"SEO yapmak": SEO nedir?

İnternet sitem Google arama sonuçlarında ilk sayfada çıksın, bu da yetmez ilk sırada çıksın derseniz adres belli: Search Engine Optimization - Arama Motoru Optimizasyonu, kısaca SEO. O zaman soralım: SEO nedir?

4 dk
SEO nedir?

SEO nedir?

SEO (Search Engine Optimization) yani “Arama Motoru Optimizasyonu” web sitenizin organik arama sonuçlarında görünürlüğünü arttırma çalışmalarına verilen genel isimdir. Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları aracılığı ile yapılan aramalarda görüntülenen sonuçlar organik ve paralı olarak ikiye ayrılırlar. Paralı olan reklam modellerine "Google reklamları" yazımızda değinmiştik, burada parasız olarak yani organik olarak listelenen sonuçlardan bahsedeceğiz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile Google gibi arama motorlarının gereksinimimleri doğrultusunda yapılan çalışmalar ve geliştirmeler ile sonuç sayfasında üst sıralarda yer edinilmeye çalışılır. Bu sayede hedef kitlenizin yaptığı aramalarda görünürlük elde ederek potansiyel müşterilerinize ulaşır ve web sitenize trafik çekersiniz. Her ne kadar sonuç sayfasında görünmek için ücret ödenmese de SEO zaman ve emek gerektiren bir işlem olduğu için belirli bir kaynağınızı buraya aktarmanız gerekmektedir. Özellikle birçok sitenin ana trafik kaynağının arama motorları olduğu düşünüldüğünde kesinlikle en önemli dijital kanallardan biridir. 

Arama motorları hangi sonuçları listelerler?

Arama motorları kullanıcılarına en yüksek faydayı sağlamak için aranan terim ile listelenen sayfalar (sonuçlar) arasında en ilgili içeriği üstte çıkarmaya çalışırlar. Bu sayede kullanıcılara en hızlı şekilde aradıklarını bulmalarını hedeflerler. Bu nedenle Google gibi arama motorları çıkardığı sonuçta en fazla “ilgili” ve en “güçlü” web sitlerini listelerler. Güçlü bir web sitesinden kasıt burada arama sonuçlarında sıkça gördüğünüz wikipedia gibi insanların güvendikleri bir domaine sahip olmak. Bu güveni sağlamak için çeşitli sinyaller Google tarafından değerlendirilir, bunlar arasında güncel ve güvenilir içeriklerin olması, sağlıklı bir web sitenin olması ve insanlara maksimum faydayı sağlayabilmek gibi çoğaltılabilir. 

SEO optimizasyonu çeşitleri nelerdir?

SEO temelde 2 türde gerçekleştirilir: Site içi optimizasyonlar ve site dışı optimizasyonlar.

Site içi optimizasyonlar: Kendi web sitemiz üzerinde gerçekleştirdiğimiz optimizasyon ve geliştirme çalışmalarını kapsar. En önemli site içi optimizasyonları arasında web siteniz üzerinde yaptığınız teknik geliştirmeler, içerik geliştirmeleri, görsel ve yapısal geliştirmeler gösterilebilir.

Site dışı optimizasyonlar: Burada ise temel anlamda kastedilen web sitenize dışarıdan gelen linklerdir. Yani farklı domainler aracılığı ile sitenize yapılan yönlendirmeler ve bunların kalitesidir. Web siteniz ile ilgili ve kalite puanı yüksek olan web sitelerinden gelen linkler en değerlileridir. Burada Google gibi arama motorları manipulasyonu engellemek amacı ile linklerin kalitesini ve birçok sinyali takip etmektedir.

SEO nasıl bir süreçtir?

SEO bir defada yapılan ve tamamlanan bir proje değildir ve web siteniz olduğu sürece düzenli olarak yapılması gereken bir çalışmadır. Özellikle rekabetin yüksek olduğu sektörlerde başarınızın devamı için düzenli olarak optimizasyon yapmanız gerekmektedir. Bu sayede arama sonuçlarında üst sırada kalmayı başarabilirsiniz.

SEO araçları ne işe yarar?

Optimizasyon süreci çok yönlü olarak ilerlediği için farklı çalışmalar için farklı araçlarda ortaya çıkmıştır. Bu araçlar sayesinde çalışmalarınızı daha verimli hale getirebilir ve projelerinize olan hakimiyeti arttırabilirsiniz. Web sitenizin sağlıklı şekilde büyüdüğünü ve çalıştığını takip etmenize yarayan araçlar, hedeflediğiniz kelimelerin günlük ve haftalık performanslarını takip edebileceğiniz, link inşaa stratejinizi takip edebileceğiniz araçlar bulunmaktadır. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz fonksiyonları sağlayan ve Türkiye pazarına destek sunan uygulamaları tercih etmek oldukça önemli.

Unutmamak gerekir ki arama motorları en iyi sonuçları kullanıcılarına sunmak için sürekli geliştirmeler yaparlar ve bunun neticesinde web sitelerinde baktıkları kriterler de zamanla değişime uğrar. Burada SEO çalışmalarınız için sürekli olarak bu geliştirmeleri takip etmeli ve gerekli güncellemeleri hızlı bir şekilde uygulamalısınız.

Dijital Pazarlama ile ilgili yazılarımız ilk sizin e-posta kutunuza düşsün:

Bloga Abone Olun

Görsel: 3mediaweb

İbrahim Patat

İbrahim Patat

İbrahim Patat, Paraşüt'te Dijital Pazarlama Direktörü olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!