Etkili Ön Talep Kampanyalarının 3 Vazgeçilmez Özelliği

Etkili ön talep kampanyalarının 3 önemli özelliğini Startsub Pazarlama Ekibi sizin için anlatıyor.

3 dk

Ekonominin yeni araçlarından biri olan ön talep en sade tanımıyla bir ürünün satışa çıkmadan önce satın alma talebi toplaması anlamına geliyor. Kitle fonlaması platformlarında bir ürün ya da hizmet sunan firmalar için ön talep oluşturmak; satış yapmak kadar önemli bir hedef olarak ortaya çıkıyor. Peki, ne tür kampanyalar ön talep oluşturmakta etkili olur? Etkili bir ön talep kampanyasının özellikleri nelerdir? İster bir hizmet ister bir ürün için ön talep oluşturmayı hedefleyin; işte başarıya giden yolun olmazsa olmazları…

1- Pratik Bir Ön Talep Formu Oluşturun

Müşteri deneyiminin başarılı olmak isteyen markalar için bir artı değil, zorunluluk olduğu yeni bir dönemdeyiz. Bu nedenle oluşturacağınız ön talep formunun kolay anlaşılabilir, zahmetsizce doldurulan ve kullanıcıya cevap veren bir yapıya sahip olması çok önemli. Ön talep formunuzda mümkün mertebe az bilgi talep edin. Kullanıcılardan sadece ihtiyacınız olan kadar bilgi alın ve neyi niçin istediğinizi açık bir şekilde form üzerinde belirtin. Kullanıcı formunuzu doldurdu mu? O zaman ona sıra dışı ve içten bir şekilde teşekkür etmeyi unutmayın!

2- Sosyal Medyadan Yararlanın

Sokağınızdaki küçük market bile sosyal medyada aktif bir profil çiziyorken siz de oluşturacağınız ön talep kampanyasında mecra ayırt etmeksizin sosyal medyadan yararlanmalısınız. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir detay var; ön talep kampanyanız sosyal medyada özgün bir şekilde yer almalı. Sosyal medyada sadece bilgilendirme amaçlı sıkıcı birkaç gönderi yerine hedef kitlenizle iletişime geçtiğiniz, kullanıcıların ilgisini bir duyuruya değil yeni bir sohbete çağıran farklı ve dinamik bir programınız olmalı. Hedef kitlenize ürün ya da hizmetinizin neler katabileceğini sorun, onların ihtiyaçlarının ne olduğunu öğrenmek için içerikler hazırlayın, konuşmacı yerine dinleyici pozisyonunda kalın. Bu sayede ön talep kampanyanız için gerekli olan hareketliliği sosyal medyadan kolayca elde edebilirsiniz.

3- Beklenti Yaratın

Sıradan bir satın alma işleminde alıcının temel motivasyonu arzuya ulaşmaktır. Arzu nesnesi bir ürün ya da bir hizmet olabilir. Ön talep ise satıştan temel motivasyonu ile ayrılır. Ön talepte talebi geçen tarafın motivasyonu, beklentiden kaynaklanır. Kişinin bir ürün ya da hizmete yönelik beklentisi ne kadar yüksek olursa ön talebi gerçekleştirmesi ve sonrasında da bu ön talebi satın alma kararına dönüştürmesi o kadar kolay olur. Siz de ürününüzü ve hizmetinizi ön talep kampanyası ile tanıtırken beklenti yaratmayı listenizin en başına koymalısınız. Böylece ön talep sayınızı artırabilir ve bu sayıları satışa dönüştürebilirsiniz.

Pazarlama ve daha birçok konuyla ilgili yazılarımızı kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz.

Bloga Abone Olun

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!