Girişimciler Maliyetlerini Nasıl Düşürebilir?

Kendi işinizi kurmak istemeniz harika! Ancak kendi işinizi kurmak güzel olduğu kadar da masraflı… Bu yüzden hesabınıza kitabınıza dikkat etmelisiniz. İşte kendi girişiminizi kurarken masraflarınızı azaltmanızı sağlayacak bazı akıllıca çözümler!

5 dk
iş kurma maliyeti nasıl düşer

Bir girişimci olarak tutkuyla işinize sarıldığınızdan eminiz. Elinizde olan tüm imkanları kendi işinizi kurmak ve büyütmek için kullanıyorsunuz. Pek çok girişimci gibi karşınızdaki en büyük engel yatırım yapmanın maliyetli olması. Bu yüzden sınırlı bütçenizi doğru kullanmalısınız. İşte size yardımcı olabilecek 4 akıllıca çözüm:

1. Girişimcilik Dikkat İster, Basit Bir Ön Muhasebe Programı İle Her Şeyi Takip Edin!

Bir girişimci her kuruşunu neye harcadığının farkında olmalıdır. Ofisin demirbaşlarından tutun, reklam maliyetlerine, öğle yemeğinize kadar büyüklü küçüklü tüm giderlerinizi çok dikkatli takip etmelisiniz.

Şirket giderlerinin doğru ve düzenli takip etmeniz, giderlerinizin kontrolünü elinizde tutmanızı sağlar. Ayrıca vergi beyannamenizde neleri gider olarak göstereceğinizi doğru hesaplayabilmeniz açısından da önemlidir. Şirket hesaplarınızı en doğru biçimde tutmalı ve güvenilir bir yerde saklamalısınız.

Paraşüt kullanmak gider takibini şimdiye kadar hiç olmadığı düzeyde kolay hale getiriyor.

• Tedarikçilerinize olan ödemelerinizi kolayca takip edin. Neye ne kadar ödediğinizi bilin, borçlarınızın ödeme tarihlerini bilin.

• “Paraşüt Harcamalar” Mobil Uygulama sayesinde, harcamanızı gerçekleştirdiğiniz yerde anında uygulamaya girin. Cebinizdeki yırtık fişlerden, dağınık faturalardan, beklenmedik açıklarla karşılaşma riskinden kurtulun.

Giderleriniz "Paraşüt Harcamalar" Mobil Uygulaması İle Kontrol Altında yazımızı okuyun.

• Harcamalarınızı kategorilendirerek, giderlerinizi en iyi şeklide raporlayın. Hiçbir şeyin kontrolünüzün dışında gelişmesine izin vermeyin. Raporlarınıza göre gerekirse bütçenizi revize edin daha gerçekçi hale getirin. Ya da gereksiz gider kalemlerini kolayca tespit ederek, engelleyin.

Nasıl Yapılır? Finansal Raporlarınızı Detaylandırmak yazımızı okuyun.

• Gelir-Gider Raporu sayesinde karlılığınızı anında takip edin. Giderlerinizi nasıl kısabileceğinizi planlayarak, karlılığınızı arttırın.

Nasıl Yapılır? 1 Saniyeden Kısa Sürede Gelir Gider Tablonuzu Çıkarmak yazımızı okuyun.

• Kendinizin, ortaklarınızın, çalışanlarınızın maaşlarını planlayın, nakit akışınızı daha net görün. SGK ve vergi dairesi ödemeleri gözünüzün önünde olsun

• Ay içinde oluşan KDV’nizi KDV raporundan kolayca takip edin

Nasıl Yapılır? KDV’yi Kolayca Hesaplama yazımızı okuyun.

Tüm bunları takip edebilmek için online ön muhasebe programı Paraşüt'ü kullanabilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

2. Bir Girişim Kurmak Sabır İster, Harcamaları Önceliklendirin!

İşletmeniz için hangi giderler öncelikli? Direkt satış yapmayacağınız ya da müşteri ağırlamayacağınız bir ofisin dekorasyonuna yatırım yapmak kesinlikle ilk sıradaki tercihiniz olmamalı. Her işletmenin ihtiyaç ve öncelikleri birbirine göre farklıdır. Nakit akışınızı yola koyana kadar bazı konularda kendinizi daha ekonomik davranmaya odaklayın. Örneğin zorunlu değilseniz, bir asistan tutmak yerine telefonlarınızı kendiniz cevaplayın, ön muhasebenizi kendiniz takip edin.

3. Girişimci Olmak Beceri İster, Maliyetlerinizi Düşürün!

Pazarlık becerilerinizi geliştirmeniz önemli! Şirket için yapacağınız satın almaları tek bir tedarikçide birleştirmek bir çözüm olabilir. Böylece indirim isteyebilirsiniz. İndirimli çalışmayı sadece tedarikçinizden değil, ayrıca şirketin diğer toplu alımları için de deneyin. Örneğin şirketi kurarken yapacağınız tüm ofis malzemesi alımlarını bir satıcıdan gerçekleştirebilirsiniz. Veya ofisinizin kirasının bir kısmını baştan toplu ödeyerek daha uygun bir fiyata kiralama şansı yakalayabilirsiniz.

4. Girişimcilik Destek İster, KOSGEB Desteklerinden Yararlanın!

KOSGEB Türkiye’de girişimciliğin ve KOBİ’lerin büyümesinin desteklenmesi amacıyla farklı türlerde hibe ve krediler veriyor. Bu destek ve kredilerden yararlanabilirsiniz. Şirketinizi kurmak için destek almak istiyorsanız, başvurmanız gereken Girişimcilik Destek Programı’dır. Bu destek 30,000TL’ye kadar hibe veriyor. Hibenin kapsamında ilk kuruluş desteği, ofis malzemeleri, 12 aylık işletme gideri desteği kalemleri bulunuyor. Ayrıca işinizi geliştirmek için 70,000TL’ye kadar faizsiz kredi de almanız mümkün.

Destek almanız için gerçekleştirmeniz gereken 5 adım ise şunlar:

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Katılın
  • İş Planınızı Hazırlayın
  • Destek Başvurunuzu Yapın
  • KOSGEB Veritabanına Kayıt Olun

Girişimciler için AR-GE, TÜBİTAK ve KOSGEB Teşvikleri yazımızı okuyun.

İşe Başlarken: Gelir Gider Yönetiminin 4 Temel Kuralı yazımızı okuyun.

İşletme Gideri Gösterirken: Hatırlatmalar yazımızı okuyun.

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Beril Koç

Beril Koç

Beril Koç, Paraşüt'te İçerik Pazarlaması Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!