Tahsilatlarınızı Hızlandırmak İçin 1 Uygulama 5 Çözüm

Büyük ihtimalle sizin de baş ağrılarınızın ve uykusuz gecelerinizin başlıca nedeni tahsilatlardaki gecikmeler. Peki, tahsilatlarınızı hızlandırmak için çeşitli önlemler alabileceğinizi biliyor musunuz?

4 dk
Tahsilatları Hızlandırmak

Ticaret hayatının acı gerçeklerini listeleyecek olsak herhalde ilk sırayı geciken tahsilatlar alırdı. Bu nedenle aksayan hesaplar, ödemeler ve hatta kim bilir ufukta canlanan kapıya kilidi vurma riski...

Bu yazıyı okurken siz de içinizden müşterilerinize söyleniyorsanız sonuna kadar haklısınız. Evet, kimse sıcak paranın kasasından çıkmasını tercih etmiyor. Vaktinde yapılabilecek ödemeler belki de pek iyi niyetli olmadan öteleniyor. Ancak bazı aksamaların önüne geçmek mümkün.

Paraşüt tahsilatlarınızı hızlandırmak için size çeşitli araçlar sağlar. İşte Paraşüt’ün tahsilatlarınızı hızlandırmak için kullanabileceğiniz 5 özelliği:

Vadesi Gelen Tahsilatlar için Hatırlatmalar Alın

Tahsilatlarınızı yönetmenin ilk aşaması tahsilat takviminizi takip etmektir. Paraşüt’te oluşturduğunuz faturalarda belirttiğiniz ödeme günleri ilgili haftanın başında ve tahsilat gününde e-posta yoluyla hatırlatılır. Böylece müşterilerinizin farklı vadelerde yapacağı ödemelerini bir bir nasıl takip edeceğinizi düşünmek zorunda kalmazsınız.

Size gelen hatırlatmalar doğrultusunda müşterinizle iletişime geçebilir ve böylece tahsilatın gecikmemesi için ilk önleminizi almış olursunuz.

Kendinizden Kaynaklanabilecek Hataların Önüne Geçin

Tahsilatların gecikmesinde sıkça görülen nedenlerden biri faturalardaki bilgilerin yanlış olması veya fatura kalemlerine dair yaşanabilecek mutabakat sorunlarıdır.

Faturanızı kesip gönderdikten sonra örneğin müşterinizin adresi değiştiği veya yanlış vergi dairesini girdiğiniz için faturanız geri döner. Böylece faturanın kesilmesi, gönderilmesi, geri dönmesi nedeniyle uzun bir zaman kaybı yaşarsınız. Üstüne üstlük bir de belirli zamanlarda ödeme çıkaran bir firma ile çalışıyorsanız, bu süre de gecikme sürenize eklenir.

Faturanızı kesmeden önce müşterinizle e-posta ile paylaşarak olası hata ve anlaşmazlıkları tespit edebilir, gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Tahsilat Raporlarını Takip Edin

“Hangi müşteriniz ödemelerini ne kadar geciktiriyor, tahsilatlarınızın ortalama gecikme süresi nedir, tahsilat günü vermediğiniz açık faturalarınız neler?” gibi sorularınızın hepsine raporlar sayesinde ulaşabilirsiniz.

Tahsilat raporlarını takip ederek, kendinize bir aksiyon planı çizebilirsiniz. Örneğin, gerekli gördüğünüz durumlarda tahsilatlarını sürekli geciktiren müşterilerinizle çalışmama kararı almak veya düzenli ödeme yapan müşterilerinize indirim veya benzeri jestler yapmak gibi. Paraşüt’ün tahsilat raporlarını daha ayrıntılı tanımak için Nasıl Yapılır? Nakit Akışını Yönetmek yazımızı okuyun.

e-Fatura Kullanın

e-Fatura en çok maliyet avantajı nedeniyle gündeme geliyor. Ancak bir diğer avantajı da tahsilatların hızlanmasını sağlaması. Çünkü Ticari Fatura Senaryosunda (e-Fatura’da) müşterinizin 7 gün içinde “Kabul” ya da “Ret” vermesi gerekir. Eğer vermezse faturayı kabul etmiş sayılır. Temel faturada (matbu fatura) bu şekilde bir onay süreci bulunmaz.

e-Fatura hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak için Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli? yazımızı okuyun.

Müşterinize Farklı Ödeme Araçları Sunun

Şüphesiz ki geciken tahsilatların en önemli nedenlerinden biri müşterinizin nakde sıkışmış olmasıdır. Böyle durumlar için kredi kartı ile online tahsilat yapabiliyor olmanız belki de yegane etkili çözümdür. Bu seçeneği müşterinize sunarak hem kendi tahsilatınızı garantileyebilir hem de müşterinizin memnun kalacağı bir hizmet sunmuş olursunuz. Kredi Kartı ile Online Tahsilat özelliğini daha iyi anlamak için Kredi Kartıyla Tıkır Tıkır Tahsilat Yapabilirsiniz yazımızı okuyun.

Büyük ihtimalle sizin de baş ağrılarınızın ve uykusuz gecelerinizin başlıca nedeni tahsilatlardaki gecikmeler. Peki, tahsilatlarınızı hızlandırmak için çeşitli önlemler alabileceğinizi biliyor musunuz?

Beril Koç

Beril Koç

Beril Koç, Paraşüt'te İçerik Pazarlaması Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!