Paraşüt’ün Yeni Arayüzüyle Tanışın

Kalabalık sayfaların sadeleştiği, önemli bilgilerin göz önüne çıktığı ve en çok kullandığınız özelliklerin elinizin altında toplandığı yeni arayüzümüzle tanışmaya hazır mısınız?

3 dk
Paraşüt Arayüz

Paraşüt’ü tasarlamak

Paraşüt’ü tasarlamaya başladığımız andan itibaren müşterilerimiz ile sürekli yakın temas halindeyiz. E-posta ve telefon aracılığıyla müşterilerimizin problemlerini dinliyor, anlamaya çalışıyor ve en kısa zamanda çözüm üretmek için çaba sarf ediyoruz. Müşterilerimizi düzenli olarak kendi ofislerinde ziyaret ediyor, günlük iş hayatlarında Paraşüt’ün yerini anlamaya ve doğru konumlandırmaya çalışıyoruz.

Biz müşterilerimizi tanımaya çalışırken, müşterilerimizin de Paraşüt’ü tanımaya çalıştığınızı biliyoruz. Haftanın ortalama 3 günü Paraşüt’ü kullanan müşterilerimizin Paraşüt’ü her zaman güvenebilecekleri bir iş arkadaşı gibi görmelerini umuyoruz. İşte bunun için Paraşüt’ü tasarlarken önem verdiğimiz en önemli noktalardan birisi tutarlılık. Paraşüt’e bir karakter vermeye çalışıyoruz, neresine tıkladığınızda ne olacağını önceden kestirebilmenizi, sürprizlerle karşılaşmamanızı, yeni bir özellik eklediğimizde daha önceki deneyiminizden bu özelliğin nasıl çalıştığını kolayca kestirebilmenizi istiyoruz.

Bu bağlamda Paraşüt’ü ilk kez kullanıma açarken yalın bir tasarım dili kurguladık. Paraşüt’ün özelliklerini sizlerle beraber geliştirirken bu kurgu içerisinde hareket etmeye dikkat ettik. Fakat Paraşüt’ü sürekli olarak geliştirdiğimiz son 1 sene sonunda mevcut tasarım dilinin yetersiz kaldığına ve yeni özelliklerinin de göz önünde bulundurularak yenilenmesi gerektiğine karar verdik.

İşte bu kararın ardından yoğun çalışmalar sonunda Paraşüt’ün yeni ara yüzünü yayınlıyoruz. Öncelikle bu arayüzü destekleyen kod altyapımızı da yenilediğimizi eklemek isterim. Yeni kod altyapımız uygulamanın çok daha hızlı çalışmasını sağlarken gelecekte yapacağımız geliştirmelerin de yapı taşını oluşturuyor.

Paraşüt’te neler değişti?

Kayıt Sayfaları

Yeni arayüzün en çok etkisini hissedeceğiniz sayfalar kayıtların gösterildiği sayfalar. Bu sayfaları olabildiğince sadeleştirmeye ve en değerli bilgileri öne çıkarmaya çalıştık. Her sayfayı, içerisinde odaklanmanız gereken tek bir kart olacak şekilde tasarladık. Kayıtların işlem geçmişlerini ve baktığınız kart ile ilgili detaylı bilgileri ise hızlı bir şekilde erişilebilir hale getirdik. Ayrıca kayıt gösterim sayfalarının sağ tarafında kurguladığımız yapı ile kayıtlar üzerinde en sık yapılan işlemleri elinizin altına toplarken nadiren ihtiyacınız olan özellikleri de “Diğer” menüsü altında topladık.

Simgeler ve Ana Menü

Genel olarak uygulamayı simgeler ile zenginleştirdik, bu sayede uygulamaya ve simgelere aşina olduğunuzda aradığınız bilgiye çok daha hızlı ulaşacağınızı düşünüyoruz. Ayrıca artık saklanabilir bir ana menümüz var. Özellikle küçük bir ekran ile Paraşüt kullanıyorsanız ana menüyü saklayarak daha rahat bir çalışma ortamına kavuşabilirsiniz.

Saydığım önemli özellikler ile birlikte yeni arayüzü geliştirirken uygulamanın tüm detaylarını da yeniden gözden geçirme fırsatını elde etmiş olduk. Yeni Paraşüt’ü kullanırken keşfedeceğiniz birçok detayı iyileştirmiş ve hayata geçirmiş olmaktan çok mutluyuz. Çok daha keyifli bir şekilde kullanacağınızı umduğumuz yeni arayüzümüzü en kısa zamanda sizlerle buluşturmak için bazı detayları da sonraya saklamak zorunda kaldık. Sizler yeni arayüzümüze göz atarken biz bu detaylar üzerinde çalışmaya devam ediyor olacağız.

Fahri Özkaramanlı

Fahri Özkaramanlı

Fahri Özkaramanlı, Paraşüt'ün kurucu ortağıdır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!