Mobil Platformlarda Mikro Anların Analizi 2

Bir önceki yazıda mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını daha iyi anlamımızı sağlayan mikro-anlar (micro-moments) yaklaşımından ve yaptığımız araştırmadan bahsetmiştik. Bu yaklaşım bize insanların mobil cihazlara çoğunlukla çok basit ihtiyaçlar üzerine yöneldiklerini ve bu ihtiyaçlarını çok hızlı halletmek istedikleri için de sabırsız olduklarını göstermişti. Bu nedenle biz de kullanıcılarımızın Paraşüt mobil uygulamalarında en sık gerçekleştirdikleri etkileşimleri ve bu mikro anlardaki bağlamlarını anlamaya çalışmıştık.

14 dk
Mobil Uygulama

Bu yazımızda da Paraşüt mobil uygulamalarındaki mikro anları analiz ettiğimizde karşılaştığımız sonuçları ve bu sonuçlara göre yaptığımız değişiklikleri sizin için kaleme aldık.

Peki mikro anların analizi ile ne fark ettik?

Kullanıcılarımız yolda, ofis dışında, sahada sürekli olarak satışları ile senkronize olmak istiyorlar. Bu takibi yapmak için de Paraşüt hesaplarında oluşturulan satış faturalarını inceliyor, yeni bir satış olup olmadığını kontrol etmek için satış faturaları sayfasını yeniliyorlar. Bazı kullanıcılarımız her gün 30-40 fatura keserken bazıları ise haftada yalnızca 1-2 fatura kesiyor. Her kullanıcının ihtiyaç sıklığı farklı olsa da çoğu kullanıcımızda bu basit ihtiyacın var olduğunu gördük.

Bu noktada müşterilerin, satış bilgilerini farklı formatta aktararak anlık olarak satış takibi ihtiyaçlarını karşılayabileceğimizi anladık. Müşterinin hesabında oluşturulan faturaları kesim tarihleri ve tutar bilgileriyle, mobilde anlık olarak veya gün / hafta / ay aralıklarına göre sunarak satış takibi yapmalarına imkan verebildik.

Mikro anlar yaklaşımı ile de kullanıcılarımızın satış takibi ihtiyaçları doğrultusunda bu bilgilere çok kolay ve hızlı bir şekilde erişebilmelerini sağlamamız gerektiğini anladık.

Kullanıcılarımızla görüşmelerimiz sonrasında satış takibinin aşağıdaki sorular ile nasıl gerçekleştiğini anladık:

1) Yeni bir satış var mı?
Buradaki an bilgiye erişmeye çalışan kişiden bağımsız olduğu için bizim bu bilgiyi ilgili kişiye fatura oluşturulduğu zaman iletmemiz gerekiyor. Bu soru için anlık bildirim (push notification) kullanmamız gerektiğini ilk dakikadan biliyorduk. Yeni bir satış faturası oluşturulduğunda kullanıcılara faturanın kimin adına oluşturulduğunu ve ne kadarlık bir fatura oluşturulduğunu artık anında bildiriyoruz.

2) Ne kadar satış yapmışım? (Aslında işim nasıl gidiyor?)
Buradaki zaman aralığı az önce bahsettiğimiz gibi kullanıcıların kendi satış frekansına göre değişiyor. Bu yüzden bu zaman aralığı için gün / hafta / ay esnekliği sunmayı doğru bulduk.

3) Nereye ne kadar satış yapmışım?
Kullanıcılarımızın belirli faturalara daha kolay ulaşmalarını sağladık. Örnek olarak gün içinde oluşturulan faturaları filtreleyerek nereye ne satıldığını daha hızlı inceleyebiliyorlar.

Peki sonuç ne oldu?

Bu incelemelerden yola çıkarak yaptığımız iyileştirmelerle Paraşüt uygulamalarında günlük kullanıcı sayımız yaklaşık %50 arttı. Böylece kullanıcılarımızın işleriyle daha kolay ve daha sık senkronize olmalarını sağladık.

Mobil uygulamamızdaki yenilikler için bizi takip edebilir, bildirim ve önerileriniz için bizimle iletisim@parasut.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Paraşüt mobil uygulamasını indirmek için:


İlginizi Çekebilecek Yazılarımız:

Mobil Platformlarda Mikro Anların Analizi

e-Fatura Kullanmak Zorunlu mu?

Ön Muhasebe Programları Ne Sunar?

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!