Fatura Takip Programı Paraşüt ne yapar?

Masanın bol bol biriken fatura demek iş demek. Bu hem işlerinizin çokluğuna hem de takip etmeniz gereken çok gelir gider olduğuna işaret ediyor. Siz işlerinizi büyütün, faturalar havada uçuşsun biz fatura takip programı Paraşüt ile ortalığı toplamanıza yardım edeceğiz.

3 dk
paraşüt fatura takibi programı

Tabii hepsinden önce düzenli ve kolay fatura takibi için size tavsiyemiz elektronik faturaya geçmeniz. Nasıl mı derseniz "Elektronik Fatura'ya Geçmek" yazımıza göz atabilirsiniz. 

Fakat önünüzde birikmiş ve birikmekte olan tüm alış ve faturalarınızı Parşaşüt ile takip edebilirsiniz. Ön muhasebe ve fatura takip programı olan Paraşüt'ün bir diğer özelliği de aşağıdaki işlemleri yapmaktır:

  • Satış faturası takibi
  • Alış faturası takibi
  • İrsaliyeli fatura takibi
  • Proforma fatura oluşturmak
  • İade faturası takibi

Sağlıklı bir işletmenin en önemli şartı gelir ve giderlerinin; alacak ve ödemelerinin düzenli bir şekilde takip ediliyor olmasıdır. Yalnızca alacaklarınızı değil, herhangi bir kötü sürpriz ile karşılaşmamak için vereceklerinizi de takip etmeniz gerekir. Paraşüt tüm bunları düzenli, kolay ve hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar.

Alış faturası takip etmek

Şirketinizin gider kalemlerini, tedarikçisini ve fatura seri numarasını takip etmek “Alış Raporları”nda detaylı bir şekilde kırılımını görmek istiyorsanız, giderlerinizi “Alış Faturası” olarak girmenizi tavsiye ederiz. “Alış Faturası” kullanımı genel olarak şirketinizin temel işi ile alakalı alımlarda, mesela sattığınız ürünün ham maddesi, sizin için temel olan bir hizmet alımı gibi giderler için kullanılır.

  • Tedarikçilerinizden ürün veya hizmet satın alındığı zaman karşılığında kesilen faturanın Paraşüt’e girilmesi gerekir. Aldığınız faturayı takip edebilmek için fatura seri & sıra no. girebilir, böylece kayıtlarınızı sağlıklı şekilde saklayabilirsiniz.

  • Birden fazla ürün veya hizmet kalemi alımı yaptıysanız, bu gideri “Alış Faturası” olarak girmenizi tavsiye ederiz. Gideri hangi tedarikçinize yaptığınızı takip edebilmek için alış faturası ile gider kaydı yapabilirsiniz.

• “Alış Faturası” giriş ekranında TL cinsinden olmayan, yani dövizli alış faturalarınızı da girebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece “Döviz Değiştir” butonuna basarak istediğiniz döviz cinsini seçmeniz. Dövizli Fatura Hazırlarken Dikkat yazımızı okuyarak dövizli fatura ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

• KDV’ye ek olarak stopaj, ÖİV, ÖTV gibi vergileri olan giderleriniz varsa bunları alış faturaları ekranından sisteme girebilirsiniz. Tevkifatlı alımlarınız varsa, yine alış faturası ekranını kullanarak gider girişini yapabilirsiniz. Satış faturalarında olduğu gibi hizmet/ürün alımında size bir indirim uygulandıysa bu indirimi de faturanıza ekleyebilirsiniz.

• Alımlarınızı girerken gerekli bilgi girişini yaparsanız ve kategori belirlerseniz; “Raporlar”ınızda hangi şirketten, hangi ürün/hizmetten ne kadarlık alım yaptığınızı kolaylıkla takip edebilir, diğer tedarikçi ve ürünlere göre ne kadar büyük bir kalem olduğunu karşılaştırabilirsiniz.

Satış faturası takip etmek

Alışları, diğer deyişle giderleri takip etmek gibi sıkıntılı bir konudan sonra biraz da gelirlerimize bakalım. Nasıl ki en iyi gider, planlı giderse en iyi gelir de planlı olandır. Tıpkı alış faturalarınızda olduğu gibi satış faturalarınızda da kategori ve etiketleri kullanarabilirsiniz.

Paraşüt aracılığı ile carilerinizle olan gelir giderlerinizi düzenleyebilirsiniz. Ama hemen öncesinde "Cari hesap yönetimi" yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Henüz bir Paraşüt hesabınız yoksa 14 gün ücretsiz denemenizi başlatabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Paraşüt'ü fatura takip programı olarak daha verimli kullanabilmek için aşağıdaki içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Nakit akışımı nasıl takip ederim?

Gelir gider yönetmenin 4 temel kuralı

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!