Yeni Mecra: Instagram Reklamları

Google ve Facebook reklamlarından sonra, görece yeni olan Instagram reklamlarını sizin için masaya yatırdık. Ürün ya da hizmetinizi Instagram'da nasıl duyurabilirsiniz?

3 dk
Instagram Reklamları

Uzun süredir hayatımızda olan Instagram dünyada ve Türkiye’de oldukça popüler bir mobil uygulama. Aşağı yukarı her akıllı cihazda yer edinmeyi başaran fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, Facebook tarafından 2012 yılında satın alındı. 2012 yılına kadar herhangi bir reklam modeli olmayan Instagram’ın ne zaman reklam gösterimine başlayacağı merak edilen bir konuydu ve Facebook tarafından satın alınmasıyla birlikte bu beklentiler de arttı.

Amerika’da sınırlı sayıda firma ile reklam testlerine başlayan Instagram reklamları kısa süre önce tüm reklam verenlerin kullanımına açıldı. Özellikle mobil cihazlarda kullanılıyor olması nedeni ile akıllı cihazlarda görsel ve video ağırlıklı içeriklerin pazarlanabilmesi için güzel bir platform olan Instagram reklamları halihazırda kullandığımız Facebook reklam paneli üzerinden yönetiliyor ve takip edilebiliyor.

Instagram’da nasıl reklam verilir?

Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz Facebook reklam modellerinin birçoğunu kapsayan instagram reklamları Facebook reklamı kurulduğunda yerleştirme olarak seçilebiliyor. Örneğin bir reklamınızın Facebook üzerinde yayın akışında görüntülenmesini ve aynı zamanda Instagram’da görüntülenmesini tercih edebilirsiniz.

Reklamınızın sadece Instagram’da yayınlanmasını istiyorsanız yerleştirme olarak sadece Instagram’ı seçmeniz yeterli olacaktır. Instagram reklamlarınızın yayınını başlatabilmeniz için Facebook hesabınız ile Instagram hesabınızın bağlı olması gerekmektedir. Instagram hesabınızı kolayca ayarlar altından Instagram reklamlarına tıklayarak ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız reklamların bütçesini ve kreatiflerini belirledikten sonra yayına aldığınızda Instagram kullanıcılarının akışlarında görüntülenecektir ve yanında sponsorlu olduğuna dair bir ibare olacaktır. Hazırladığınız reklamın performans metriklerini yine Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden takip ederek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Hangi amaçla reklam verilebilir?

Henüz Facebook üzerinde kullanılan tüm reklam türlerini Instagram’da kullanamıyor olsak da tatmin edecek kadar farklı amaçla Instagram üzerinden reklam verilebilir. Verilebilen reklam amaçları şu şekilde:

İnternet sitesi dönüşüm: Eğer internet sitenizde hedeflediğiniz bir dönüşüm var ise bu amaca yönelik reklam oluşturabilirsiniz.

İnternet sitesi trafik arttırma: Tıklamaya odaklanan bu reklam modelinde internet sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

Mobil uygulama yükleme ve etkileşim: Özellikle Instagram’ın mobil olarak tüketilmesi sayesinde kullanıcılara tek tık ile mobil uygulamanızı indirtebilirsiniz.

Video görüntüleme reklamları: Instagram’da normalde 15 sn. olan video gösterimi reklamlar ile 30sn’ye kadar uzatabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Öncelikle doğası gereği Instagram’ın akıllı telefonlarda kullanıldığını düşünerek reklam vermekte fayda var. Örneğin web siteniz mobil uyumlu değil ise Instagram üzerinden reklam vermek çok kullanıcı dostu olmayacağı için yeterli fayda da sağlanamaz.
  • Instagram özellikle fotoğraf paylaşımına odaklı bir platform olduğu için sunulan görsellerin yaratıcı olması ve kullanıcının hoşuna gidiyor olması etkileşim açısından oldukça önemli.
  • Facebook üzerinden oluşturduğunuz hedef kitleleriniz, yeniden pazarlama kitleleriniz var ise yine bu kitleleri Instagram’da da hedefleyebilirsiniz.

İnstagram'a verdiğiniz reklamları nasıl vergilendirirsiniz? Gelir vergisinden düşebilir misiniz? Yanıtlar için aşağıdaki iki içeriğimize göz atabilirsiniz:

Yurtdışı Faturalarının Vergisel Boyutu - 1

Yurtdışı Faturalarının Vergisel Boyutu - 2

Dijital pazarlama ve pazarlama ile ilgili yazılarımızı kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Instagram reklamlarına destekleyici olması için Google reklamları ve Facebook reklamları yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İbrahim Patat

İbrahim Patat

İbrahim Patat, Paraşüt'te Dijital Pazarlama Direktörü olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!