik Posta bilgilerinin girilmesi Ödeme/Elektronik Para Kuruluşu olarak çalışılan kurumların belirtilmesi, birden fazla ödeme sistemi ile çalışılıyorsa, bu kurumların ayrı ayrı eklenmesi, çalışılan kargo firmalarının üye işyeri numarası ile belirtilmesi, e-ticaret altyapı sağlayıcılarına ilişkin bilgilerin girilmesi, çalışılan yurtiçi ve yurtdışı bankaların eklenmesi, kişisel verilerin ve müşteri bilgilerinin tutulduğu veri tabanının bulunduğu ülke ve şehir bilgilerinin girilmesi, depolar ve üretim yerleri bilgilerinin girişi gerekmektedir.

Platform üzerinden gerekli bilgilerin sağlanarak belirtilen adımlar tamamlandıktan sonra ‘Kabul Et ve Onayla’ seçeneği seçilerek işlemler onaylanacak, kayıt işleminin onaylanması için bekleme aşamasına geçilecektir.

ETBİS uygulamasıyla ilgili haberler ve daha fazlası için blogumuza abone olabilir, henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

ETBİS ve e-Ticaret ile İlgili Önceki Yazılarımız:

Elektronik Ticaret Sitelerinin ETBİS'e Kayıt Zorunluluğu

e-Ticarette Dijital Pazarlama

e-Ticaret Sitesinde Bulunması Gereken Hukuki Metinler

Av. İpek Aşıkoğlu

Av. İpek Aşıkoğlu

İpek Aşıkoğlu, Moral Hukuk Bürosu'nda avukat olarak çalışmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!