Facebook'ta Reklam Vermek ve Reklam Çeşitleri

Firmanızın ve ürünlerinizin tanıtımı için kullanabileceğiniz dijital reklam mecralarını Paraşüt Dijital Pazarlama Yöneticisi İbrahim Patat sırayla inceliyor. Facebook reklamları ile başlıyoruz; nasıl reklam verilir, doğru hedef nasıl belirlenir, nelere dikkat etmek gerekir?

4 dk
facebook üzerinde reklam vermek

Birçok küçük ve orta ölçekli işletme farklı reklam iletişim stratejileri için sosyal mecraları kullanıyor, en çok rağbet gören mecralardan biri de Facebook. Sosyal medya iletişiminde farklı reklam modelleri ile işletmelerin amacına ulaşması için sürekli yeni reklam türlerini tanıtan Facebook, doğru kullanıldığında başarılı sonuçlar elde edebileceğimiz platformların başında geliyor.

Bu amaçla müşterilerinize ulaşmak için Facebook reklamlarını kullanmaya karar verdiyseniz ve Facebook’ta ilk defa reklam verecekseniz nelere dikkat etmelisiniz? Eğer bu soru kafanızı kurcalıyorsa, doğru yerdesiniz. Bu yazımızda Facebook'ta nasıl reklam verilir ve nelere dikkat edilmelidir konularına değiniyoruz.

Facebook'ta reklam seviyeleri

Öncelikle Facebook reklamları 3 temel seviyede yönetiliyor, bu seviyelerde farklı ayarlamaları yapabiliyoruz. Bu seviyeler:

  • 1. Seviye: Kampanyalar. Reklam verme amacımızı seçtiğimiz aşama.
  • 2. Seviye: Reklam grupları. Hedef kitlemizi ve hedefleme türümüzü bu aşamada seçeriz. Aynı zamanda bütçe kontrolünü de bu seviyede belirleyebiliriz, bu günlük olarak ne kadar para harcayacağımızı belirtir.
  • 3. Seviye: Reklamlar. Bu alan kreatif reklamları oluşturduğumuz kısımdır.

İhtiyacımıza yönelik birçok reklam modeli olan Facebook üzerinde dikkat etmemiz gereken ilk konu reklam verme amacımızı doğru seçmek. Amacımızı doğru seçtiğimizde Facebook reklamımızı en doğru kişilere gösterir. Reklamları web sitemize trafik çekmek, web sitemizden üyelik toplamak ya da mobil uygulamamızı indirtmek gibi çeşitli amaçlarla kullanabiliriz. Vermek istediğimiz reklamın türünü seçtikten sonra amacımıza en uygun reklamı oluşturmamız gerekiyor. 

Reklam amacımızı kampanya seviyesinde belirleriz. Bu yazımızda örnek olarak “Kampanya Oluştur” dedikten sonra amacımızı "İnternet Sitesine Tıklamalar" olarak seçiyoruz ve kampanyamızı oluşturuyoruz. Kampanyamızı oluşturduktan sonra ilk reklam grubumuzu oluşturmamız gerekiyor. Örneğin; kadın ve erkek t-shirtleri satan bir e-ticaret sitemiz olsun, bu iki farklı ürün için iki farklı reklam grubu oluşturuyoruz. Bu sayede erkek t-shirtlerini erkek kullanıcılara, kadın t-shirtlerini ise kadın kullanıcılara ulaştırıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken ulaşacağımız hedef kitleye göre reklam gruplarını oluşturmak. 

Facebook'ta Hedef Kitleler

Reklam grubunu oluşturduğumuzda ulaşmak istediğimiz hedef kitleyi tanımlamamız gerekiyor. Eğer erkeklere özel ve genç kitleyi hedefleyen t-shirtler satıyorsak, yaş aralığımızı ve cinsiyet tercihimizi doğru yapmamız gerekiyor. Hedef kitlemizi, satın alma potansiyeli daha yüksek bir kitleye ulaşmak için kullanıcıların ilgi alanları, davranışları ve eğitim durumları gibi çeşitli kısıtlamaları kullanarak özelleştiriyoruz. Bu sayede sattığımız ürünü alma ihtimali en yüksek kitleye iletişim yaparak daha verimli reklam oluşturuyoruz.

Reklam grubumuzu oluşturup hedef kitlenizi tanımladıktan sonra 3. seviyede bu reklam gruplarının altında reklamlarımızı oluşturmamız gerekiyor. Web sitemize trafik çekmek istediğimiz için hedeflediğimiz kitlenin ilgisini çekecek ve web sitemize gelme ihtiyacı hissedecekleri türden yaratıcı reklamlar oluşturmalıyız.

Oluşturduğumuz her bir reklam; tanımlayıcı metin, başlık ve görselden oluşur. Daha çarpıcı ve kullanıcının ilgisini çeken reklamlar daha fazla tıklanma elde eder. Eğer bir indirim kampanyası yapıyorsak bunu belirgin ve net bir şekilde dile getirmeliyiz. Reklamların görsellerini ve metinlerini hazırladıktan sonra son kontrolleri yaparak reklamlarımızı yayına alabiliriz.

Facebook reklamlarında nelere dikkat etmelisiniz?

Reklamları yayına almadan önce en iyi verimi almak için bu konulara özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz:

  • Kampanya oluştururken, hangi amaçla kampanya oluşturduğumuzu seçmeliyiz. Eğer web siteniz üzerinde üyelik gibi bir dönüşümü takip etmek istiyorsanız, Facebook Conversion Pixel kodlarını web sitenize yüklemeniz gerekecektir. Yoksa dönüşümleri sağlıklı takip edemezsiniz.
  • Reklam grubu altında birbirine yakın ve aynı hedef kitleye ulaşan reklamlar koymalısınız. Erkek t-shirtlerini kadınlara göstermek istemeyiz.
  • Reklam grubu altında hedefleme bütçenizi belirlemeniz gerekecek. Eğer Facebook üzerinde reklam verme konusunda tecrübeniz yoksa Facebook’un tıklama başına olan ücreti kendisinin belirlemesine izin verin.
  • Reklam görsellerinizin üzerindeki yazının görselin %20’sini geçmeyecek şekilde ayarlamalısınız yoksa reklamınız onaylanmayacaktır. 

Facebook'a verdiğiniz reklamları nasıl vergilendirirsiniz? Gelir vergisinden düşebilir misiniz? Yanıtlar için aşağıdaki iki içeriğimize göz atabilirsiniz:

Yurtdışı Faturalarının Vergisel Boyutu - 1

Yurtdışı Faturalarının Vergisel Boyutu - 2

Bir diğer mecra olan Google Reklamları incelememizi de okuyabilirsiniz.

Görsel Kaynağı: Mashable

İbrahim Patat

İbrahim Patat

İbrahim Patat, Paraşüt'te Dijital Pazarlama Direktörü olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!