Şirket kültürü ile olağanüstü şirketler yaratmak

Bir önceki yazımızda hangi durumlarda bir çalışan almaya karar vermeliyiz diye düşünmüştük. Şimdi de almamız gereken çalışanın özelliklerine karar vermeliyiz ve beklentilerimizi netleştirmeliyiz ki mülakatlara geçmeden hazırlıklı olalım.

5 dk
Şirket Kültürü

Olağan insanlar - Olağanüstü insanlar

Burada çalışanlar ikiye ayrılıyor: Olağan insanlar ve Olağanüstü insanlar (bundan sonra Süper star olarak bahsedelim). Süper starlar en iyi üniversitelerin en iyi bölümlerinden mezun olmuş, yüksek not ortalamasına sahip, türlü başarılar elde etmiş, CV’si güçlü diyebileceğimiz %10’luk kısımdan oluşuyor. Şöyle de tanımlayabiliriz bir pozisyon için işe alabileceğiniz en iyi kişiler. Olağan insanlar ise; geri kalanlar.

Küçük büyük demeden her şirket bünyesine süper starları katmak ister. En yüksek verimin en iyi %10’luk kesimden elde edileceğine inanılır ama araştırmalar bunun tam anlamıyla doğru olmadığını gösteriyor. Süper starları bünyesine katmakta zorluk yaşamayan P&G, Coca Cola gibi şirketler üzerinde yapılan küresel araştırmada süper starların en fazla 4 yıl içerisinde şirketi terk ettiğini belirtiyorlar. Bunun temel nedeninin ise süper starların şirkete girdikten kısa bir süre sonra üst düzey yöneticileri tarafından süper star olmadıklarına, sıradan - olağan çalışanlar olduklarına ikna edilmeleri olduğu düşünülüyor.

Şirket kültürü?

Bunun yanında dünyanın tüm büyük şirketleri çok da iyi üniversitelere gitmemiş, çok yüksek IQ ve EQ değerleri olmayan, makul çalışanlarla büyük işler başarıyor. Bu da çalışanlarını şirket kültürüne uygun seçmelerine bağlanıyor. Çünkü inanılmaz başarılar elde etmiş bir çalışan veya mezun öğrenci şirket kültüründe yerini bulmazsa vasat bir çalışana dönüşürken; şirkete uyum sağlayan, sahiplenen ve çalışmaktan mutlu olan çalışanlar çok büyük değerler katıyor.

Türkiye’de işten ayrılma nedenlerinde en büyük orana “adaletsizlik duygusu” sahiptir. Nedir bu adaletsizlik duygusu? Çalışanlar maaşlarının, onlara olan davranışın, rollerin vb. adaletsiz olduğunu düşünerek işten ayrılmaktadırlar. Süper startlarda adaletsizlik nedeniyle işten ayrılma oranları daha da yüksektir.

%10’luk üst düzey çalışanların sadece %10 olduğunu, bulmanın ve işe almanın zorluğunu unutmamak gerekir. CV’leri görüşmeye çağırırken ve işe alıma karar verirken en önemli kriter deneyim ve eğitim değil adayın şirketin kültürüne ve göreve uygun bir kişi olmasıdır.

Şirket kültürüne uygun insanlar bulmak

Şirket kültürüne uygun CV’ler toplayabilmek için

  • İlanınıza teknik özelliklerin yanında istediğiniz sosyal özellikleri de ekleyin: Örneğin global şirketlerin çoğu ilanlarına “espri anlayışı yüksek,” “takım çalışmasına yatkınlık,” “Kendi kendini motive edebilen” gibi özellikler eklerler. Bunu görmezden gelmemek gerekir. Örneğin sürekli insanların birbirlerine espri ile takıldıkları bir şirket ortamında alıngan bir süper star ile çalıştığınızı düşünün. Muhtemelen verim almakta çok zorlanacaksınız. Veyahut yönetici ekibin motivasyon çalışmaları yapmadığı her çalışanın kendisinin motive olduğu bir şirkette sürekli motivasyon desteğine ihtiyacı olan bir çalışanı yönetmeniz çok zor olacaktır. Şirket kültürünüzü ilanınıza yansıtın, adaylar bunu dikkate alacaktır.
  • Çalışanlarınızdan referans ile CV toplayın: Şirketin kültürünü ve ihtiyaçlarını en iyi bilenler çalışanlarınızdır. Facebook, Google gibi şirketler şirket içinde referans almayan CV’leri artık değerlendirmiyorlar. Bu yöntemin en güzel tarafı CV toplamanın kolaylaşması ve referansı olan çalışanlarla görüşülmesidir. Diğer avantajları ise çalışan bağlılığını arttırması ve işten ayrılmaları azaltmasıdır. En büyük riski ise çalışanların dağılımının azalmasına neden olmasıdır. Örneğin referansla işe alan bir şirkette demografik yapı çıkartıldığında yüz çalışanın seksenden fazlasının Siirtli olduğu tespit edilmiştir. Bu durum kültür farkının olmaması ve farklı bakış açılarının şirketinize yansımaması anlamına gelir. Olabildiğince farklı geçmişlerden gelen farklı çalışanlar almaya özen gösterin.
  • Doğru aday takip yazılımlarını kullanmak: Mutlaka topladığınız CV’leri ve yaptığınız görüşmeleri not aldığınız bir yazılım kullanın. Hem değerlendirme noktasında içgüdülerinizden çok elinizdeki notlara bağlı kalmanızı sağlayacaktır, hem de görüştüğünüz bir kişiye belli bir süre sonra ihtiyaç olması halinde bilgileri ulaşılabilir olacaktır.

Şirket kültürü emek isteyen ve kararlılıkla sürdürülmesi gereken bir süreçtir. Şirketler doğru karakterlerle oluşmuş iyi bir şirket kültüründe olağan çalışanlarla olağanüstü başarılar elde etmişlerdir. Bilgi öğrenilir, yeni yetenekler geliştirilir ama çalışanların uyumu ve mutluluğu sonucu belirler.

 İnsan kaynakları ve daha fazlası ile ilgili içeriklerimizi kaçırmamak için blogumuza abone olabilrsiniz:

Bloga Abone Olun

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!