Şirket kurma yolunda içeriklerimiz

Paraşüt, girişimci ve işletme sahiplerinin yanında olduğu gibi şirketini kurmak isteyenlerin de yanında! Ön muhasebe programı ve finans uygulaması olan Paraşüt'ün Blog'u ve Akademi'sinde şirket kurma yolunda olanlar için içerikler hazırlıyoruz.

7 dk
şirket kurma adımları

Blogumuza kayıt yaptırırsanız girişiminiz ve işletmenizi büyütmeniz için hazırladığımız hiçbir içeriği kaçırmazsınız. Bu yazımızda sizin için şimdiye kadar hangi içerikleri hazırladık onları derliyoruz. Sizden ricamız eğer blogumuzda yayınlanmasını istediğiniz konular varsa bu yazıya yorum yazarak ya da iletisim@parasut.com'a mail atarak bize bildirmeniz.

Şirket kurmadan önce

Şirket kurmak belli sorumlulukların altına girmek demek; hem maddi hem de manevi olarak. Başarılı bir iş ve özel yaşam için işe başlamadan kontrol etmeniz gerekenleri sizin için derlemeye çalıştık.

İş planı hazırlamak

İster işinizi büyütüyor isterseniz de sıfırdan iş kuruyor olun ilk yapmanız gereken iyi bir iş planı hazırlamak. Biz de size yardımcı olmak için iş planı kimin için hazırlanır, içinde neler olmalıdır, hangi sorulara cevap vermelidir derledik.

İş planınızın cevaplaması gereken 6 soru

İş planı hazırlamak işinizi büyütmeden ya da kurmadan önce bir süre üstünde çalışmanız ve tamamlamanız gereken bir ödev değil, sürekli canlı tutulması ve güncellenmesi gereken bir belgedir. İş planınızın güncel olarak cevaplaması 6 soruyu derledik.

İşinizi test etmek: Pazar araştırması yapmak

İş planının önemli ayaklarından biri de gireceğiniz pazarın bilgisine ve mümkünse deneyimine sahip olmak. Bunun için de kendi kendinize yapabileceğiniz pazar araştırması araçlarını derledik. Bu sırada da pazar araştırması nedir, türleri nelerdir, pazar araştırması ile hangi sorulara yanıt aramalısınız sorularını atlamadık.

Landing Page - Karşılama Sayfası

Müthiş bir fikriniz var bu fikri bir ürün ya da hizmete dönüştürüp şirketinizi kurmak istiyorsunuz. Fakat henüz fikir aşamasındasınız ve yatırım yapmadan önce test etmek istiyorsunuz. O zaman size önerimiz ufak bir web sayfası hazırlayarak yukarıda sıraladığımız yöntemlerle pazar araştırması yapmanız. Karşılama (landing) sayfaları tam da bu iş için.

Peki sadece bu iş için mi? Hayır, değil. Ürün ya da hizmetinizin tanıtımlarında karşılama sayfalarını nasıl kullanabilirsiniz ve karşılama sayfası oluşturma araçları nelerdir, hepsini bu yazımızda derledik.

Finansal tablolarınız hazır mı?

İş planının en önemli ayağı finansal tablolarınız. İster bir bakkal dükkanı açın ister büyük veri çözümlemesi yapın işinizin dayanağı sağlam finansal yapıdır. Finansal tablolarınızı hazırlayabilmeniz için aşağıdaki makaleleri hazırladık:

Şirketimin ismini nasıl belirlerim?

Şirketinize/girişiminize isim seçerken hukuki olarak nelere dikkat etmelisiniz? Hem bu noktaları derledik hem de girişim/şirketinize isim seçtiktan sonra hangi alan adını almalısınız konusuna da değindik.

Hangi şirketi kurmalısınız? Limited mi Anonim mi?

Şirket kurma konusunda eminsiniz. Sermaye şirketleri yani anonim ve limited şirketlerin kuruluş süreçleri şahıs şirketlerine göre daha maliyetli olmasının yanı sıra daha zordur. Bu yazımızda sermaye şirketlerinin kuruluş süreçlerini inceledik. Yazımıza bakarak faaliyetlerinize en uygun şirket türünü seçebilirsiniz.

Şirket nasıl kurulur?

“Fikrim var, işimin uzmanıyım ama şirket nasıl kurulur? Kaç gün alır? Masrafı nedir? Sermaye büyüklüğünü, şirket tipini nasıl belirlemem gerekir?” diyorsanız cevapları bu yazımızda.

Başkalarının hikayelerinden dersler alın

Şirket kurma yolunda ilerlerken başkalarının hikayelerinden, deneyimlerinden yararlanmak size çok şey katacaktır. Bu sebeple her ay bir girişimci ile sohbetler gerçekleştiriyoruz, işte bazıları:

Peki ya doğru ortağı bulmak?

Uzun ve meşakkatli bir yola çıkıyorsunuz. Bu yolda yorulmadan, devrilmeden yürümenin en kolay yolu iyi bir yol arkadaşına sahip olmaktır. Paraşüt'ün kurucu ortaklarından Sean Yu'nun bu yazısında doğru ortağı seçmenin ipuçlarını bulabilirsiniz.

Şirketinizi kurarken

Şirket kurmaya karar verdiniz. Finansallarınız, ortaklarınız, hangi şirket türünden ilerleyeceğiniz belli. Bu noktadan sonra işinizi kolaylaştırabilecek makalelerimizi aşağıda bulabilirsiniz:

Doğru muhasebeciyi seçme rehberi: İşinizde size yoldaşlık edecek ortağınızdan sonraki en önemli kişi muhasebeciniz ya da mali müşaviriniz. Peki kendisini nasıl seçeceksiniz?

İşletmeler için vergi sözlüğü: En önemli konulardan biri vergi. Bu mini sözlük vergi konusuna bir giriş niteliğinde.

Vergi hakkında bilmeniz gereken 10 şey: Vergi konusunda sıkıntıya düşmek istemiyorsanız, tüm detayları bu makalemizde bulabilirsiniz.

Fatura türleri: İlk kıymetli evrağınız faturalarınız. Fatura türleri nelerdir, ne işe yararlar?

Fatura kesmeyi öğrenin: Türleri tamam da hangi faturayı ne zaman, nasıl keseceksiniz? Sizin için yanıtladık.

Nakit akşımı nasıl takip ederim: Bir işletmenin en sıkı takip etmesi gereken konu gelir ve giderlerin düzgün akışı. Nakit akışı nasıl takip edilir sizin için derledik.

Ön muhasebe kılavuzu:  İşletme ve girişimciler için mini bir ön muhasebe sözlüğü hazırladık. Bilmeniz gereken temel kavramlar burada.

Elektronik fatura mı? Elektronik fatura nedir, ne değildir? Aklınızın köşesinde dursun. Ben hemen geçeceğim derseniz biz yardımcı olmak için buradayız. Elektronik Fatura'ya Geçmek başlıklı yazımızı okuyabilir, aklınıza takılan her soru için bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazılara yeni eklenecek içeriklerimizi kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Şirket kurmak ve büyütmek özveri gerektiriyor. Zamanınızdan ve paranızdan koyarak kurduğunuz şirketinizi büyütmeniz için her zaman yanınızdayız. Ön muhasebe konusundaki sorularınız için bize ulaşabilirsiniz. Ön muhasebenizi ve finansal durumunuzu takip etmek için Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!