Kimler e-Fatura Kullanmalı?

"e-Fatura kullanıcısı olmalı mıyım?" sorusu ile sık sık karşılaşıyoruz. Biz de bu yazımızda e-fatura kullanımı hakkında sizleri biraz daha aydınlatmak istedik.

3 dk
e-Fatura Mükellefi

Çoğu şirket sahibi için e-fatura mükellefi olup olmadığı, aynı zamanda e-fatura kullandığında hayatlarında neler değişeceği tam bir soru işareti. Şu an mevcut durumda Gib üzerinde 63.053 kayıtlı e-fatura ve 8.622 e-arşiv kullanıyor ve sayı her geçen gün artıyor. Peki, sizin takip etmeniz gereken yol hangisi? e-Faturaya geçmeli misiniz? Yoksa matbu fatura sizin için yeterli mi? Aradığınız cevap yazımızın devamında:

e-Faturayı Kimler Kullanıyor?

Öncelikle iki tür e-fatura kullanıcısı var diyebiliriz. Birinci tür kullanıcılar zorunluluk kapsamında e-faturaya geçiş yapan kullanıcılar. Eğer siz de e-fatura mükellefiyseniz takip eden sene içerisinde e-fatura’ya geçişinizi tamamlamanız gerekmektedir. Gib Portal, Gib ile Entegrasyon ya da Özel Entegratör seçeneklerini kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

e-Faturaya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Kısa bir süreliğine ücretsiz sunduğumuz Anahtar Teslim e-Fatura hizmetiyle yerinizden hiç kalkmadan e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.
Paraşüt'ü Ücretsiz Denemek İstiyorum

İkinci tür e-fatura kullanıcısına gelince bunlar ‘gönüllü’ olarak e-fatura kullanan kesimdir. Bu durumu açıklamak gerekirse, e-faturaya belli bir cironun üzerinde olan firmaların ‘zorunlu’ olarak geçiş yaptığı doğru. Fakat bununla birlikte sadece ‘zorunlu’ geçiş yapanlar e-fatura kullanabilir gibi bir durum söz konusu değil. Herhangi bir ciro ya da fatura kesim sınırlaması olmaksızın isteyen firma dilediği zaman e-faturaya geçebilir.

e-Faturayı Neden Kullanmalıyım?

“Peki zorunlu değilsem, neden gönüllü olarak e-fatura kullanmalıyım?” diyor olabilirsiniz. Özellikle e-ticaret yapan, kargo ile fatura gönderen, yeni iş kurup fatura ve kağıt masrafından tasarruf etmek isteyen ve profesyonellik kazanmak isteyen işletmeler sağladığı avantajlardan dolayı e-faturayı tercih ediyorlar.

Bunun nedeni, e-fatura’nın elektrik ortamda hazırlanıp iletilen bir fatura türü olması ve sizi öncelikle kağıt basımından, kullanımından kurtarmasıdır. Elektronik ortamda iletildiği için e-faturayı kargolamaya gerek kalmaz. Böylelikle hem zaman kaybetmemiş hem de ödemenizi daha hızlı almış olursunuz. Bu ikisini birleştirdiğimizde, yani kağıt ve kargolama masrafı olmadığı için maliyetinizi düşürmüş olur. Elektronik ortamda saklandığı için dosyalar dolusu fatura arşivlemenize de gerek kalmaz.

Eğer siz de masanızda, dosyalarda ve dolaplarda bulunan yüzlerce kağıt faturadan sıkıldıysanız, işinizde daha düzenli ve hızlı bir faturalama akışı sağlamak, kargo sürecinden kurtulmak ve fatura masraflarınızı azaltmak istiyorsanız işletmeniz için e-fatura sistemini düşünebilirsiniz.

"Acaba ben e-fatura mükellefi miyim?” diyorsanız, e-fatura sayfamızı ziyaret ederek zorunluk kapsamında olup olmadığınızı birkaç dakika içinde öğrenebilir, henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

e-Fatura ile İlgili Yazılarımız:

Anahtar Teslim e-Fatura Nedir?

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

e-Arşiv Kullanımı Zorunlu Hale Getiriliyor!

e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!