blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Mutlu patronlar Paraşüt'te
Blog-hero
PARAŞÜT

Müşteri hikayeleri: Kiralık Kameracım ile tanışın!

“Asla pes etmeyin!” cümlesine sonuna kadar inanan Kiralık Kameracım Kurucu Ortağı Enes Bey, firmasını kurma ve web tabanlı bir ön muhasebe programıyla tanışma hikayesini sizin için anlatıyor.

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 5 dk

Firmamızı kurma kararımız...

Kiralık Kameracım’ı kurmadan önce prodüksiyon alanında çalışıyordum. Çekim için ekipmana ihtiyaç duyduğumuzda dışarıdan kiralıyorduk. Kiralıyorduk kiralamasına ama gönderilen ekipmanlar çekim esnasında sürekli arızalanıyordu.

Farklı firmalardan ekipman kiralamayı denediysek de sonuç ne yazık ki değişmedi. Aynı sorun ile sık karşılaşmaya başlayınca bu hizmeti daha iyi verebileceğimizi düşünmeye başladık.

Ekipman problemlerini en aza indirip çekimlerin sorunsuz geçmesini sağlamak için duyduğumuz istek de Kiralık Kameracım’ı kurmamıza vesile oldu.

İlk günlerde karşılaştığımız ön muhasebe sorunları…

Başlangıçta yüzlerce müşterimiz olmadığı için finansal verilerimizi bir defterde tutuyorduk. Kiraladığımız ürünlerin sabit ücretlerinin olmaması ve veresiye usulü çalışmamız bizim sektörün en büyük sıkıntıları. Bir ürünü satıp direkt olarak ücretini alamıyoruz. Genelde de en son ödeme yapılan iş kalemlerinden biriyiz.

Durum böyle olunca fatura bilgileri fatura defterinde, alınan bakiye bilgileri bankada, kalan bakiyeleri başka bir defterde tutuyorduk. Anlayacağınız faturalarımız, fişlerimiz ve ödeme bilgilerimiz dört bir yana dağılmış ve iş yükümüz fazlasıyla artmıştı.

Müşteri sayımız arttıkça kağıt kalem süreçlerinde aksaklıklar olmaya başladı. “Hangi müşterinin ne kadar bakiyesi kaldı?” , “Müşterinin bakiyesi kaldı mı?” sorularının cevaplarını bulmak için saatlerimizi harcıyorduk. Ay sonu geldiğinde ise ne kadar fatura kestiğimizi, ödeme aldığımızı ya da vergi ödeyeceğimizi bilmediğimiz için işin içinden çıkamıyorduk.

Mutlu patronlar

Kağıt kalem ile sorunlar artınca bir de Excel’i denemeye karar verdik. Excel’e de herkesin erişimi olmuyordu. Aklımızda cevaplanmayan sorular kalıyordu. Geriye dönük bilgilerimize erişmek oldukça zor oluyordu. En önemlisi de önümüzü görmemiz için gerekli istatistikleri veya raporları alamıyorduk.

Hem verilerimizi daha düzenli tutabilmek hem de kayıtlarımıza baktığımız anda şirketimizin maddi durumunu görebilmek için bir çözüm aramak kaçınılmaz hale gelmişti.

Paraşüt ile tanışmamız…

Yazılım işiyle de uğraştığım için adını duyduğum programları muhakkak incelerim. Paraşüt adını da daha önce okuduğum bir makalede görmüş ve web tabanlı ön muhasebe programı fikrini beğenmiştim.

O yüzden sıkıntılar boy gösterir göstermez aklıma Paraşüt geldi. 14 günlük deneme süresi olduğunu görünce “Bir deneyelim,” dedik ve hemen alıştık. O günden beri de yoğun şekilde kullanıyoruz.

Paraşüt’ün kullanımı çok kolay. Artık programı açtığım anda şirketim ne durumda görebiliyorum.

İstediğim yerden hesaplarıma erişebilmem çok güzel. Yurt dışında bile Paraşüt’ü rahatça kullanabiliyorum, fatura kesebiliyorum. Yanımda bilgisayar taşımama hiç gerek olmuyor.

Artık işimizin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyebilirim.

e-Fatura ile tanışmamız...

Fatura yükü ve kargo ile gönderme hacmimiz artınca daha etkili bir yöntem için araştırma yapmaya başladım. Paraşüt kullandığım için de e-fatura özelliğini biliyordum. Biraz araştırınca çok güzel bir uygulama olduğunu gördüm.

e-Faturaya geçiş süreci hakkında bilgi almak için Paraşüt’ün düzenlediği bir online eğitime katıldım. Anahtar Teslim e-Fatura hizmetiyle de bu şekilde tanıştım. “Madem Paraşüt bizim için her şeyi hallediyor, neden olmasın, e-faturaya hemen geçelim,” dedim. Hiç ofisten çıkmadım. Hiç uğraşmadım. İşlem çok hızlı gerçekleşti, bir hafta içinde e-fatura göndermeye başlayabildim.

e-Fatura ile her yerden fatura kesme, gönderme ve düzenleme sorunlarıma çözüm bulmuş oldum. Artık fatura kesme işlemlerim için ofise bağımlı değilim. Üstelik hem kağıda ve kargoya yaptığım masraftan hem de fatura kesmeye harcadığım zamandan tasarruf edebiliyorum.

Hem rahatlığı açısından hem de e-fatura kullanan tedarikçilerimin bana kestiği faturalar da Paraşüt hesabıma direkt olarak düştüğü için artık “Keşke herkes e-fatura kullansa,” diyorum. Gider girişi açısından da bu büyük bir rahatlık.

Genç girişimcilere tavsiyem…

Aslında önerim oldukça net: Asla pes etmeyin!

Kiralık Kameracım’ı kurduğumuzda işe bir kamera ve lens ile başladık. Bu günlere vizyonumuz, hevesimiz ve yaptığımız fedakarlıklarla geldik. İnandığınız işe değer verdiğiniz müddetçe o da size karşılık verecektir.

Bir de işletmenizin yönetimini kolaylaştıracak kaynaklara yatırım yapmaktan korkmayın. Yeni kurulan bir şirket iseniz mali durumunuzun mümkün olduğunca artıda kalması gerekiyor. Bu yüzden finansal verilerinizi bir ön muhasebe programında düzenli olarak yönetmeniz oldukça önemli.

Daha düzenli bir ön muhasebe yönetimi için Paraşüt size yardımcı olabilir. Şirketinizin kurulduğu ilk günden itibaren online bir ön muhasebe programı ile başlamanız, sizi rakiplerinizin birkaç adım önüne taşıyacaktır.

Blogumuza yeni eklenen müşteri hikayelerinden haberdar olmak için Paraşüt Blog'u takip edebilirsiniz.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?