blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Google’ın 14 reklamlı mobil arama sonuçları testi
Blog-hero
PAZARLAMA/SATIŞ

Google’ın 14 reklamlı mobil arama sonuçları testi

Sizce Google, kullanıcı deneyimine reklam gelirinden daha çok önem mi veriyor? Ayrıntıları yazımızın devamında...

Semih Mayorkas, Dijital Pazarlama Uzmanı

Ortalama okuma süresi 2 dk

Google her zaman arama sonuçları üzerinde değişik testler uyguluyor, bu testlerin çoğuna maruz kalıyoruz ve fark etmiyoruz. Bu testler genelde kullanıcıların (yani bizim) deneyimlerimizi mevcut konumundan daha iyi bir noktaya getirmek adına yapılıyor.

Aslında, Google’ın 14 reklamlı mobil arama sonuçları testi, Fibre Marketing’in paylaştığı bir tweet ile çok ses getirdi.

google reklam testi

25 Ocak günü paylaşılan bu Tweet’in ardından bu konunun ilgi çektiğini ve insanların tepki gösterdiğini de gördüm. Değişik kaynaklarda yazılara denk geldim ve bazı kaynakların iddialı başlıklar ile “Google Mobil Arama Sonuçlarında 14 Reklam mı Göreceğiz?” gibi yazılarını okudum. Birkaç yazı okuduktan sonra ben de bunun bir test olduğuna ve bir gün gerçek olacağına inanmaya başladım.

Bir yandan da kullanıcılarının deneyimini her gün geliştirmek isteyen bir şirketin böyle bir test yapması bana pek mantıklı gelmiyordu. Düşününce “Parayı verenin düdüğü çaldığı” bir arama motoru bizim için güvenilir olmaktan çıkardı. Zaten internette bu kadar kirli bilgiler varken parası olanların bilgiyi manipüle etmesi de hiç hoş olmazdı. Neyse ki öyle olmadı. Google yine bizi şaşırtmadı ve 29 Ocak’ta Google Ads’in paylaşmış olduğu Tweet’i en azından beni rahatlatmaya yetti.

Google tweet

Google Ads’in paylaşımında kısaca bunun bir hata olduğu ve organik sonuçların az olmasından dolayı 14 reklamın mobil arama sonuçlarında çıktığını bildirdi.

Önümüzdeki günlerde Google’ın yaptığı testleri duymaya devam edeceğiz, umarım yaptıkları her testten sonra aradığımız bilgiye daha doğru ve rahat ulaşırız.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?