Görsellerinizle Satış Dönüşünüzü 5 Adımda Artırın

İçerik pazarlamasında görselleri kullanarak satış dönüşünüzü nasıl artırabileceğinizi Aydanaya Pazarlama Ekibi sizin için kaleme aldı.

3 dk
görsellerle satış dönüşümü artırma

Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar, günlük hayatımızın vazgeçilmezleri Instagram ve Facebook… Görme ve görülmenin öneminin tartışılmaz olduğu bir çağda yaşıyoruz. Hayatın her noktasında olduğu gibi içerik pazarlamasında da görselin önemi hayatî. Hem müşteriler hem de algoritmalar için önemli olan görsel, bir sayfaya girdiğimizde yazıdan da önce baktığımız ilk şey oluyor ve sayfada kalış süresinden ürün satın alışına pek çok tüketici davranışı üzerinde etkisini gösteriyor. Peki, web sitesinin yapıtaşlarından biri olan görselleri nasıl kullanmalıyız?

Daha yüksek satış dönüşü için dijital vitrininizi 5 adımda gözden geçirme zamanı!

1. Adım

Kurumsal web sitenizde ne tip görseller kullanacağınıza karar vermeden önce yapmanız gereken ilk şey hedef kitlenizi net bir şekilde belirlemek. “Hedefinizde mağaza mı yoksa son kullanıcı mı var?” “Genele mi yoksa niş bir kitleye mi hitap etmek istiyorsunuz?” Bu tip soruları kendinize sorduktan sonra görselin iletmek istediği mesaja karar vermelisiniz. Görselin taşıdığı mesaj da buna göre kullanıcıyı mutlaka harekete geçirmeli.

2. Adım

Ürününüzün fotoğrafını çekerken kullanılan arka plan, yardımcı objeler ve çekim açısı önemli noktalar. Sektörde rakibiniz çoksa ürününüzü diğerlerinden ayıran noktaları öne çıkarmak iyi bir strateji olabilir.

3. Adım

Kullandığınız görsellerin her birinin markanızın diline uygun olmasına dikkat edin. Görsel bir tarz oluşturmak, marka bilinirliğinizin artmasına katkıda bulunacaktır.

4. Adım

Arama motoru optimizasyonu için görseli isimlendirmek önemli. Görseli “IMG_XX” koduyla bırakmaktansa ilgili bir isim vermek, arama motorunda ön sıralarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

5. Adım

Görselin boyutunu çok yüksek tutmamak kullanıcılar açısından kolaylık sağlayan bir diğer nokta; kalitesinden kaybetmeyeceği kadar boyutunu küçültün.

Görselin satış dönüşündeki önemi aşikar ama şirketiniz için profesyonel fotoğrafçılarla çalışmak mı yoksa stock fotoğraf sitelerinden görsel edinmek mi daha uygun buna siz karar vermelisiniz. Eğer stock siteleriyle ilerleme kararı alırsanız klişe görselleri seçmekten kaçınmalısınız. Sizin için web sitenizin dönüşümünü artırmaya yarayacak 5 ücretsiz stock görsel sitesi sıraladık:

Pixabay (https://pixabay.com/)
Burst (https://burst.shopify.com/)
Free Images (http://www.freeimages.com/)
Negative Space (https://negativespace.co/)
Death to Stock (http://deathtothestockphoto.com/)

Aydanaya ekibinin yazıları ve merak ettiğiniz daha birçok konu için blogumuzu takip edebilirsiniz.

Bloga Abone Olun

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!