Sahibinden.com ana sayfasında uygun fiyatlı reklam vermek

Türkiye’de 3 milyonun üzerinde küçük ve orta ölçekli işletme var ve bu işletmelerin bir çoğu gelir gider takibini yaparken zorlanıyorlar. Tam bu noktada devreye giren Paraşüt KOBİ'lerin daha doğrusu büyüyen işletmelerin finansal yönetimlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

3 dk
reklam verme

Ancak her start-up’ta olduğu gibi potansiyel müşterilere ulaşmak ve marka farkındalığı yaratmak bizim de karşılaştığımız zorluklardan birisi. Özellikle sınırlı bütçe ile kısa sürede olabildiğince fazla kişiye ulaşmak ve kanalları efektif kullanmak oldukça zor bir iş. Kullandığımız dijital kanallarda kendi sınırlarına sahip ve ulaştıkları kişi sayısı da limitli. Bu nedenle sürekli hangi yeni kanalları bulabiliriz, ve nasıl potansiyel müşterilerimize ulaşırız çabasındayız.

Farklı alternatifleri ararken aklımıza ilginç bir fikir geldi ve test ettik (Her start-up gibi biz de farklı testler yürüterek doğru iletişimi yakalamaya çalışıyoruz). Sahibinden.com sitesini ayda 33 milyon kişi ziyaret ederken en düşük bütçe ile nasıl bu platformdan yararlanabileceğimizi ve potansiyel müşterilerimize nasıl ulaşabileceğimizi düşünürken bir ilan hazırladık. İlan içeriğini Paraşüt uygulamasını kullanan ve işletmesini kapatacağı için hakkını devreden birisi gibi hazırladık. İlan detaylarında Paraşüt ön muhasebe ve fatura programının temel özelliklerini listelerken temel kullanım alanlarının da altını çizdik. İlanı uygulamamızın görselleri ile de zenginleştirip yayına aldık. Hala yayında olan ilanımıza buradan göz atabilirsiniz.

Tabii ilanı hazırlamak 1. aşamaydı ancak sonrasında olabildiğince ilgili kitleye ulaştırmalı ve geleneksel muhasebe yazılımı arayan kişilerin ilgisini çekmemiz gerekliydi.

Sahibinden platformunun sunduğu “Doping” yani site içerisinde ilanı öne çıkarma reklamlarını ve fiyatlarını inceledik. Gayet uygun fiyatlarla ilgili kategori ve ana sayfada ön plana çıkarabileceğimizi farkettik. Bu sayede bilgisayar ve yazılım arayan kişiler ilgili kategorileri ziyaret ettiklerinde Paraşüt ilanımızı görecek ve inceleyecekti. Paraşüt ile tanışmamış kişilere ulaşabilir ve merak uyandırabilirdik. 

Biz ana sayfa görünümünü ve ilgili kategoride görünürlük elde etmeyi tercih ettik ve ilanımıza doping uyguladık. Doping uyguladığımızda ilanımız bilgisayar ve ana sayfa vitrininde görünürlük elde etti. İlan tam olarak böyle görünüyordu:

sahibinden.com'da paraşüt reklamı verme

Tabii her yaptığımız projede olduğu gibi ölçümleme yapabilmemiz ve iletişim faliyetlerimizin dönüşümünü takip etmemiz gerekiyordu. Diğer kanallarda kullanıcıların ücretsiz deneme kaydı oluşturma aşamasına kadar takip ederken link vermeden sahibinden platformunun etkisini takip etmenin yolunu bulmamız gerekiyordu.

Sahibinden platformunda sunulan ilanın gösterilme ve görüntülenme rakamlarını kolayca takip edebiliyoruz. Örneğin ilanımızı 6 gün içerisinde 5 bin kişi görüntüledi ve 10’dan fazla kişi ilanı favorileri arasına aldı. Sonuçlar bununla da sınırlı kalmadı. Kullandığımız diğer araçlar aracılığı ile de marka ile ilgili aramaları takip ettik ve gördük ki Paraşüt marka aramalarında %5-%10 arasında bir artış yakaladık.

Siz de eğer farklı mecralarda uygun fiyara görünürlük elde etmek isterseniz bu yöntemi denemenizi kesinlikle öneririz. 20-30 TL gibi rakamlarla işinizle ilgili kategoride görünürlük elde edebilir ve markanıza olan ilgiyi arttırabilirsiniz :)

Dijital pazarlama ile ilgili yazılarımızı kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

İbrahim Patat

İbrahim Patat

İbrahim Patat, Paraşüt'te Dijital Pazarlama Direktörü olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!