Müşteri Gözüyle e-Ticaret

Günümüzde kesintisiz alışveriş imkanı sunan e-ticaret, kuşkusuz bu performansı ile hepimizin temel ihtiyacı haline gelmiştir. Yıllarca “İnternet hayatımızı ne kadar etkiler?” sorusuna cevap ararken, internetin varlığı mobil ile güçlenince e-ticaret bu kulvarda koptu gitti. Sosyal medya ile daha da pekiştirilen bu sistem karşımıza daha neler çıkaracak zamanla göreceğiz. Bu ısınma girişinden sonra e-ticaret, kıymetli müşterilerimizin gözünde nasıl canlanıyor? Hep birlikte keşfedelim!

5 dk
e-Ticaret

Keşfetmenin öncesinde minik hatırlatmalar ile başlayalım. Okudukça içinizi ısındıracak o eski alışkanlıklara dokunalım. Eski derken 80-90 yıllar diyelim. 2000 doğumlu nesil için aynı hisler olur mu bilmem ama bahsettiğim yıllarda alışverişler pazardan yapılırdı. Kot pantolonlar, gömlekler, ayakkabılar... Aklınıza neler geliyorsa. Genellikle kıyafet örneği verdim zira eskiden giyim kuşam pazardan yapılırdı. Şaşırmayın. Böyle boy boy AVM binaları yoktu. Eğer büyüdüğünüz yer küçük bir ilçe ise birkaç mağazadan AVM tadında alışverişler de yapılırdı.

Daha Kolay e-Ticaret!

Paraşüt'ün e-ticaret entegrasyonuyla operasyonel iş yükünüz azalırken siz de rahat bir nefes alın!
Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Denemek İstiyorum

Zaman ilerledikçe bu alışveriş deneyimleri bir bir platform değiştirmeye başladı ki daha değinmediğimiz onlarca alış-veriş deneyimi varken... Fiziki ticaret kuruluşları internet ile buluşmaya başlayınca bir bir e-ticaret olmaya başladılar. Salı pazarları oldu size "Black Friday" günleri.

e-Ticaretin rolü, şüphesiz mobilin de artmasıyla çok ivme kazandı. Yer yer %60 büyümeler paylaşıldı, dönem dönem %40 ama stabil devam ediyor haberlerini aldık. Bu rakamları bir yana bırakalım, e-ticaretin büyümesi bu kavramın bir o kadar müşteriye dokunuyor anlamına geliyor. Her gün milyonlarca işlem, yazar kasalar kadar e-ticaret poslarında geçmeye başladı. Kargosuyla evine kadar hizmeti alan bireyler bu lüksü pek beğendi, e-ticaretin sıkı takipçisi oldu.

e-Ticaret Müşterileriyle İlişkilerde Nelere Dikkat Edilmeli?

e-Ticaret müşterisini hafife almamak gerekir. Kullandığı platformun hakkını veren, iyi araştıran, iyi fiyat analizi yapan ve ilgili mercilere bir tık kadar yakın olan bir kitleden bahsediyoruz. Bu bağlamda onlarla olan ilişkilerde olabildiğince şeffaf, açık ve net iş birliği sağlamak her zaman sizin yanınıza kardır. Bu özelliklere sahip kitlenin yanı sıra bazı farklılıkları ile göze çarpan müşteri gruplarını da görmekteyiz. Bu müşteri gruplarında bilinmesi gereken başlıklar içerisinde " kendisine hep özel ilgili" bekleyen sadık kitlelerimiz olacaktır. Gayet doğaldır. Az önce yukarıda bahsettiğim gibi pazar alışverişi neslinden gelen bir büyümeden bahsediyoruz. En iyisini, en temizini kendi elleriyle seçen, çocuğuna pantolon alıp evde deneyen ve olmadığında aynı günde gidip değişimini yapan anneler - bu işin lojistiğini sağlayan babalar, evlatlar... Hepsi ticaretin en hassas süreçlerini bildiği için haliyle e-ticaretten beklentileri de bu yönde pek yüksek olabiliyor.

"Ya ne olacak veriversinler kargoya" , "hayır yani neden benim siparişimde sadece böyle şeyler oluyor" , "ucuz diye mi kargoya vermiyorsunuz?", "paraya ihtiyacınız yok tabii sizin" gibi sözleri hepimiz birilerinden duymuşuzdur. Hepsi ne kadar açık ve net ifadeler değil mi? Duyunca tüyleri ürpertse de yazarken bana pek bir sempatik geldiler. İyi niyetli müşterilerimiz, sadece biraz "fazla" hassas olabiliyorlar.

İnternetten kredi kartı ile çok hızlı bir alışveriş imkanını yakalayan müşteri, hizmeti de aynı hızda bekliyor. Beklentisinin altında kalan her durumda ise eğer aldığı ürün ucuz veya kampanyalı ise bunu da fiyat - performansına bağlıyor. Yani "ucuz aldım ve bu kargo bu yüzden geç gelecek", "Ucuz aldım ve bu yüzden gelen ürün kesin ürün kırık çıkacak." Aldığı ürünün fiyat-performansına göre daha önceki alışveriş deneyimlerinde eksik hizmet alan müşteri, doğal olarak böyle düşünmeye başlıyor.

e-Ticaret Girişimcileri/Yöneticileri Nelere Dikkat Etmeli?

Sevgili e-ticaret girişimcileri/yöneticileri ;

e-Ticaret - Müşteri sadakatinde dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan biri beklentilerin altında kalmamaktır. İyileştirdiğiniz her süreç, sunduğunuz her ayrıcalık başarılı bir şekilde müşteriye dokunmalı. Bu işlemler sırasında sizden kaynaklı her yanlış anlaşılma, tüm bu süreci yok ediyor, zan altında bırakıyor ve bunları düzeltmek için ayrıca mesailer harcayacak hale gelebiliyorsunuz. Oluşan şikayetler eksik, açık bırakılan her kapı ise ileride sizleri büyük sorun dünyasına zemin hazırlayacaktır. Deneyimlerde daha pratik geliştirmeler kurgulanması gerekirken, günlük site geliştirmesine vakit dahi ayıramadan, sorunların arasında boğulmaya devam ediyoruz. Bu markanıza çok büyük zarar veriyor...

Müşteriler her zaman markanızdan mutlu ayrılmak için gelirler, alışveriş yaparlar ve doğal olarak satın aldıkları ürünleri beklerler. Bazı müşteri gruplarımızda satın alma tarafında abartı talepler gelebilir, bu alanda olabildiğince çözüm odaklı yaklaşmak, anlamaya çalışmak ve söyledikleri her bilgiyi incelemek, müşteri ve e-ticaret arasındaki köprü de ekstra bir köprü bağı kuracaktır. Üstelik imajınızı hep taze tutacaktır.

Daha anlayışlı ve kontrollü e-ticaretler dileği ile..

e-Ticaret operasyonlarınızı nasıl hızlandırabilirsiniz?

e-Ticaret operasyonlarınızı ve ön muhasebenizi yönetmek Paraşüt'ün birçok özelliği ile daha kolay:

Henüz Paraşüt hesabınız yoksa 14 günlük ücretsiz deneme hesabınızı oluşturabilirsiniz:

Ücretsiz Deneyin

e-Ticaret ile İlgili Diğer Yazılarımız:

Abonelikli e-Ticaret Nedir?

e-Ticaret Sitenizde Satışa Başlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Elektronik Ticarette Güven Damgası Tebliği Hakkında Bilinmeyenler

Erkin Erol

Erkin Erol

Balıkesir-Edremit 1988 Doğumlu ve Balıkesir Üniversitesi Mezunudur. Askerlik görevi sonrası İstanbul’a gelmiş olup, mesleki hayatına E-Ticaret ile başlamıştır. Servis Noktası A.Ş. paylaş.com, Bun Design gibi markalarda E-Ticaret Yöneticiliği bulunmaktadır. Şu an ebebek.com'da e-Ticaret Uzmanı olarak görev almaktadır. Hobileri Davul ve Perküsyon çalmaktır. İmzasının bulunduğu 2 albüm vardır. Çoğu popüler olmak üzere birçok sanatçıya davul/perküsyon çalmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!