İş Fikrinizi Geliştirin: İş Konsepti

Aklınızda harika bir iş fikri var ve tabi onlarca soru: Başkaları da bunun harika bir fikir olduğunu düşünüyor mu? Bu fikir paraya dönüşür mü? Nereden başlamalıyım?

4 dk
İş Fikri

Bir iş konsepti geliştirmek

 Bir fikir ve bir fırsat arasındaki fark nedir? Fırsat, ticari değere dönüştürülebilen iş fikridir. Bir iş fikrini fırsata çevirmenin yolu bir iş konsepti geliştirmekten geçer. Bir iş konseptini bir asansör konuşması (elevator pitch) olarak düşünün. Çok hızlı bir asansördesiniz, beklediğiniz yatırımcı karşınızda, 30 saniyede yatırımcıya öyle bir sunum yapmalısınız ki sizinle konuşmasını devam ettirmek istesin.

Etkili bir iş konseptinin 4 bileşeni

  • Ürün veya hizmet
  • Müşteri (bu hizmet veya ürün için size para ödeyecek kişiler)
  • Sağlayacağı yarar ve/veya değer
  • Dağıtım veya yararın müşteriye nasıl ulaştırılacağı

Ürün veya hizmetinizi tanımlayın

Müşteriye ne sunduğunuzu net biçimde tanımlayabilmelisiniz. Bugün işletmeler müşterilerine hem hizmet hem de ürünü bir arada sunabiliyor, siz de ikisini birlikte sunmayı düşünebilirsiniz. Elbette bu müşterinizin beklentisi ile ilişkili. Bir hizmet veya ürünün tasarlanması müşterinin ihtiyaçlarının derinlemesine anlaşılması ile ve takımınızın yetenekleri ile ilişkili.

Ayrıca hizmet veya ürününüzün pazardaki rakipler ile nasıl rekabet edeceği de önemli kriterlerden biri. Sizin sunduğunuz ürün veya hizmetin hali hazırda var olanlardan farkı nedir? Fikri mülkiyet ya da patent gibi sağlam bir rekabet avantajı işinizi çok kolaylaştırabilir. Ya da inovatif bir süreç veya pazarlama stratejisi kalabalıklar içinde sıyrılmanızı sağlayabilir.

Müşteriyi ve yararı tanımlayın

Pek çok girişimci müşterilerin kim olduğu ve hizmet ya da ürünlerinin bu kişilere ne yarar sunacağı sorulduğu zaman afallar. Bunun nedeni sunulan ürün veya hizmetin alıcısının genelde son müşterinin kullanıcının kendisi olmamasıdır. Örneğin Yemeksepeti’nin son kullanıcıları ev veya ofisine yemek sipariş eden kişilerdir. Ancak müşterisi restoranlardır. Yemeksepeti son kullanıcısına tek bir platform üstünden en geniş ürün çeşitliliğine, hızlı ulaşma şansı tanır. Müşterisi ya da iş ortağı olan restoranları da kendi çabalarıyla ulaşamayacağı geniş müşteri bir kitlesiyle buluşturur. Yemeksepeti’nin son kullanıcı ve müşteriye sunduğu yararlar birbirinden farklıdır.

Böyle durumlar için yapmanız gereken müşterinizin ihtiyaçlarını önceliklendirip, son kullanıcının ihtiyaçlarının da karşılandığından emin olmak.

Müşteriler özellik değil, yarar satın alırlar. İkisini birbirinden ayırabilmeniz çok önemli. Özellikler bir hizmet veya ürünün karakteristik vasıflarıdır. Yarar ise ürün veya hizmete dayalı soyut değerlerdir. Örneğin, zaman kazanmak, daha güzel olmak, daha sağlıklı olmak gibi…

Dağıtım kanallarını belirleyin

İş konseptinizi geliştirirken belirlemeniz gerekenlerden biri de ürün veya hizmetinizi müşteriye nasıl ulaştıracağınızdır. Hizmet veya ürününüzü müşteriye birkaç yoldan ulaştırabilirsiniz; doğrudan ya da dolaylı satış yaparak.

Doğrudan satış internetten veya doğrudan satış yapabileceğiniz dükkan, ofis gibi bir yerden sağlanabilir. Dolaylı olarak da dağıtımcı veya perakendeci üstünden satış yapabilirsiniz. Bu tip şirketlere aracı denir ve aracı şirketler sayesinde girişimci sadece yaptığı işe odaklanabilir. İzleyeceğiniz rota müşterinizin hangi kanallarla alışveriş yapmak istediği ve maliyetle ilişkilidir. Aracı firmalar kullanarak satış yapmak ürün veya hizmetin son kullanıcı için maliyetini yükseltse de girişimcinin şirketini daha hızlı büyütmesini ve daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlayabilir. Direkt veya dolaylı satış yaparak müşteriye ulaşmak firma açısından kritik bir karardır.

İş konseptinizi bir araya getirin

Tüm bu aşamaların ardından iş konseptinde tek bir eksik kalıyor: hikaye. Hikaye işin müşterinin hangi acısına veya sorununa çare olacağını anlatır.

Burada örnek olarak Paraşüt’ü verebiliriz. Küçük ve orta ölçekli firmalar için ön muhasebe tutmak ciddi zaman ve enerji kaybına neden olan bir iş yüküdür. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ön muhasebelerini Paraşüt’te tutarak, zaman kaybını önler ve enerjilerini ürettikleri işe verebilir.

Siz de kendi iş fikrinizi yukarıdaki aşamalardan geçirerek bir iş konseptine dönüştürün.

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!