blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
SGK maliyetlerinden nasıl tasarruf edilir?
Blog-hero
İŞ YÖNETİMİ

SGK maliyetlerinden nasıl tasarruf edilir?

İşveren olmak, kendi işinin sahibi olmak, heyecan dolu ancak pek çok zorluğu olan bir serüven. Sadece asıl işiniz değil iş ile ilgili her alanda bilgi sahibi olmanız ve işinizin en etkin şekilde ilerlemesi için sürekli öğrenmeniz ve çalışmanız gerekmekte. En çok çaba harcanan konulardan biri de şüphesiz masraflarınızı işlerinizi aksatmadan kısabilmek. Peki ama nasıl?

Fatih Şengül, Mali Müşavir

Ortalama okuma süresi 5 dk

Bu yazımızda işverenlerin önemli maliyetlerinden biri olan SGK masraflarının nasıl azaltılabileceğine değineceğiz.

SGK Maliyeti Düşürme

Artan işsizlik oranı ve zorlaşan ekonomik şartlarda işverenlerin ilave istihdam sağlaması adına pek çok teşvik sunulmakta. Bu teşvikleri yakından takip etmek özellikle işini büyüten, dolayısıyla personel sayısı artan işletmeler için oldukça önemli.

SGK'ya ödediğiniz primlerin %80'ini geri almak ister misiniz?

Paraşüt Teşvikmatik ile teşvik başvurularınızı kolayca yapın, çalışan masraflarınızdan %80'e varan oranda tasarruf edin.
Teşvikmatik'i Keşfedin

5510 - 5 puan indirim

Sağlanan teşviklerden ilki ve en kolay olanı ilave istihdam gerektirmeyen, sadece SGK primlerinizi vaktinde ödemeniz ile yararlanabileceğiniz 5510 - %5 indirimi ( 5510 sayılı Kanun- 81.Madde).

Bu teşvikten yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemeniz gereken prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme zammı ve gecikme cezası borcunuzun bulunmaması gerekir. Daha önceden gelen ve yapılandırılmış, taksitlendirilmiş borçlarınızın olması teşvikten yararlanmaya engel değildir. Bu teşvikten faydalanamayacağınız çalışanlar:

  • Emekliler,
  • Özürlü teşvikinden faydalanan çalışanlar, aday ve çıraklardır.

Özetle SGK’ya borcunuz yoksa yukarıda sayılı personeller dışındaki tüm personellerde bildirgenizi zamanında göndermeniz ve bildirgeyi gönderirken 5510 sayılı kanunu seçmeniz yeterli olacaktır.

Ne kadar faydası olacak? Çalışanın brüt ücretinin %5’i tutarında indirim yapılmaktadır.

Brüt Ücret Ödenmesi Gereken Toplam SGK primleri 5510 (%5 indirim) Teşvik sonrası Ödenecek Tutar % Tasarruf 1 yıllık tasarruf
2.029,50 761,07 101,48 659,59 %13 1217,76
5.000,00 1875,02 250,00 1625,02 %13 3000,00

Yukarıdaki iki örnekte göreceğiniz üzere ödeyeceğiniz SGK tahakkukunda normal ödemenizden %13’lük bir indirim oluşacak. Asgari ücretli bir çalışan için yıllık tasarrufunuz 1217,76 TL.

Tüm ödemelerini vaktinde yapmayı her işveren istese de zaman zaman bazı ödemelerini ertelemek zorunda kalabiliyor. SGK primlerini ödememenin maliyeti her ay %1,05 gecikme zammı ayrıca ilaveten %13 teşvik kaybı anlamına geleceğinden, SGK primlerini vaktinde ödemeniz sizin faydanıza olacaktır. Örneğin vergilerinizi vaktinde ödeyemediğinizde bunun size maliyeti aylık %1.40 olacaktır, ancak SGK’nın maliyeti %1,05+ %13 olacaktır.

İlave İstihdam Gerektiren Teşvikler:

6111 Sayılı Kanuna göre Sigorta Prim Teşviki

Son 6 ay ortalama çalışan sayısına göre hesaplandığından her ay takip edilmesi ve hesabının dikkatli yapılması gereklidir. Aşağıdaki koşulları sağladığınız durumda faydalanabilirsiniz:

  • Sigortalının 18 yaşından büyük olması,
  • Son 6 aydır işsiz olması,
  • Ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması,
  • İşyerinin yasal ödeme süresi geçmiş SGK borcunun olmaması gerekmektedir.

İşbaşı Eğitim Programı Teşviki

İşbaşı Eğitim Programı’nı tamamlayan kişileri, programı tamamladıkları meslekte , programı tamamladıkları tarihten itibaren 3 ay içerisinde, ortalama çalışan sayısına ilave olarak istihdam eden işverenlerin SGK işveren payları İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmaktadır. Teşvikin detayları ve ilgili işbaşı eğitim programını tamamlamış çalışanlara ulaşabilmek için İŞKUR ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

Bekleyen Teşvikler

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde halen görüşmeleri devam eden pek çok istihdam teşviki bulunmakta. 2017 yılında uygulanan teşviklerden pek çoğu yasal olarak sona erdi, ancak bazıları aynen bazıları ise ufak değişiklikler ile bu sene tekrar yürürlüğe girecek. Bu teşvikler henüz yayınlanmadığından değişikliğe uğrayabilirler. İlgili bağlantıdan meclise gönderilen tasarılara göre uygulanması planlanan teşviklerin detaylarını görebilirsiniz.

Ayrıca asgari ücrete yapılan artışların işverene olan yükünü azaltmak amacıyla 2016 ve 2017’de uygulanan her bir ücretli için 100 TL dolayındaki asgari ücret desteğinin 2018’de de süreceği belirtildi. Desteğin verilebilmesi için yasal düzenleme bekleniyor, bu da henüz yasalaşmadı.

İleride detayları belli olacak bu teşviklerden faydalanabilmek için şimdiden 3 konuyu göz önünde bulundurabilirsiniz; istihdam edeceğiniz personelinizi en az son 3 ay ( bazı teşviklerde son 6 ay) işsizler arasından seçme, işe girişi yapılmadan önce İşkur’a kayıt olması ve sizin yasal ödeme süresi geçmiş SGK borçlarınızın bulunmaması. Çıkacak teşviklerin geriye dönük 2018 yılındaki istihdamları kapsayacak şekilde çıkması beklenmektedir, en azından bu hususlara dikkat ederek geriye dönük faydalanma imkanına sahip olabilirsiniz. Ancak yasa tasarıları kanunlaşmadan içeriklerinin ne olacağını, işçi ve işveren açısından hangi şartları talep edeceğini kesin şekilde bilmek mümkün olamayacaktır.

Bu belirttiğimiz öngörüler zaten ihtiyaç duyduğunuz personeli işe alırken ileride çıkacak teşvik fırsatlarını kaçırmamak için bir önlemdir. Teşvik şartları farklı şekilde yasalaşabilir ve beklemediğimiz şartlar içerebilir.

SGK ile ilgili yazılarımız ve işletmenizi daha etkin yönetmenize yardımcı olacak ipuçları için Paraşüt Blog'a abone olabilirsiniz.

Bloga Abone Olun

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?