Landing page - Karşılama sayfası

Şimdi karşılama sayfası nedir, türleri nelerdir, nasıl kullanılabilir ve hangi araçlarla karşılama sayfası hazırlayabilirsiniz inceleyeceğim.

7 dk
Landing Page Karşılama Sayfası

Bir önceki "Pazar Araştırması Yapmak" yazısında sunacağınız ürün ya da hizmeti piyasada tartmak için oluşturabileceğiniz Landing Page (Karşılama Sayfası)'den bahsetmiştim. Şimdi karşılama sayfası nedir, türleri nelerdir, nasıl kullanılabilir ve hangi araçlarla karşılama sayfası hazırlayabilirsiniz inceleyeceğim.

Landing page (karşılama sayfası) nedir?

Oluşturduğumuz her web sitesinin nihai bir amacı var; bir ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmek, potansiyel müşterilerimizi tespit etmek, piyasaya çıkarmaya hazırlandığımız ürün ile ilgili geri bildirim toplamak... Karşılama sayfaları da bu amaçlardan herhangi birine yönelik hazırladığınız kampanyalarda kullanıcıların karşısına çıkacak olan belli bir dönüşümü hedefleyen sayfalardır.

Landing page (karşılama sayfası) türleri nelerdir?

Kullanım amacınız ne olursa olsun karşılama sayfaları temelde ikiye ayrılır:

  • Tıklama hedefli
  • Aday müşteri bilgisi toplama hedefli

Tıklama hedefli karşılama sayfaları

İsminden de belli olduğu üzere bu sayfalarda ziyaretçilerinizin bir bağlantı ya da butona tıklamasını hedeflersiniz. Konu hakkında bir bilgi verdikten sonra ziyaretçi herhangi bir kayıt ya da satın alma sayfasına yönlendirilir. Dönüşüm oranı bu karşılama sayfalarında düşük olur. Çünkü esas amaç olan dönüşüm, yönlendirme gerçekleştirilen bir sonraki sayfada olur.

Aday müşteri bilgisi toplama hedefli karşılama sayfaları

Bu karşılama sayfalarında ürün ve hizmetinizle ilgili tanıtım yaptıktan sonra potansiyel müşterilerinizden isim ya da e-posta adresi alarak bir lead (aday müşteri listesi) oluşturmaya çalışırsınız. Burada bir tanıtım yaptıktan sonra ihtiyacınız olan bilgileri içeren bir form oluşturup ziyaretçilerinizin bu formu doldurmalarını teşvik edecek bir takım hedefler koyabilirsiniz. Ziyaretçilerinize sunacağınız aşağıdaki formlar aracılığı ile hedefinize ulaşabilirsiniz:

  • Elektronik kitap
  • Webinar kaydı
  • Belli hizmetlerde danışmanlık
  • İndirim kuponu
  • Ücretsiz deneme sürümü
  • E-posta aracılığı ile gönderiebilecek ya da fiziki hediyeler
  • Çıkacak bir ürün ile ilgili bilgilendirme vaadi

Bu sayfa aracılığı ile potansiyel müşterileriniz hakkında kişisel veriler toplayarak onlara nasıl ulaşabileceğiniz ve daha iyi hizmet verebileceğiniz konularında stratejiler geliştirebilirsiniz. 

Landing page (karşılama sayfası) hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir karşılama sayfası, her şeyden önce, amacı itibari ile diğer web sayfalarından ayrılır. Karşılama sayfası bir kampanyanın parçası olmalıdır ve ziyaretçileriniz web sitenize geldiğinde doğrudan karşılarına çıkarak onlara mesajınızı iletmelidir. Bir ziyaretçiyi etkilemek için çok az zamanınız olduğu düşünülürse bir karşılama sayfasını iyileştirebilecek özellikleri sizin için derledim.

1. Mesajınızı kısa, net, anlaşılır verin

Eğer ürün ya da hizmetinizle ve hedefinizle ilgili mesajınızını sayfanızın ziyaretçisine ilk 5 saniyede veremiyorsanız, işiniz çok zor. Bu yüzden doğrudan konuya girin. Dikkat dağıtabilecek fazlalıklardan kaçının.

2. Zıt renkler kullanın

Hem mesajınızı daha belirgin iletebilmek hem de kullanıcıyı dönüş aracınıza (bir bağlantı, bir buton ya da bir forma) daha hızlı çekebilmek için zıt renkler kullanarak anlaşılır bir sayfa hazırlayın.

3. Markanızı görnünür kılın

İster bir e-kitap indirme sayfası hazırlayın isterseniz bir ürün tanıtım sayfası markanızı sayfanın üstüne yerleştirin. Eğer logonuz ve markanız doğrudan faaliyet alanınızı belirtmiyorsa, siz ayrıca belirtin. Unutmayın ki ziyaretçiler herhangi bir yere uğramadan doğrudan bu sayfaya gelecekler. O yüzden sizi tanımalarını sağlayın. 

4. Görsel kalabalıkları azaltın

Abedeen Group'un yaptığı araştırmaya göre sayfa yüklenirken gerçekleşen 1 saniyelik gecikme dönüşme oranında %7, müşteri memnuniyetini %16, sayfa gösterimini de %11 düşürüyor. Her ne kadar görsel olarak sayfamızı güzelleştirmek istesek de nihai amacımız kısa zamanda dönüşüm yaratmak. O yüzden sayfadan kalabalığı olabildiğince kaldırın.

5. Temiz ve düzenli bir tasarım kullanın

Karşılama sayfaları için yapabileceğiniz en kolay şey tasarımı olabildiğince sade, temiz ve düzenli tutmaktır. Görsel olarak temiz, kullanıcı dostu bir karşılama sayfası dönüşüm oranınızı doğrudan etkiler.

6. Referans gösterin

Hedefiniz ne olursa olsun, elinizde varsa daha önce o yoldan geçmiş kullanıcılarınızın hikayelerini paylaşın. Özellikle sosyal medyada kampanyanızla ilgili yapılan paylaşımları göstererek kullanıcıları etkileyebilir ve dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

7. Bir izlenceniz olsun

Sayfanıza gelen ziyaretçiyi yönlendirebileceğiniz bir izlenceniz olsun. Karşıladığınıza mesajınız net, yönlendirmeniz açık olsun. Özellike aldatıcı ya da abartılı mesajlardan kaçınarak, kullanıcının rahatça hareket edebileceği bir alan yaratın. Böylece dönüşüm yaratacağınız etkinliğe kullanıcı daha kolay ulaşır.

Landing page (karşılama sayfası) oluşturabileceğiniz platformlar

1. Unbounce

Unbounce ile herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız olmadan karşılama sayfaları hazırlayabilir, detaylı veriler toplayabilirsiniz. Sürükle bırak özelliği ile kolayca sayfalar oluşturabileceğiniz Unbounce ile temiz ve kolay kullanımlı karşılama sayfaları oluşturabilirsiniz. Hem de 30 gün gibi herhangi bir test için yeterli olan süre de her paket için ücretsiz. Ayrıca Unbounce'ın ayrıntılı belgeleri ile kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.

2. Instapage

Instapage kısıtlı bir ücretsiz sürüm sunuyor. Fakat kullanmak isterseniz en temel paketi aylık 29 dolar gibi satın alınabilir bir fiyata sahip. Instapage, responsive ve temiz tasarımlar sunuyor. Instapage'te de sürükle bırak tasarım olanağı var. Ayrıca çeşitli entegrasyonlardan yararlanarak kullandığınız diğer hizmetler ile beraber kullanabilirsiniz.

3. Lead Pages

LeadPages diğer iki hizmetten farklı olarak geniş bir tema yelpazesi sunuyor. Birçoğunun ücretli olduğunu unutmamakta fayda var; ama üstünüzden epey bir yük alıyorlar. Hemen hemen her hizmette olan ayrıntılı analitik raporlar Lead Pages'te de var. Bunun yanında e-posta adresi toplamak için açılan çerçeveler vb. birçok özellik ek olarak sunuluyor.

4. Launchrock

Launchrock diğerlerinden biraz farklı. Karşılama sayfası olarak da kullanılabilir fakat ayırıcı noktası "Hazırlanıyor" sayfası olarak kullanılması. Bir yandan ürün ya da hizmetinizi geliştirip, ilgili olabilecek ziyaretçileri bilgilendirmek diğer yandan da e-posta adresi vb. verileri toplamak istiyorsanız Launchrock kullanabilirsiniz.

Bu araçlardan herhangi biri ile ürün ya da hizmetinizin tanıtım sayfasını hazırlayabilir ya da her bir ürün/hizmetiniz için oluşturduğunuz kampanyalara karşılama sayfası oluşturabilirsiniz. Burada nasıl pazar araştırması yapabileceğinizi de Kendi Pazar Araştırmanızı Yapın yazımızdan okuyabilirsiniz.

Adım adım iş planı oluşturma yazılarımızı ve daha fazlasını kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!