2018 Yılında Google Algoritma Güncellemeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google her sene algoritmalarında birçok değişiklik ve güncelleme yapmaktadır. Google algoritma güncellemelerinin temelinde kullanıcılara daha alakalı bir arama sonucu ulaştırmak yatar. Web siteleri Google Algoritma güncellemelerinden sıralama olarak etkilenir. Biz de Panda, Penguin, Pirate, Hummingbird, Pigeon, Mobile Friendly, RankBrain, Possum, Fred adlı Google Algoritmaları hakkında kısaca bilgi vermek istedik.

4 dk
Google Algoritmaları

Google Algoritmaları

Google ürettiği algoritmalar ile kullanıcılara aradıkları arama terimleriyle en alakalı arama sonuçlarını yansıtmaya çalışır. Bu algoritmalar arama motorlarının nasıl çalıştığının gizli formülü gibi düşünülebilir. Arama motorlarını arama motoru yapan da algoritmalarının kalitesidir.

Google Algoritması Ne İşe Yarar?

Google algoritmaları, size erişmek istediğiniz bilgiyi vermek için web sitelerini araştıran bilgisayar programlarıdır. Her bilgisayar programı gibi bu algoritmalar da belirli aralıklar ile güncellenir.

Google algoritmalarının güncellendiği zamanlarda siteniz organik aramalarda konumunu iyileştirebilir veya arama görünürlüğünü kaybedebilir.

Google Algoritmaları

 • Panda
  Panda içerik ve kod kalitesi ile ilgilenir. Panda, Google sıralamanızı kendinizin yükseltebileceğine inanır. Bu yüzden ilgi çekici ve özgün içerik yazmak Panda algoritmasını daha çok sevindirebilir.
  Peki bu ne anlama geliyor ?
  Kimseden kopya içerik almamamız ve kendi içeriğimizi kendimizin yazması anlamına geliyor. Bu arada Panda algoritmasını anahtar kelimeleri sitelere gereksiz ve fazla koyarak kandıramıyoruz, kendisi bunları anlayacak kadar akıllı.

 • Penguin
  Penguin çok arkadaş canlısı, gerçek arkadaşlığa çok önem verir. Ancak Penguin algoritmasının arkadaşlık anlayışı bizimkinden biraz farklı. Penguin diğer sitelerden aldığınız linklere bakar. Bu linklerin kaliteli olması ve spam olmaması Penguin için çok önemlidir. Bu arada Penguin bu arkadaşlığın parayla satın alınamayacağına inanır. Penguin’in isteklerini karşılamak birazcık zor görünüyor.

 • Pirate
  Pirate kelimesi Türkçede korsan anlamına gelse de, kendisi hırsız değil. Telif hakkı alınmış içerikleri korur ve bu tarz içerikleri izinsiz paylaşmış kişiler için gerekli önlemleri alır. Onu kızdırmamak için içeriklerin telif haklarını iyi kontrol etmek gerekebilir.

 • Hummingbird
  Hummingbird Türkçede sinekkuşu anlamına geliyor. Hummingbird genelde sezgileriyle hareket eder, anahtar kelimelerin gereğinden fazla ve sadece arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yazılmasından rahatsızlık duyar. Onu mutlu etmek için yazılarımızı okuyucularımız için yazmalıyız, robotlarımız için değil.

 • Pigeon
  Pigeon tam bir ev kuşu. Her şeyi yerelleştirmeyi çok sevdiğini söyleyebiliriz. Pigeon Google aramalarını konuma göre özelleştirmekten sorumludur. Pigeon ile iyi anlaşmak için şirketinizi Google My Business’a kaydetmenizi önerebilirim.

 • Mobile Friendly
  Mobile Friendly çok basit şekilde mutlu edebileceğiniz bir algoritma. Kendisi mobil cihazlarda arama yaptığımız zaman devreye giriyor ve arama sonuçlarının mobil dostu olmasını sağlıyor. Mobil aramalarda yukarı çıkmak istiyorsanız, sitenizi responsive yaptırmanız gerekecektir.

 • RankBrain
  Arama motorlarının yapay zekası olarak adlandırabiliriz. RankBrain internetteki içeriklerin hangisinin iyi hangisinin kötü olduğuna karar verir. Baktığı önemli metrikler arasında hemen çıkma oranı ve sitede kalma süresi vardır.

 • Possum
  Possum, kullanıcıların yakınında olan işletmelere ulaşmasını sağlar. Burada yapılacak çok bir şey bulunmamaktadır. Arama motoru sıralamanız iş yerinizin lokasyonuna göre şekillenir.

 • Fred
  Fred sitemizin reklam işleriyle ilgilenir. Ne kadar kaliteli reklam barındırdığımız ve ne kadar kaliteli reklam içeriğimizin olduğuna bakar. Bir yazının içerisinde çok fazla ve gereksiz reklam varsa bu durum Fred’in çok hoşuna gitmeyecektir.

Günün sonunda Google her zaman güncelleme yapabilir, trendler değişebilir. Siteniz sıralama kaybedebilir veya sıralamalarda yükselebilir. Önemli olan her zaman kullanıcı gibi düşünebilmektir. Unutmayalım ki Google algoritma güncellemelerini biz kullanıcılara daha doğru sonuç vermek için yapıyor. Google Algoritma güncellemelerinden olumsuz yönde etkilenmemeniz dileğiyle...

Pazarlama alanındaki yazılarımızı takip etmek için blogumuza abone olabilir, henüz Paraşüt hesabınız yoksa 14 günlük ücretsiz deneme hesabınızı oluşturabilirsiniz:

Ücretsiz Deneyin

Diğer Yazılarımız:

e-Fatura kullanmak zorunda mıyım?

Limited Şirket Kuruluş Maliyetleri

e-Ticarette Dijital Pazarlama

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!