İş Planınızın Cevaplaması Gereken 6 Soru

5 dk

Bir önceki iş planı yazımızda, iş planınızın neler içermesi gerektiği üzerinden geçtik. İyi bir finansal altyapı üzerine kurulu olmak zorunda olan iş planınızın genel çerçevede cevaplaması gereken 6 temel soru vardır. Entrepreneur'de yayınlanan bu soruları sizin için inceledik.

1. Hangi ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Başka bir deyişle: Ne iş yapıyorsunuz? Eğer bir işe başlıyorsanız muhakkak ki bir hizmet ya da ürün sunuyorsunuz. Fakat iş planınızda bunun bir adım ötesine geçerek şu ana kadar karşılanmamış ya da eksik karşılanmış hangi ihtiyacı karşıladığınızı göstermelisiniz. 

Bu soruyu cevaplarken yapmanız gereken eleştirel ve nesnel bakabilmektir. Eğer kendinize bu konuda güvenmiyorsanız ya da tecrübesiz olduğunuzu düşünüyorsanız ürününüzü çevrenizdekilerle test edebilirsiniz. Fakat yalnızca yakın çevrenize değil, nesnel davranabilecek insanlara ürününüzü anlatın. Eğer ürününüzü kullanışlı buluyor, değer önerinizi tam olarak anlıyor ve yaşamlarında bir karşılığı olduğunu açıkça ifade ediyorlarsa doğru yoldasınız demektir.

2. Sizi farklı kılan nedir?

Paraşüt'ün Mutlu Kullanıcılarından iyisahne.com'un kurucusu Sinan Zabunoğlu, projesini anlatırken karşısındakileri hayalkırıklığına uğratmak bahasına şunu söyler: "Algıyı yönetmek istemem ama size dünyanın en basit fikrinden bahsedeceğim." Fikrinizin karmaşık, albenili, kendisini bağıran bir formatta olmasına gerek yok. Önemli olan siz oraya gitmeden halihazırda derinden hissedilen bir ihtiyaca cevap verip vermediğiniz.
 
İş planı hazırlamak yazımızda değindiğimiz gibi bu soruya net bir cevap verebilmeniz için içine girdiğiniz pazarın detaylarına vakıf olmanız gerekir. Yapılması gereken sizinle aynı ihtiyaca cevap verdiğini iddia eden girişimler/şirketler neleri doğru neleri yanlış yapıyorlar, gelecekte neler yapmayı planlıyorlar ve siz tüm bunlardan nasıl farklılaşabilirsiniz sorularını net şekilde yanıtlamaktır. 

3. Hedef kitleniz nedir?

Bu soruya verilebilecek en yanlış cevap: Herkes. Ürününüz ya da hizmetiniz ne kadar iyi, ne kadar bütünlüklü, ne kadar büyük olursa olsun herkese satmanızın imkanı yok, en azından işe başlarken. Cinsiyet, yaş aralığı, eğitim düzeyi, ikamet, meslek, medeni durum vb. değişkenlerden yararlanarak kategorizasyona başlayabilirsiniz.
 
Bunun için pazar araştırmalarından yararlanabilirsiniz. Fakat hedef kitlenizin de yola çıktıktan sonra değişebileceğini unutmayın. Hedef kitleniz yeni geliştirdiğiniz özelliklerden, pazarlama kampanyalarınızdan ya da o sırada yaşanan dışsal gelişmelerden etkilenebilir. Bunun yanında başlangıçta birden fazla hedef kitleniz olabilir, böyle bir durumda başlarken bir tanesini seçip ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.

4. İşiniz nasıl gelir elde edecek?

Bu konuyu tabii ki düşündünüz. Belki de çıkış noktanız burası. Fakat Entrepreneur Dergisi, birçok girişimcinin bu soruya verdiği yanıt sağlam olmadığı için başarısız olduğu gerçeğinin altını çiziyor. Elbette ürün ya da hizmet satacaksınız. Peki ama nasıl satacaksınız, nerede/ne şekilde satacaksınız ve ne kadara satacaksınız?

Bunların yanında bir sonraki adımda mutlaka operasyonel maliyetlerimiz nedir, satın alımı kim yapacak, hangi iş ortaklarına ya da hizmetlere para ödeyeceksiniz, ne zaman başa baş noktasına geleceksiniz, ne zaman kar edeceksiniz gibi soruları mutlaka yanıtlamalısınız.

5. İşinizi nasıl duyuracaksınız?

İşinizi kurmak kadar duyurmak da önemli. Ne kadar iyi bir iş ve yapı kurarsanız kurun eğer insanlar sizi duymaz, bilmezlerse bir işe yaramayacaktır. Potansiyel kullanıcılarınıza hangi mecralardan ulaşacaksınız? Geleneksel mi yoksa dijital mi reklam kullanacaksınız? Hangi etkinliklere katılmak sizin için en çok fayda sağlar? Bunların maliyetleri ne olacaktır?

6. Başlamak için neye ihtiyacınız var?

Peki ne zaman başlayacaksınız ve ilk adım için neye ihtiyacınız var? Elbette en doğru başlama zamanı içinde bulunduğunuz sektöre, yapacağınız işe, geliştirdiğiniz gelir modeline göre değişebilir. Burada yanıtlamanız gereken sorular şunlar: Herhangi bir araç/gereç yatırımına ihtiyacınız var mı? Kimleri işe almalısınız? İlk adımı atmak için ne kadar yatırıma ihtiyacınız var? Başlangıç olarak bu soruların cevabı işinizi başlatmak için ne kadarlık bir sermayeye ihtiyacınız olduğuna dair yanıtlar verir. Herhangi bir kişiden ya da kurumdan talepte bulunacaksanız bunları net bir şekilde ifade etmek sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Sonuç olarak bu soruları iş planı hazırlarken aklınızda tutmalısınız. İş planı hazırlandıktan sonra bu sorulara göz attığınızda açıkta kalan bir soru varsa, mutlaka yanıtlayın. Bu çalışmanın tek seferlik olmadığını da unutmayın. İşiniz büyüdükçe, dönüştükçe ya da yan projeler geliştirmeye başladıkça iş planınızı ortaya çıkan yeni planlara göre düzenlemelisiniz.

İş planınızı oluşturmanıza yardım edecek yazılarımızı ve daha fazlasını kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Bu yazı Entrepreneur'de yayınlanan bu makale baz alınarak hazırlanmıştır.

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!