Google'da reklam vermek, Google reklamları ve türleri

Facebook'ta Reklam Vermek yazımızla başladığımız dijital reklam mecraları dizimize Google ile devam ediyoruz. Firmanızın ve ürünlerinizin tanıtımı için kullanabileceğiniz bir diğer mecra olan Google reklamlarını sizin için inceledik.

6 dk

Google, Adwords paneli üzerinden metin reklamlarının yanı sıra birçok reklam modelini kullanmamıza olanak sağlıyor. Özellikle metin reklamları ile başlayan macera Google’ın farklı mecraları da bünyesine katmasıyla çok daha farklı bir boyut aldı. Birçok farklı mecranın birbirini etkilediğini ve toplamda yaptığınız reklamların etkisini güçlendirdiğini de hesaba katarsanız, doğru kullanıldığında en etkili reklam kanallarından bir tanesi de Google Adwords.

Eğer Google üzerinden hangi reklamları verebileceğinizi merak ediyorsanız aşağıda listelediğimiz Adwords reklam türlerine mutlaka göz atın, reklamlarınızı kurgularken amacınıza en uygun olduğunu düşündüğünüz reklam modelini seçerek siz de hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Adwords Metin Reklamları

Metin reklamları, Google üzerinde yapılan aramalar sonucunda gösterilen reklamlardır. Kullanıcılar yaptıkları aramalar sonucunda Google’ın sunduğu organik arama sonuçlarına ulaşırken aynı zamanda reklam verenler tarafından verilen ilgili reklamları da görürler. Bu reklamlar, belirlenen anahtar kelimelerle tetiklenir ve gösterilirler. Örneğin; kullanıcı “kahve makinesi” araması yapıyorsa ve bu ürünün satışını yapıyorsanız reklamınızın bu arama yapıldığında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Ne aradığını bilen kullanıcıya ulaşmak açısından oldukça önemli bir reklam modeli olduğunu söyleyebilirim. Anahtar kelimelerin kontrolünün bizde olması ilgili kullanıcıya ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Doğru kullanıldığında etkili bir reklam modeli olan Adwords Metin Reklamları’nı kullanırken özellikle dikkat edilmesi gereken iki şey; reklam metininin kısa ve net olması ile kullanıcıların yönlendirildiği sayfanın ilgi düzeyinin reklamla örtüşüyor olması.

Google Adwords reklam metinleri aşağıda gördüğünüz gibi görüntülenir ve Google tarafından belirlenen kalite puanına göre sıralanır. Örnek olarak "paraşüt ön muhasebe" araması için 1. sırada çıkan reklamımıza bakabilirsiniz:

Kolay Ön Muhasebe Programı Google Search

Google Görsel Reklam Ağı

Google Görsel Reklam Ağı, potansiyel müşterilerinize görsel banner ya da yazılı metin reklamlarla bir milyondan fazla web sitesi, video ve uygulamadan ulaşabileceğiniz bir reklam modelidir. Çeşitli boyutlarda hazırlayabileceğiniz statik ya da hareketli görsel reklamları; belirlediğiniz kelimelerle, belirli sitelerde, konu ve demografik durumlarına göre hedefleyebilirsiniz. Örneğin; Sevgililer Günü’ne özel olarak satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerin görsel reklamlarını hazırlayarak belirlediğiniz  “Sevgililer Günü Hediyesi” gibi çeşitli kelimeler hazırlayarak ilgili olabilecek kişilere gösterebilirsiniz.

Zengin hedefleme seçeneklerinin yanı sıra sitenizi daha önce ziyaret eden kişilere reklamlarınızı göstermeyi tercih ederek daha özel fırsat ve indirimlerden onları haberdar ederek alışverişe de yönlendirebilirsiniz. Bu reklam modelinin bir diğer önemli özelliği ise yaptığınız hedeflemeler sonucunda hangi web sitelerinde reklamlarınızın gösterilip gösterilmeyeceğinin kontrolünün sizde olmasıdır.

Google Görsel Reklam Ağı reklamları web sitelerinde hazırladığınız boyut ve görsel ile birlikte görüntülenir, örnek olarak hazırladığımız banner:

Kolay Ön Muhasebe Programı Google Bannerı

Gmail Reklamları

Bu yıl içerisinde yayına alınan Gmail Reklamları modeli, diğer adıyla GSP reklamları, Gmail üzerinde görüntülenen reklam türüdür. E-posta gibi kişisel bir aracın içerisinde sunulan bu reklam modeli ile gerçekten ilgili kişilere reklam gösterildiğinde oldukça verimli sonuçlar elde etmek mümkün. Gmail kullanıcılarının posta kutularında “Tanıtımlar” sekmesinin altında e-posta gibi görüntülenen reklam tıklandığında açılarak hem görsel hem de metin olarak görüntülenir. Özellikle yeni mecra arayışında olan reklamverenler için alternatif bir model olması açısından önemlidir.

Gmail reklamları alan adı, belirlenen anahtar kelimeler, ilgi alanı gibi farklı şekillerde hedefleme yapmamıza olanak tanıyor ancak Gmail reklamlarını yeniden pazarlama amacı ile kullanamazsınız.

Hazırlanan reklam açıldığında geniş bir banner gibi görünse de, posta kutusunda aşağıdaki örnekte olduğu gibi diğer mailler gibi görüntülenir:

Kolay Ön Muhasebe Gmail Reklamı

Youtube (Video) Reklamları

Özellikle marka bilinirliğinizi arttırmaya yönelik olarak ya da dönemsel olarak düzenlediğiniz kampanyaları geniş kitlelere ulaştırmak istediğinizde kullanabileceğiniz reklam modellerinden biri de Youtube (Video) reklamlarıdır. Yakın zamanda Google Adwords panelinden Youtube reklam yönetimini aktif hale getiren Google, Youtube platformu üzerinde farklı video reklam formatlarını kullanmanıza olanak tanıyor. Bu reklam türleri ise yayın içi ve görüntülü true view olarak 2 temel modelden oluşmaktadır. Birinci seçenekte kullanıcılar izlemek istedikleri videoya tıkladıktan sonra sizin video reklamınız görürler ve isterlerse 5 saniye sonra reklamı geçerek videoyu izleyebilirler. Burada önemli nokta Youtube üzerinde gösterim başına değil izleme başına ücretlendirilirsiniz. Bu nedenle reklamın bir kısmını ya da reklamınızın sadece ilk 5 saniyesini gören ve geçen kişiler için ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Bir diğer model olan görüntülü true view’de ise reklamınız Youtube arama sonuçlarında, ilgili Youtube videolarında, yer paylaşımında ve Youtube iş ortağı web sitelerinde görüntülenir. Reklamınız belirlediğiniz görsel ile birlikte kullanıcıya önerileceği için kullanıcılar reklamınızı izlemeyi tercih ettiğinde ücretlendirilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler

  • Bu reklam modellerinin hepsini kullanmayı tercih edebileceğiniz gibi dilediğiniz bir tanesini de seçerek ilerleyebilirsiniz.
  • Her bir reklam türünde farklı dinamikler olacağı için yaptığınız hedefleme ve reklam modeline özgün olarak şunları hazırlamanızda yarar var: Reklam metinleri, kreatifler ve web sitenizde kullanıcıları karşıladığınız özel hazırlanmış Landing Sayfaları.
  • Farklı reklam kanallarını kullandığınız takdirde bu reklamların birbirlerini nasıl etkilediğini takip etmeniz bütün olarak nasıl bir performans aldığınızı görmenize yardımcı olacaktır.

Google'a verdiğiniz reklamları nasıl vergilendirirsiniz? Gelir vergisinden düşebilir misiniz? Yanıtlar için aşağıdaki iki içeriğimize göz atabilirsiniz:

Yurtdışı Faturalarının Vergisel Boyutu - 1

Yurtdışı Faturalarının Vergisel Boyutu - 2

İlgili Yazılarımız:

Facebook Reklamları incelememizi de okuyabilirsiniz

e-Ticarette Dijital Pazarlama

İbrahim Patat

İbrahim Patat

İbrahim Patat, Paraşüt'te Dijital Pazarlama Direktörü olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!