Fatih Canan: Girişimcilik Dinamizm İster

Girişim Merkezi Yönetici Ortağı ve TEB Girişim Evi Proje Koordinatörü Fatih Canan'dan girişimcilik hakkında görüş aldık.

2 dk
Fatih Canan

Son yıllarda genç ve eğitimli girişimcilerin sayısında artış olduğunu görüyor ve birçok ortamda kendileri ile karşılaşıyoruz. Peki yapılan araştırmalar bu gözlemlerimizi destekliyor mu?

Cevabın "Evet" olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ülkemiz özelinde yapılan “GEM” (Global Entrepreneurship Monitoring) araştırması sonuçlarına göre 2012’de %8,99 olan “Genç Girişimci” oranı, 1 yıl içinde önemli ölçüde artmış ve 2013’te %15,51’e yükselmiştir. “Eğitimli Girişimci” oranında da yüksek oranda bir artış yakalanmış ve 2006’da %15,30 olan oran %44,10’a kadar çıkmıştır. Özetle yaklaşık her 6 girişimciden 1’i genç, her 2 girişimciden 1’i ise eğitimlidir.

Bu sonuçlar elbette ülkemizde girişimciliğin gelişmesi ve çeşitlenmesi açısından olumlu. Niteliğin dinamizm ile birleşmesi, yenilikçi ve özgün fikirlere sahip startupların da doğmalarına ve sayıca artmalarına olanak tanıyacaktır. Ancak hala girişimci adaylarının bolca deneme, çokca çalışma ve tecrübe edinme gibi hayatı göğüslemesi gerek.

Türkiye’de her yıl kurulan şirket sayısı ve bu şirketler içinde yer alan teknolojik ve inovasyon tabanlı proje oranları dikkate alındığında ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Ülkemizde her yıl ortalama 300.000 işletme kuruluyor ve bunların ne yazık ki yaklaşık %1’i belirtmiş olduğum sınıfa giriyor. Bu da daha fazla nitelikli ve genç arkadaşımın girişimciliği kariyer fırsatı ve bir yaşam biçimi olarak görmesi gerektiği anlamını taşıyor.

Elbette bunu ifade ederken, şöyle bir gerçekten de uzaklaşılmaması gerekiyor; literatüre ve araştırma sonuçlarına göre toplumun %10’unun girişimci olduğunu biliyoruz. Ancak bu %10’u ne kadar yukarıları taşıyabilirsek ve bundan da fazlası %10 içindeki niteliği ne kadar artırılabilirsek gelecek bir o kadar güzel olacak.

Yazımı bitirirken şunun altını çizmek isterim; girişimci olmak veya olmamak bir tercih meselesi ancak günümüz ekonomisi ve iş dünyasının girişimci gibi düşünen ve çalışabilen kişileri her zaman farklı bir yerde gördüğünü ve değerlendirdiğini genç arkadaşlarımın bilmesi gerekir.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!