Muhasebedersleri.com'dan Hakan Girgin ile buluştuk

Paraşüt olarak büyüyen işletmelerin her zaman çözüm ortağı olmaya yönelik içerikler üretiyoruz. Biz de yeni kurulmuş bir şirket olarak hem kendi karşılaştığımız hem de karşılaşıldığını gözlemlediğimiz sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz.

5 dk

Soldan sağa Tunca Üçer (İçerik), Eran Filiba (Ürün), İbrahim Patat (Dijital Pazarlama); Muhasebedersleri.com kurucusu Hakan Girgin ile Paraşüt ofisinde bir araya geldi.

Muhasebedersleri

Paraşüt, büyüyen işletmelerin finansal sorunlarını çözmeyi hedefleyen bir ürün. Ön muhasebe işlemlerinden finansal planlamaya kadar olan çerçevede ürün ve içerikler üretiyoruz. Bizimle aynı doğrultuda ilerleyen diğer ürün ve içerik üreticileri ile de bir araya gelmeyi beraber daha kaliteli ve kullanışlı işler yapmayı hedefliyoruz.

Tam da bu aşamada muhasebe ve ön muhasebe ile ilgili konularda birincil kaynak olarak kullandığımız muhasebedersleri.com’un kurucusu Hakan Girgin ile irtibata geçtik. Bunun üzerine ofisimizi ziyaret eden Hakan Bey ile hem muhasebedersleri.com üzerine hem de bundan sonra yapacağımız çalışmalar üzerine sohbet ettik. Bundan sonra muhasebedersleri ve Paraşüt’ün birlikte birçok projeye imza atacağını belirtmek isteriz. Aşağıda da muhasebedersleri.com’un kurucusu Hakan Girgin ile yaptığımız kısa sohbeti bulabilirsiniz.

Hakan Bey, merhaba, hoş geldiniz. Öncelikle sizi kısaca tanıyalım?

İlk olarak beni davet ettiğiniz için çok memnun olduğumu, ekibinizle tanışmaktan ve beraber çalışmaktan mutlu olacağımı ifade etmek isterim. Ben 1980 İstanbul doğumluyum. 2004 yılında Gazi Üniversitesi Muhasebe ve Finansman Bölümünü bitirdim. 2004 yılından bu yana muhasebenin yanı sıra bir bilgisayar meraklısı olarak yazılım ve tasarım işleri ile uğraşmaktayım. Çeşitli internet projeleri tasarladım ve uygulamaya koydum. İnternet üzerinde faydalı olacak yeni bir şeyler tasarlamak ve bunları kullanıcılara sunmak oldukça hoşuma gidiyor. 2009 yılında da asıl mesleğim olan muhasebe ile hobi olarak başladığım yazılım ve tasarım bilgilerimi birleştirerek muhasebedersleri.com sitesini kurdum.

Muhasebedersleri’ni kurarken amacınız neydi? İçerikleri neye göre geliştirdiniz?

Asıl amacım ilk bölümde de bahsettiğim gibi mesleğim olan muhasebe ile internet üzerindeki yazılım ve tasarım bilgilerimi birleştirerek faydalı, kullanışlı ve güzel bir internet sitesi oluşturmaktı. Hızla gelişen internet üzerinde muhasebe eğitimi konusunda bir bilgi eksikliği olduğunu gördüm ve tamamen muhasebe eğitimine yönelik bir kaynak site oluşturmak için kolları sıvadım. Sitenin yazılımı, tasarımı ve içerikleri üzerinde 6 ay kadar çalıştım. Tamamen bittiğine inandığım zamanda da yayına verdim. İçeriklerimde muhasebe eğitimi konusunda bilinmesi gereken tüm bilgileri hazırlamaya çalıştım. Muhasebeyi hiç bilmeyen birinin muhasebeyi anlayabileceği şekilde bir kurgu düzenlemeye özen gösterdim. Aynı zamanda muhasebe öğrencileri veya muhasebe öğrenmek isteyen herkes için temel bir kaynak site olmasını hedefledim. Sadece öğrenciler için değil muhasebe sektöründe çalışanlarında faydalanabileceği bilgilere güncel bir şekilde sitemizde yer verdik. Sitemi güncel tutmak adına devamlı mevzuatı takip ederek haber bölümüne içerikler ekliyoruz. Blog bölümünde de kendi özel haberlerimi ve makalelerimi yayınlıyorum.

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

Bilindiği gibi muhasebe mevzuatı sürekli değişen bir yapıya sahip. Bu nedenle mevzuatı takip ederek bilgileri güncellemek, yeni yayınlanan bilgileri eklemek sitemiz için en önemli konulardan biri. Muhasebe eğitimi olarak da sitemizde yer alan ve çift taraflı kayıt sistemini video olarak anlatan eğitim setimizi yenilemek istiyoruz. Çünkü bu eğitim seti 2010 yılında hazırlandığı için video kalitesi ve ses kalitesi biraz düşük kalıyor. Bunu daha profesyonel bir şekilde yeniden hazırlamak ve buna ek olarak muhasebenin diğer alanları ile ilgili de eğitim setleri hazırlamak istiyoruz.

Sitemizin bir kısmını mobil olarak tasarlayarak mobilden giren ziyaretçilerimizin siteyi daha rahat kullanmasını sağladık. Bundan sonra sitemizin tamamını mobil uyumlu bir şekilde hazırlamayı da planlıyoruz. Ayrıca muhasebe sektöründeki diğer girişimlerle işbirliği içine giderek bir marka haline gelmek temel hedeflerimiz arasında.

Paraşüt’ü nasıl buldunuz? Birlikte yapılacak projelerden bahsedebilir misiniz?

Paraşüt'ü tanıyınca açık söylemek gerekirse ilk önce biraz üzüldüm. Çünkü böyle bir uygulamayı 3 sene kadar önce ben aklımdan geçirdim, yapmayı düşündüm, fakat yapacak potansiyelim ve ekibim olmadığı için bu sadece düşünce aşamasında kaldı. Girişimcilikte çok önemli bir söz vardır: "Düşünen değil, yapan kazanır." Tabii ki daha sonra Paraşüt'ü çok sevdim ve şu anda böyle bir uygulamayı yaptığınız için sizi tebrik etme fırsatı buldum.

Gelişen teknoloji ve internet ile böyle bir muhasebe programına kesinlikle ihtiyaç vardı. Bir işletmenin ön muhasebe tutmasının kendileri açısından ne kadar önemli olduğunu internet sitemin içerisinde de devamlı vurguladım. Genellikle çoğu işletmede özellikle küçük ölçekli işletmelerde ön muhasebe hiç tutulmuyor.

Paraşüt bu tür işletmeler için bulunmaz bir fırsat. Ön muhasebe tutmak isteyen herkesin kullanabileceği, bir muhasebe bilgisi gerektirmeyen, web tabanlı bir program olması gibi özellikleri Paraşüt'ü şimdi ve gelecekte vazgeçilmez bir uygulama haline getirecek.

Paraşüt ile muhasebedersleri.com olarak bundan sonra sürekli fikir alışverişi, eğitim içerikleri, e-kitaplar, seminerler gibi etkinliklerde işbirliği içinde olacağımızdan dolayı da son derece mutluyum. Paraşüt ile birlikte gerçekleştireceğimiz etkinlikler ile sektörde önemli bir yerde olacağımıza inanıyorum.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!