Koçluk, Şirket Çalışanlarının Hangi Dertlerine Deva Olabilir?

Koçluk son yıllarda günlük hayatımızda giderek daha fazla yer almaya başlayan bir yöntem haline geldi. Peki koçluk yönteminden nasıl faydalanılabilir? Gelin birlikte inceleyelim.

4 dk
İnsan Kaynaklarında Koçluk

Koçluk yönteminin yaygınlaşmasıyla birçok şirket çalışanı da kendileri için koçluk hizmeti almaya başladı. İş hayatının içinde yer alan çok sayıda profesyonel koçluk yapmaya başladı ya da buna niyeti var. Burada daha çok şirket çalışanlarının hangi konularda koçluk almalarının yararlı olacağı üzerinde durmak istiyorum.

Daha Kolay e-Ticaret!

Paraşüt'ün e-ticaret entegrasyonuyla operasyonel iş yükünüz azalırken siz de rahat bir nefes alın!
Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Denemek İstiyorum

Çalışanlar Hangi Sorunları için Koçluk Sisteminden Faydalanabilir?

 1. Daha iyi bir yönetici olmak için…
  Birçok şirket çalışanı kariyerinin belli bir noktasında küçük ya da büyük ekipleri yönetmeye başlıyor ya da ekip yönetimi sorumluluğunu almayı hedefliyor. Ancak yöneticilik kolay değil. İnsanları bir hedef etrafında birleştirmek, kabul görmek, iş yaptırabilmek, ekibin yüksek motivasyonla çalışmasını sağlamak, performanslarını takip edip doğru ve zamanında geri bildirim vermek, iş delege etmek ve yetki vermek, kişilerin gelişimlerine yatırım yapmak, liderlik yetkinliğinin gelişmiş olmasını gerektiriyor. Haliyle en popüler koçluk konusu liderlik becerilerini geliştirmek olabilir. Şirketler de ekip yönetimi sorumluluğu verecekleri çalışanlarını bu yönde koçlukla destekleyebilirler.

 2. Daha iyi iletişim kurmak için…
  İletişimde yaşadığımız problemler ve karşılaştığımız engeller koçluk için üzerinde çalışılması muhtemel bir konu olabilir. Günümüzün ve dahi hayatımızın büyük kısmını geçirdiğimiz ofislerde her gün ve her saat sayısız iletişim problemi ile boğuşmak zorunda kalıyoruz. Koçluk kişilerin kendi koydukları engelleri fark etmelerini ve bunları aşmalarını desteklerken, şirket yöneticileri de iletişim becerilerini geliştirmeye odaklı bir takım yaratarak daha verimli bir çalışma ortamına kavuşabilirler.

 3. Kariyer hedeflerini netleştirmek için…
  Bugünden yarına nereye varmak istediğimizi keşfetmek için koçluğa başvurabiliriz. Gerçekten ne istiyoruz, bu amaca ulaşmak için kaynaklarımız neve neler yapabiliriz? Şirket çalışanları için de nereye koştuklarını bilmek ve şirketlerinin sağladığı kariyer olanaklarını bu yönde kullanmak motive edici olacaktır.

 4. Farkında olmak için…
  Liderlik ve iletişim başlıklarının yanı sıra kişilerin kişisel farkındalıklarını artırmaları ve bu yönde davranış değişikliklerine gitmeleri de koçlukla mümkün olabiliyor. Davranışlarımızın ve bu davranışların diğerleri üzerindeki etkilerini gözlemlemeye ve anlamaya başladığımızda, bir şeyler kendiliğinden değişmeye başlıyor. En önemlisi de aslında olmadığını düşündüğümüz çözümlerin kendimizde olduğunu fark etmek oluyor.

 5. Ortak değerlerde buluşabilmek için…
  Koçlukta önemli bir adım kişinin kendi değerlerini keşfetmesi oluyor. Şirketlerin değerleri ile çalışanların değerlerinin örtüşmesi şüphesiz ki çok önemli. Karşılıklı değerler birbirlerini ne kadar besliyorsa çalışanların aidiyeti de o denli yüksek olacaktır.

Koçluk konuları elbette bu beş başlıkla sınırlı değil, bir danışan koçluk görüşmesine belki de sonsuz sayıda koçluk konusu getirebilir. Sadece günümüz iş dünyası ve beklentiler anlamında önemli olabilecek birkaç başlığı sıralamak istedik. Doğru ihtiyaçlar için doğru kapıların çalınması dileğiyle.

Henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

Diğer Yazılarımız:

e-Fatura kullanmak zorunda mıyım?

"Nihayet aradığımız adayı bulduk!" Peki, Ya Sonra?

Limited Şirket Kuruluş Maliyetleri

Limited Şirket ve Anonim Şirket Kuruluşu

Sibel Aydın

Sibel Aydın

Sibel Aydın, İnsan Kaynakları alanındaki profesyonel kariyerine 2006 yılında SHL Türkiye bünyesinde başlamıştır. Yetkinlik bazlı ölçme-değerlendirme merkezi uygulamalarının yanı sıra, daha sonraki yıllarda farklı kurumlarda eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, eğitim ve gelişim programlarının uygulanması, performans değerlendirme uygulamaları ve organizasyonel gelişim projeleri üzerine çalışmıştır. 2012 yılından itibaren çalışmaya başladığı Hugent Danışmanlık bünyesinde İnsan Kaynakları Yönetimi alanında küçük ve orta ölçekli firmalara danışmanlık yapmaya başlamıştır.


Marmara Üniversitesi İşletme (İngilizce) Bölümü’nden mezun olan Sibel Aydın, aynı üniversitede Örgütsel Davranış yüksek lisans programına devam etmiştir. 2015 yılından itibaren profesyonel koçluk hizmeti vermektedir. Amatör olarak yoga ve fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!