SGK, Ertelenen Prim Ödemeleriyle İlgili Kararını Açıkladı!

SGK ertelenen prim ödemeleriyle ilgili düzenlemesini bugün yaptığı duyuru ile açıkladı. Düzenlemenin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

2 dk
SGK Ertelenen Prim Ödemeleri

Ertelenen prim borçlarının ne zaman ödeneceği işverenlerin oldukça merak ettiği bir konuydu. Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) bugün yaptığı duyuruyla merak edilen bu soruyu cevapladı ve ertelenen prim ödemelerine ilişkin düzenlemesini açıkladı. Biz de SGK’nın duyurusunda yer alan ana başlıkları sizin için özetlemek istedik.

Ön Muhasebenizin Yönetimi Kimde?

Faturalama, stok takibi ve cari hesap takibinden e-ticaret ve CRM entegrasyonlarına birçok özellik Paraşüt'te. Paraşüt'le ön muhasebenizi emin adımlarla yönetin, diğer işlerinize daha çok vakit ayırın, mutlu olun.
Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

SGK’nın Ertelenen Prim Ödemelerine Yönelik Düzenlemesi

SGK’nın duyurduğu düzenlemeye göre:

  • 2016 yılı Aralık ayına ait ertelenen sigorta prim tutarlarının 2017 yılı Ekim ayı sonunda,
  • 2017 yılı Ocak ayına ait ertelenen sigorta prim tutarlarının 2017 yılı Kasım ayı sonunda,
  • 2017 yılı Şubat ayına ait ertelenen sigorta prim tutarlarının 2017 yılı Aralık ayı sonunda ödenmesi gerekiyor.

Ayrıca ertelenen prim tutarları için yeni ödeme süreleri belirlenemeyecek veya ertelenen prim tutarlarının tahsilatından vazgeçilemeyecek.

Bu bağlamda, ertelenen primler, belirtilen tarihlerde ödenmezse prim borcu olarak kaydedilecek ve ilgili kişiler sigorta prim teşvik ve desteklerinden yararlanamayacak. Ödenmeyen prim borçlarına gecikme cezası ve zammı uygulanacak ve ödenmeyen prim borçları nedeniyle icra takibi ve haciz işlemleri başlatılabilecek.

Bu nedenle işverenlerin sigorta prim teşviki ve desteklerden yararlanabilmeleri, herhangi bir gecikme cezası ve zammı ile karşılaşmamaları ve ilerleyen bir tarihte icra takibi ve haciz uygulamasına maruz kalmamaları için ertelenen prim borçlarını belirtilen tarihlerde ödemesi oldukça önemli.

SGK'nın yaptığı duyurular ve ilginizi çekebilecek başlıklar için blogumuzu takip edebilir, henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

Diğer Yazılarımız:

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

e-Arşiv Kullanımı Zorunlu Hale Getiriliyor!

e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

e-Fatura Hakkında Merak Edilen 15 Konu

Elveda Matbu Fatura Hoş Geldin Elektronik Fatura!

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!