Kim Korkar Buluttan? Bulut yazılım aslında nedir?

Parasut.com’u kullanıyorsunuz veya kullanmak istiyorsunuz ama bulut tabanlı olduğu için bazı soru işaretleriniz var. O zaman bu blog yazısı tam size göre çünkü yazının sonunda bulut tabanlı bir uygulama kullanmanın hayatınızı ne kadar kolaylaştırdığını fark edeceksiniz.

4 dk
Bulut yazılım

Güvenilirlik endişesi...

Öncelikle şunu söylemeliyim ki kafanızda bazı soru işaretlerinin olması çok normal çünkü hepimiz bilgisayarlarımıza programlar indirmeye o kadar alıştık ki bulut gerçek olamayacak kadar güzel geliyor bazen. Tabi hemen akabinde güvenlik ve gizlilik soruları akla geliyor. Acaba bilgilerim güvende ve gizli mi diye sormaya başlıyoruz.

Paraşüt özelinde konuşacak olursam, tüm verileriniz en yüksek güvenlik standartlarında depolanıyor ve günlük olarak yedekleniyor. Veri depolama ve yedekleme ile sunucuların güvenlik ve konfigürasyon hizmetleri için SkyAtlas'la çalışıyoruz. Kullandığımız işletim sistemleri geliştirildikçe olası güvenlik açıklarının bulunup anında müdahale edilebilmesi için yine SkyAtlas'tan hizmet alıyoruz. Cloudflare yoluyla çeşitli Network saldırılarından sistemimizi ve kullanıcılarımızı koruyoruz.

Veri güvenliği konusunda daha detaylı bilgi için Veri Güvenliği sayfasına göz atabilirsiniz. Ayrıca, bu konu hakkında kapsamlı bir de kullanım kılavuzu makalemiz bulunmaktadır.

Veri gizliliğine de en az veri güvenliğine yaklaştığımız hassasiyetle yaklaşıyoruz. Verilerinizi hiçbir kurum, kuruluş veya şahıs ile paylaşmıyoruz. Paraşüt ekibi olarak kullanıcı şifrelerine ve uygulamaya girdiğiniz verilere erişimimiz bulunmamaktadır. Teknik ekibimiz sadece sizin hesabınızın içinden açıp kapayabileceğiniz erişim izniyle, size destek vermek için hesabınıza erişebiliyor. Yani Paraşüt'teki verilerinizin güvenliği ve gizliliği konusunda içiniz rahat olabilir.

Tabii siz muhakkak kullanmayı düşündüğünüz bulut çözümün güvenlik ve gizlilik konusunda izlediği prensip ve politikalarını okuyun, firmayı araştırın. Aldığınız cevaplar beklentilerinizle paralel ve tatmin edici ise gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Aslına bakarsanız bulut teknolojilerini günlük hayatımızda sıkça kullanıyoruz. Google Drive, Gmail, Dropbox, Facebook artık hepimiz için hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Yani, bulut sandığımızdan çok daha fazla hayatımızın içinde yer etmiş durumda.

Gelin bulut tabanlı fatura yönetiminin avantajlarına bir göz gezdirelim:

  • Her şeyden önce bulut çözümlerle zaman ve para tasarrufu sağlarsınız. Bulut teknolojileri sayesinde ihtiyacınız kadar hizmet satın alabilirsiniz. Üstelik, bulut teknolojileri kullanmak için herhangi bir donanıma yatırım yapmanıza da gerek yok. Uzun meşakkatli teknik altyapı, kurulum çalışmalarına ihtiyaç kalmaması da en büyük avantajlarından biri.

  • Finansal durumunuzu, internetin olduğu her yerden istediğiniz cihazla görebilirsiniz. “Şirketinizi artık cebinizde taşıyorsunuz” demek yanlış olmaz. Ofis dışındayken bile akıllı telefon, tablet ya da bilgisayardan işinizi yönetebilirsiniz.

  • Bulut teknolojisi ile "Bilgisayarımın başına bir şey gelirse verilerime ne olacak?" endişeleri de son buluyor. Verileriniz güvenle depolanıyor. Bulut bunun için var zaten :) Bulut ile verileriniz hiç olmadığı kadar güvende. Bilgisayarınız kayboldu, çalındı, bozuldu... (dileriz olmaz ama olsa bile) verileriniz bıraktığınız gibi, güvende.

  • Uygulamanın güncellenmesi konusunu sizin dert etmenize gerek yok. En önemlisi bunun için sizden ekstra bir ücret talep edilmemesi. Uygulama bulutta geliştikçe siz de nimetlerinden faydalanmaya devam edersiniz.

  • İş arkadaşlarınızı uygulamaya davet ederek hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Herkes farklı cihaz ya da yerden uygulamaya giriş yapabilir. Dilerseniz, davet ettiğiniz iş arkadaşlarınıza farklı seviyelerde yetki tanımlayabilirsiniz.

  • Özellikle de Paraşüt gibi kullanıcı dostu, özel eğitim ya da uzmanlık gerektirmeyen bir bulut çözümden bahsediyorsak daha ne olsun!

Bulutun avantajları gördüğünüz gibi saymakla bitmiyor. İyisi mi bu teknolojinin tadını çıkaralım. Bırakalım “Paraşüt” bulutların içinden süzüle süzüle bizi güvenle gitmek istediğimiz yere ulaştırsın. :)

Ayrıca bulut tamam da SaaS (Hizmet olarak Yazılım) nedir, neden SaaS kullanmalıyım derseniz SaaS kullanmak için 8 sebep içeriğimize göz atabilirsiniz.

Paraşüt'ü hemen 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!