Neden Web Tabanlı Faturalama Yapmalısınız?

Arkadaşlarınızla Facebook’tan haberleşiyorsunuz, müşterilerinizle Gmail’den yazışıyorsunuz, kitabınızı Amazon’dan alıyorsunuz, merak ettiklerinizi Vikipedi’den öğreniyorsunuz, belediye başkanıyla Twitter’dan tartışıyorsunuz. Yoksa faturalarınızı hala internetten kesmiyor musunuz?

6 dk
online ön muhasebe

Bir ayda kaç saatinizi internette geçirdiğinizi hesaplayın. Türkiye’de yaşayan 15 yaş üstü erişkinler ortalama 30 saatlerini internette geçiriyor. Neden? Çünkü internet hızlı, kolay ve eğlenceli. Dış dünyada saatler alan işler internette tek tıkla halledilebiliyor. Elektrik borcunu ödemek için sırada harcanan saatler, ev bulmak için sokaklarda dolaşılan günler çoktan bitti.

İnternet bireyin hayatını olduğu kadar ticaret hayatını da baştan düzenledi. Her işletmenin en büyük sıkıntılarından olan faturalamayı da artık internetten yapmanız mümkün. Gelin Paraşüt’te web üstünden faturalamanın avantajlarını inceleyelim:

Daha Hızlı Faturalama

Faturalama ciddi zaman ve efor gerektiren bir operasyonel yük. Üstüne üstlük bu işin eğlenceli olduğunu da kimse iddia edemez. Ancak web tabanlı faturalama ile iş yükünü an aza indirgeyip zamandan ve enerjiden kazanmak mümkün. Nasıl mı? İşte Paraşüt’ün hızlı faturalamanızı sağlayacak özellikleri:

• Tekrarlayan Fatura

Düzenli oluşturduğunuz faturalar için tekrarlama emri vererek istediğiniz sürece bu faturaların otomatik oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Böylece aynı verinin girişini tekrar tekrar yapmak zorunda kalmazsınız.

• Otomatik Tamamlama

Uygulamaya girdiğiniz müşteri ismi, ürün ismi gibi bilgiler otomatik olarak hatırlanır ve tamamlanır. Siz de her oluşturduğunuz faturada yeniden bu bilgileri girmek durumunda kalmazsınız.

• Fatura Şablonu

Fatura şablonunuzu kendi ihtiyacınıza göre bir kez oluşturursunuz. Bundan sonra her oluşturduğunuz fatura otomatik olarak şablonunuza yerleştirilir. Size sadece faturanızı basıp, göndermek kalır. Nasıl Yapılır? Kolayca Profesyonel Fatura Yazdırma yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Daha Kolay Fatura Takibi

Tabi, fatura kesmekle faturalama süreci bitmiyor. Şimdi tahsilatlarınızı takip edip, gerçekleşmelerini sağlamalısınız. Elle keserek veya Excel gibi bir programda faturalama yapıyorsanız, tahsilat günlerinizi hatırlamak için kendinizce bir yöntem geliştirmeniz gerekir. Bir deftere not alabilirsiniz, takviminize işaretleyebilirsiniz veya bir hatırlatma kurabilirsiniz. Elbet bu manuel yöntemlerle işi yürütmeye çalışmak, hem zor hem de risklidir; tahsilat tarihleri sıklıkla gözden kaçar.

• İnternet Olan Her Mekan ve Cihazdan Erişim

İster evinizde, ister işte, ister şehir dışında olun. İnternete erişim sağlayabildiğiniz her cihaz ve mekandan uygulamaya girebilir, faturalanızın durumunu görüntüleyebilirsiniz. Vadesi gelmiş, tahsil edilmiş ve gecikmiş tüm faturalarınızı güncel bakiye bilgileriyle birlikte hızlıca listeleyip incelemek istediğiniz faturanın detayına anında ulaşabilirsiniz.

• Otomatik Hatırlatmalar

Paraşüt’te faturalama yapıyorsanız, uygulama size her hafta başında şirketinizin güncel durumunu ve o hafta gerçekleştirmeniz gereken tahsilatları mail olarak gönderir. Bu hatırlatma maili ayrıca her tahsilat gününde de elinize ulaşır.

• Otomatik Tahsilat Raporları

Siz faturalarınızı oluşturdukça sistem bu verileri işler ve size şirketinizin tahsilat durumunu gösteren anlık raporlar sağlar. Raporlarınızı inceleyerek planlanmamış, güncel ve gecikmiş tahsilatlarınızı ve ortalama vade aşımınızı kolaylıkla takip edebilirsiniz. Tahsilatlar raporundan nasıl yararlanabileceğinizi Nasıl Yapılır? Nakit Akışını Yönetmek yazımızı okuyarak daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz.

Daha Hızlı Tahsilat

Web tabanlı faturalanın en büyük avantajlarından biri tahsilatlarınızı hızlandırması. Paraşüt’ün tahsilatlarınızı hızlandıracak özelliklerine birlikte göz atalım:

• Fatura Paylaşma

Faturalarınızı oluşturduktan sonra müşterinizle paylaşarak fatura bilgilerinde oluşabilecek hataların henüz fatura kesilmeden önüne geçebilirsiniz. Bu tip hatalar ortalama her 100 faturadan 7 tanesinin geri dönmesinin ve tahsilatların gecikmesinin önemli nedenlerinden biridir. Nasıl Yapılır? Paraşüt'te Fatura Paylaşma yazımızı okuyarak bu özelliği daha fazla tanıyabilirsiniz.

Fatura paylaşma özelliğini faturanızı kesmeden kullanabileceğiniz gibi müşterinize ödemesini hatırlatmak için de kullanabilirsiniz. Örneğin tahsilatın gerçekleşmesinden 1 hafta önce faturanızı müşterinizle paylaşarak, ödeme için hazırlık yapmasını sağlayabilirsiniz.

• Uygulama Üstünden Mesajlaşma

Faturanızı paylaşırken müşterinize mesaj gönderip müşterinizden mesaj alarak tüm süreci online tamamlayabilirsiniz. Karşılıklı anlaşarak tahsilatınızın hızla gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

• Kredi Kartı İle Online Tahsilat

Müşterilerinize farklı ödeme seçenekleri sunmak tahsilatlarınızı hızlandırma ve garanti altına almanın en akılcı yoludur. Müşteriler sıklıkla nakit ödeme noktasında güçlük yaşar. Paraşüt’te müşterilerinize kredi kartı ile online ödeme yapma imkanı tanıyarak hem kendiniz hem onlar için alışveriş sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Kredi Kartıyla Tıkır Tıkır Tahsilat Yapabilirsiniz yazımızı okuyarak bu özelliğimizi daha iyi tanıyın.

Daha Ekonomik Faturalama

Web tabanlı bir uygulama olan Paraşüt’ün ekonomik olmasının nedenlerine birlikte göz atalım:

• Yazılım Donanım Maliyeti Gerektirmez

Masa üstü çözümlerden farklı olarak Paraşüt kullanmak için hiçbir yazılım ya da donanım maliyetinin altına girmeniz gerekmez. Web tarayıcınızdan sadece kullanıcı adınız ve şifrenizle uygulamaya giriş yapabilir, ayrıca istediğiniz kadar kullanıcıyı ücretsiz davet edebilirsiniz.

• Eğitim Gerektirmez

Uygulamayı internet kullanabilen herkes hiçbir eğitim almadan kullanabilir. Dolayısıyla uygulamayı kullanabilmek için eğitim almanın getireceği para, zaman ve efordan da tasarruf edersiniz.

• Küçük İşletmelere Uygun Paketler Sunar

Paraşüt, kurumsal firmaların erişebileceği kalitede bir hizmeti, küçük işletmelerin bütçelerine uygun fiyatlarla alabilmesi amacıyla geliştirilmiş bir çözümdür. Seçeceğiniz tüm abonelik paketlerinde Paraşüt’ün tüm özelliklerini sınırsız kullanabilirsiniz. Ücretlerimizi inceleyin.

Beril Koç

Beril Koç

Beril Koç, Paraşüt'te İçerik Pazarlaması Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!