İçerik Pazarlaması

7 dk
İçerik pazarlaması nedir?

İnternetin ve sosyal medyanın yükselişe geçişi firmaları yeni pazarlama yöntemleri aramaya itti. Yayıncılığın önündeki maddi engellerin kalkması imkanları arttırdığı gibi bu alandaki rekabeti çok kızıştırdı. Firmalar artık yalnızca birbirleri ile değil, içerik üreticisi olan tüketicilerle de rekabet eder hale geldi.

İşte böyle bir dönemde; uzun sürede dönüş alınabilen fakat özellikle uzmanlık gerektiren alanlarda piyasada kalıcı olmanızı sağlayabilecek bir yöntem olan içerik pazarlaması, internetin hayatımızın vazgeçilmezi olduğu günümüzde bütünleşik pazarlama stratejisinin önemli bir parçası olarak öne çıktı.

Markalar ve pazarlama dünyası piyasaya sürdükleri her yeniliği biraz aşırıya kaçan bir heyecanla karşılıyorlar. İçeriğin artık yöntemi, kuralları ve sınırları belli bir mecra olarak ortaya çıkması da “İçerik kraldır” tezahüratını doğurdu. Ama günümüz dünyasında krallıklara yer olmadığını biliyoruz, öyleyse gelin sakin olalım ve içerik pazarlaması nedir birlikte anlamaya çalışalım.

İçerik pazarlaması nedir?

İçerik pazarlamasının tanımı içeriğin hangi mecrada hangi amaçla konumlandırıldığına göre değişir. Fakat genel tanımı ile içerik pazarlaması; müşteri ya da potansiyel müşterilerinizin verdiğiniz hizmet ve sattığınız ürünler ile çözdüğünüz sorunları hakkında onları bilgilendirmek ve beslemektir. Bir reklam metni ile içerik pazarlamasında kullanılan metin/içerik arasındaki fark; reklamın amacının insanları etkilemek, içerik pazarlamasındakininse beslemek olmasıdır. Örnek vermek gerekirse; A marka gömleğin kumaşının çok kaliteli olduğundan bahsetmek reklam iken; gömlek kumaşının nasıl olması gerektiği konusunda okuyucuyu bilgilendirmek içerik pazarlamasıdır.

İçeriğin farklı mecralar içerisinde üzerine konuştuğumuz sebeplerle yerleştirilmesi içerik pazarlaması olarak adlandırılır. Örneğin bir müşteriniz ile yaptığınız ve bir dergide yayınlanan testimonial çalışması, müşterilerinize bir konu hakkında düzenli olarak attığınız e-postalar, blogunuzda belli bir konuyu her açısı ile alan yazı dizileri, e-kitaplar içerik pazarlamasının parçalarıdır.

Pazarladığınız ürün değil, ürettiğiniz içeriktir. Yaptığınız ise okuyucunun hayatında kendinize yer açmak ve orada kalıcı olmaya çalışmaktır.

İçerik pazarlamasının tarihi

İçerik pazarlaması; günümüzde dijital pazarlama içerisinde yer alan, özellikle internet reklamlarının vardığı karşılama sayfalarında ya da organik trafiği yakalamak için kullanılan bir yöntem.

Fakat ilk örneklerine 18. yüz yılda dahi rastlayabiliyoruz. İçerik pazarlaması konusunda referans kaynaklar üreten Content Marketing Institute (İçerik Pazarlaması Enstitüsü), içerik pazarlamasının atası olarak tarım makineleri üreticisi John Deere’ın (Türkiye’de bilinen ismi ile Condere) 1895 yayın tarihli The Furrow dergisini gösteriyordu. Geçtiğimiz günlerde (Temmuz 2016) ise karar değiştirerek aslında kökenlerin biraz daha eskide olduğunu açıkladılar (İçerik pazarlaması tarihi ile ilgili ingilizce kaynağa buradan ulaşabilirsiniz).

The Furrow Magazine

İçerik pazarlaması, organik trafiğin giderek değer kazandığı dijital mecrada yeniden canlandı ve altın çağını yaşıyor. Peki içeriğin kendisi hızla tüketilebilir dijital reklam araçları karşısında parlamadan önce nerelerdeydi, birkaç güzel örnek:

Baskı içerik pazarlaması örnekleri: Michelin Guide (1900), The Furrow (1895), Benchmark (1913), Brick Kicks of Lego (1987)

Radyo ve TV: Sears Radio (1992), Procter and Gamble (1930)’ın düzenlediği radyo dizileri

İnternet üzerindeki ilk içerik pazarlaması örneği olarak ise Microsoft’un kurumsal blogu olan Channel 9’u gösterebiliriz.

İçerik pazarlaması yaparken nelere dikkat edilmelidir?

1. Kime konuştuğunuzu çok iyi bilin
Herhangi bir içeriği hazırlarken kendinize ilk sormanız gereken soru: Bu içeriğin muhatabı kim olacak? Kimin görmesini ya da okumasını istiyorsunuz?

Bunu bilmenin muhtelif yolları var. En kolayı ise kendilerine sormak. Web sitenize yerleştireceğiniz ufak anketler ile hedef kitlenizi tanıyabilirsiniz.

2. Samimi olun
Edebi bir eser ortaya koymadığınızın siz de farkındasınız okuyucularınız da. Elbette markanız ile ilgili bir amaç güdüyorsunuz fakat okuyuculara karşı samimi olun ve içeriği yayınladığınızda onların bir sorununun çözümüne yardımcı olun.

3. Sürekli üretin
Tanıdığınız ve samimi olduğunuz okuyucu kitlesini kaybetmemek ve uzun vadede içerik pazarlamasının sonuçlarını görebilmek için sürekli üretin.

4. Uzun sürede sonuç alacağınızı kabul edin
Hedefinizi nasıl belirlediğiniz önemli olmak ile birlikte içerik pazarlaması çabalarının sonuçlarını çabuk alamayacağınızı kabul edin.

5. Ölçün
Uzun sürede sonuç alacaksınız kabul ama doğru yolda olduğunuzdan nasıl emin olacaksınız? Çeyrek yıllık planlar yapıp ne kadarını yakalayabildiğinizi ölçmek yardımcı olabilir. 3 aylık hedeflere ne kadar yaklaştığınızı aylık olarak raporlayabilir ve takip edebilirsiniz.

İçerik pazarlamasında sıklıkla yapılan yanlışlar

1. İyi içerik sağlamamak
İyi içerik ne demek? Üzerinde düşünülmüş, özgün, imla kurallarına uygun, belli bir araştırma sonucu ortaya çıkan, arama motorlarının da anlayacağı formatta olan içerik.

2. Bir sorun çözmemek
İçeriğiniz yukarıdaki şartların çoğunu sağlıyor olabilir fakat eğer hedef kitlenizin bir sorununa çözüm üretemiyorsa yeterli ilgiyi görmeyecektir.

3. Buram buram reklam/satış kokmak
Eğer hazırladığınız içerik bir sorun çözmek ya da okuyucuyu beslemek yerine reklam kokuyorsa samimi ve özgün görünmeyecek başarılı olamayacaktır.

4. Neden bahsettiğini bilmeden yazmak
Her konunun uzmanı olmak zorunda değilsiniz. Fakat bilginin bu kadar erişilebilir olduğu bir ortamda eğer bilmediğiniz konular hakkında konuşursanız bu hemen göze batacaktır. Yeterince bilgi sahibi olmadığınız konuları uzmanına bırakın, onlar yazsın.

5. Sürekli olmamak ve ölçmemek
İçerik pazarlamasının olmazsa olmazı süreklilik ve ölçüm. Sürekli üretmez ve bu üretimin sonuçlarını ölçmezseniz bir süre sonra karşılık alamadığınızı düşünmeye başlarsınız.

6. Sabırlı olmamak
Pazarlama direktörünüz ya da genel müdürünüz dijital pazarlama reklam bütçesini hemen düşürmek, Google’da en üstte çıkmak, virallerinizi elden ele dolaştırmak istiyor olabilir. Ama bunlar dünden bugüne alınacak sonuçlar değil. Sabırlı olmalı, ölçmeli, doğru desteği almalı, sonuçları değerlendirmeli ve uygulamaya devam etmelisiniz.

İçerik pazarlaması kaynakları

İçerik pazarlaması ile ilgili, maalesef ingilizce olan, şu kaynakları takip edebilirsiniz:

Content Marketing Institute: Bu yazıyı da yazarken en çok yararlandığım kaynak.

CCO Magazine: İş dünyasında kaç tane Content Chief Officer var bilmiyorum ama özellikle röportajları kaliteli bir dergileri var.

Newscred Blog: Newscred bir içerik pazarlaması aracı. Hali ile bu işi çok iyi yapıyorlar. Insights kısmından mutlaka yararlanmalısınız.

Kissmetrics Blog Blog: Dijital pazarlama aracı olan Kissmetrics’in blogu ara ara çok sağlam kaynaklar sunuyor.

Influence&Co Blog: Bir içerik pazarlaması ajansı olan Influence&Co'nun içerik üretimi ile ilgili başarılı blogu.

Contently: Contently’nin blogu The Content Strategist, bu alanın en iyilerinden.

Dijital pazaralma ile ilgili yazılarımız ilk olarak e-postanıza düşsün isterseniz Paraşüt Blog Bülteni'ne abone olun:

Bloga Abone Olun

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!