10 soruda Paraşüt'teki verileriniz

Online ön muhasebe programı Paraşüt'teki mevcut ya da girilen yeni veriler ile ilgili birçok soru alıyoruz. Bu soruları derleyip yanıtladık. Başka sorularınız varsa her zaman iletisim@parasut.com'a gönderebilirsiniz!

4 dk
Paraşüt'te veri güvenliği

1. Bilgisayarıma virüs bulaşırsa ya da bilgisayarım çökerse ne olur?

Bilgisayara virüs bulaşması ya da verilere erişilemez olması herkes için bir kabus. Fakat Paraşüt kullanıyorsanız hiç sorununuz olmayacak! Verileriniz zaten bilgisayarınızda sabit bir yerde değil, bulutta saklanıyor olacak, herhangi bir cihazdan verilerinize sorunsuz erişebileceksiniz.

2. Mevcut verilerimi içe aktarabilir miyim?

Paraşüt'ten önce kullandığınız programda ya da excel formatında tuttuğunuz verileri içeri aktarabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgiyi Mevcut Verilerin Paraşüt’e Aktarılması yazımızdan alabilirsiniz.

3. Paraşüt'teki verilerimi yedeklemeli miyim?

Paraşüt'te verileriniz bulutta durur. Her ihtimale karşı her gün yedeklenir ve bu yedek 2 hafta boyunca saklanır. Bu yüzden verilerinizi yedeklemenize gerek yoktur. Fakat ben periyodik olarak bir yedek alıp bir kopyasını da kendi bilgisayarımda tutmak istiyorum derseniz verilerinizi her zaman excel formatında dışarı aktarabilir ve saklayabilirsiniz. Bunun için Paraşüt Verilerini Dışarı Aktarmak yazımıza bakabilirsiniz.

4. Paraşüt'teki verilerimi almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Paraşüt'te verileriniz tamamen size aittir. Herhangi bir sebepten ötürü Paraşüt'teki verilerinizi almak isterseniz her veriyi dışarı aktarabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Paraşüt Verilerini Dışarı Aktarmak yazımıza bakabilirsiniz.

5. Paraşüt'teki verilerimi silebilir miyim?

Herhangi bir sebepten Paraşüt'teki tüm verilerinizi silmek isterseniz, o da mümkün. Oluşturduğunuz tüm kayıtları silmek için Ayarlar > Firma Bilgileri altından “Tüm Verileri Sil” butonu ile hesabınızı temizleyebilirsiniz. Fakat bu işlemin geri alınamayacağını hatırlatarak iki kez düşünmenizi tavsiye ederiz :)

6. Verilerim nerede duruyor ve güvende mi?

Veri depolama ve yedekleme ile sunucuların güvenlik ve konfigürasyon hizmetleri için SkyAtlas'la çalışıyoruz. SkyAtlas en yüksek güvenlik standartlarında en yeni teknoloji ile hizmet veren bir firmadır. Veri güvenliği konusunda daha detaylı bilgi için Veri Güvenliği sayfasına göz atabilirsiniz.

Herhangi bir kullanıcı Paraşüt'e veri girdiğinde bu verinin sunucuya işlenebilmesi için kullanıcının hesabı ile sunucu arasında bir 'konuşma' geçer. Bu konuşmaların dinlenmesi riskine karşılık SSL sertifikası taşıyor, SSL yoluyla kullanıcı ile sunucu arasında geçen konuşmaları şifreliyoruz. Bu şifreleme yöntemi, bankaların kullandığı şifreleme yöntemi ile aynıdır.

Paraşüt olarak üründe geliştirme yaparken yazılımı sürekli test (continuous integration) süreçlerinden geçiriyoruz. Bu sayede, Paraşüt'te yapacağımız güncellemeleri yayına almadan önce ortaya çıkabilecek her kullanım durumu için ürünü test etmiş oluyor ve bu testlerin sağlıklı olduğuna emin olduktan sonra güncellemeyi yayına alıyoruz.

7. Peki sunuculara erişim kesilirse ne olacak?

Bu soruyu Paraşüt CTO'su Andaç Türkmen yanıtladı:

Erişim kesilmesi gibi bir problemin yaşanması sık karşılaşılan bir durum değildir. Yangın, sel, şiddetli fırtına gibi 'felaket' durumları için felaket onarımı (disaster recovery) amacıyla sunucudaki verilerin tamamının başka bir fiziksel lokasyonda yedeği tutuluyor. Olası felaket durumlarında erişim kesilmesi olsa dahi verilere erişim etkilenmiyor. Bu gibi durumlarda veriler olduğu gibi kalıyor, ulaşmakta geçici bir sorun olsa bile hiç kimsenin verisi zarar görmüyor.

8. Paraşüt'teki verilerim kimse ile paylaşılıyor mu?

Hiçbir veriniz izniniz olmadan hiçbir kurum, kuruluş veya şahıs ile paylaşılmıyor. Eğer Paraşüt'ün üçüncü taraflar aracılığı ile sağlamış olduğu hizmetleri kullanıyorsanız yalnızca o hizmetlerin görülmesine yetecek veri o taraf ile paylaşılıyor. Örneğin; e-Fatura kullanıcısı iseniz e-Fatura konusunda çözüm ortağımız olan Foriba ile söz konusu olan faturayı oluşturmanız için gerekli olan veri paylaşılıyor.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için her zaman bizi arayabilirsiniz: 0212 963 0020

9. Paraşüt ekibi verilerimi görebiliyor mu?

Paraşüt ekibi yalnızca tarafınızdan izin verilmesi durumunda hesabınıza erişebilir. Paraşüt Ekibi'nden birinin hesabınızı görebilmesi için:

  1. Paraşüt hesabınıza giriş yapıp Ayarlar > Firma Bilgileri altında 'Erişim İzni' kısmından Erişim izni ver demeniz,
  2. Telefonla ya da uygulama üzerinden irtibata geçtiğiniz Paraşüt Ekibi'nden birine de erişim izni verdiğinize dair bilgi vermeniz gerekiyor.

Bir kere erişim verdikten sonra istediğiniz zaman bu izni kaldırabilirsiniz.

10. Aynı veriler üzerinde birden fazla kişi çalışabilir mi?

Bulut üzerinde çalışan Paraşüt'te sınırsız kullanıcı yaratabilirsiniz. Aynı veri üzerinde de istediğiniz kadar kullanıcı ile beraber çalışabilirsiniz.

İçeriklerimizi kaçırmamak ve kampanyalardan haberdar olmak için blogumuza abone olabilirsiniz:
Bloga Abone Olun

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!