Tasarla > Geliştir > Gözden Geçir > Sına > Başa Dön

Merhaba. Ben Kutsal K. Bilgin. Paraşüt’te mobil uygulama geliştirici olarak çalışıyorum. Bu yazıda sizlere Paraşüt’le tanışma sürecimi ve “Paraşüt Harcamalar” Mobil Uygulamasının ilk sürümünü geliştirirken yaşadıklarımızı anlatacağım.

9 dk
mobil geliştirme

5 Aralık 2014

Ankara günlerimden tanıdığım arkadaşım M. Kadri Bayram’ın kurucu ortaklarından olduğu KET Kolektif, Paraşüt kullanıcısıdır. Kadri, Paraşüt’ün girişimciler için düzenlediği eğitimlerden birisine katılır. Pazarlama direktörümüz Nergis, Kadri’ye Paraşüt’ün mobil uygulama geliştiricisine ihtiyacı olduğundan bahseder. Soğuk bir kış günüdür.

fikir üretimi

*Kadri, düşüncelere dalar* Aklına ben gelirim, ve aramızda aşağıdaki mesajlaşma yaşanır.
yan cep

*‘istemem, yan cebime koy’* Bu mesajı aldığım sırada üç farklı proje üzerinde çalışıyordum. Yeni bir projeye vakit ayıramayacak denli yoğundum ve hayatın bana hazırladığı sürprizlerden habersizdim. **6 Ocak 2015** Kadri’yle yaptığımız konuşmayı unutmak üzereydim ki Paraşüt’ün kurucu ortağı ve CEO’su Sean’dan akşam 21.30’da bir telefon aldım. Telefonun böyle geç saatte gelmesi bazılarımıza tuhaf gelebilir, fakat benim için sıradanın dışında olan her şey ilginçtir. 21.30’da çalışmaya devam eden biri işini gerçekten seviyor olmalı. Dahası, bu kadar sevilebilen bir iş gerçekten ilginç olmalıydı. Konuşmamızda kısaca kendimizden bahsettikten sonra e-posta üzerinden iletişime devam ettik.
Sean Yu

*hello, Sean* Sean’a özgeçmişimi ve tamamladığım projelerin bağlantılarını gönderdim ve görüşmemiz gerektiğine karar verdik.
sonuçlar

*10 adımda: etkili CV, hızlı sonuç* **13 Ocak 2015** Sabah 9.30 sularında Paraşüt’ün Beyoğlu Kazancı Yokuşu’ndaki ilk ofisine çok yakın bir kahvecide latte’mi yudumlarken, iş görüşmeleri öncesi yaşadığım heyecanın yerini tuhaf bir özgüvenin almış olmasını, vakur bir hüzünle, ilerleyen yaşıma verdim. Taksim Meydanı’na bu kadar yakın bir konumda çalışmanın güzel olabileceğini düşündüm. Saat tam 10’da ofise gittiğimde sıcak tebessümlerle, rahat ve motive edici bir çalışma ortamıyla karşılaştım. Her şey tozpembeydi. Dilerseniz kısaca geleceğe, 22 Mart 2015 tarihine gidelim ve beni aslında nelerin beklemekte olduğunu gördükten sonra hikayemize devam edelim. Ortada gördüğünüz benim. Mobil yazılımcı iş tanımına masa montajı dahil mi bilmiyorum, ama bu iş sırasında sıkıldığımı söyleyemem.
boşluk
Dilerseniz iş görüşmesine geri dönelim. Önce Sean’la, ardından diğer kurucu ortaklar Fahri ve Andaç’la görüşmeler yaptık. İçtiğim latte’nin etkisiyle zihnim keskinleşmişti. Onları etkilemek için elimden gelen her şeyi yaptım: kitaplardan ve şarkılardan alıntılar: ‘premature optimization is the root of all evil’, ‘i will always love you’, ‘hit me baby, one more time… Ettkileyici teknik terimler: micro-services architecture, enterprise integration patterns, kaizen, torna tesviye… Beklenmedik sorular: ‘Bir mobil uygulamaya gerçekten ihtiyacınız var mı’, ‘Teknolojinin iş sürecindeki aksaklıkları çözebileceğine gerçekten inanıyor musunuz’, ‘Bu dolmuş Sahra-yı Cedit’ten geçer mi’... Ofisten çıkmak üzereyken bana hamburger menü ısmarlamalarından ve öğle yemeğini yazılım ekibiyle beraber yememizden iş görüşmesinin başarılı geçtiğini anlamıştım. İki saatlik iş görüşmesinin etkisiyle artan besin ihtiyacımı hamburger, patates ve çeşitli soslarla giderdikten sonra yine sıcak tebessümler eşliğinde ofisten ayrıldım. **6 Şubat 2015** Kısa süreli bir karşılıklı nazlanma sürecinin ardından prensipte anlaşma sağlandı. Resmi işlemler başlayabilirdi. Dünya tarihi, önemli bir dönemeci daha geride bırakmak üzereydi.
merhaba Paraşüt

*hoş bulduk, Paraşüt!* **16 Şubat 2015** Büyük gün gelip çattığında yaptığımız ilk iş, nasıl bir yolda ilerleyeceğimizi konuşmak oldu. Birinci senesini henüz doldurmakta olan bir girişimde çalışıyorduk. Esneklik ve hız en büyük avantajımızdı. Aldığımız kararların onlarca onaydan geçmesi gerekmiyordu. Minimum bürokrasi ve maksimum hareket alanında emin adımlarla ilerleyecektik. İlk toplantı daveti geldiğinde Paraşüt takımının bir parçası haline gelmiştim bile.
ön muhasebe

*dak’ka 1, gol 1* Olabildiğince çabuk yayına çıkabilmek için uygulamanın kapsamını kısıtlı tutmak bu toplantının en önemli kararlarından biriydi. Web uygulamasını destekleyecek ve güçlendirecek bir uygulama geliştirmeliydik. Kısıtlı kapsam ve küçük güncellemeler iOS ve Android sürümlerinin geliştirilmesinin bir arada yürütülmesini mümkün kılacaktı. Mobil uygulamanın kapsamını kısıtlı tutacaksak hangi işlevleri dahil edip hangilerini -şimdilik- dışarıda tutacağımıza karar vermemiz gerekiyordu. Bu kararı verecek makam da elbette müşteriler olmalıydı. Seyirciye sorma hakkımızı kullanmaya karar verdik. Son kararımızdı. Anketler hazırlandı. Nefesler tutuldu. **18 Şubat 2015** Anket sonuçları geldiğinde müşterilerimizin mobil uygulamada öncelikle harcama yönetimi yapmayı tercih edeceğini gördük. Müşterilerimizin bir kısmıyla anket sonuçlarını doğrulayan telefon görüşmeleri yaptım. Kararımız mühürlenmişti.
rakamlar

*sayılar yalan söylemez* Anlamlı bir sessizlik içinde birbirimizin gözlerinin içine baktık. Geri dönüşümüz yoktu. Paraşüt Harcamalar, parlaklığıyla gözümüzü alan bir hedef olarak ufukta belirdi. Yelkenlerimiz rüzgarla doluydu, küreklere asıldık. “Tasarla, geliştir, gözden geçir, sına, başa dön” döngüsüne girmiş bulunuyorduk. Hepimize hayırlı olsundu. **20 Şubat 2015** Uygulamanın tüm detaylarına hakim olmasam da amacına ve çözdüğü soruna yönelik epey fikrim bulunuyordu. Yazılımı geliştirmeye başlamak için ise öncelikle sistem modelini tanımam gerekiyordu. CTO’muz Andaç eşliğinde sistemin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıktık.
yazılım

*dün gece hiç tanımadığım bir yazılım ekosistemine, sırf sana benziyor diye, usulca sokulup ‘merhaba’ dedim* **2 Mart 2015** Android ve iOS uygulamamız için yazılım tasarımı ve kullanılacak kütüphanelerle ilgili araştırmalarım devam ederken tasarım ekibi de uygulamanın kapsamı üzerindeki çalışmalarına devam ediyordu. Kapsam konusundaki son kararları vermek üzere bir toplantı yaptık.
yazılımla ilgili belgeler

*“elimde belgeler var”* Anket sonuçları ve müşteri görüşmeleri, harcama yönetiminden başlamamız gerektiğini söylüyordu. Gereksiz eklentileri çözüme eklemekten kaçınarak, mümkün olan en kısa sürede yayına çıkmamızı sağlayacak yalın bir işlev kümesi saptayarak toplantıdan ayrıldık.
tasarımlar

*Daniel’ın kaleminden bir romantik-aksiyon senaryo taslağı* **11 mart 2015** Özellikle geliştirmenin ilk aşamalarında olabildiğince sık sürüm yayınlamanın erdemine inanırım. Bu yöntem, projenin emekleme sürecinde, manevra alanımız henüz genişken, eksik işlevle de olsa alfa test sürümleriyle tasarım ve geliştirme kararlarımızı sınamamızı sağlar. Bu sebeple, uygulamayı son haline getirmeye çalışmadan, 11 Mart 2015’te Android için ilk alfa test sürümümüzü yayınladık.
Paraşüt Android uygulaması

*seni tanıdığımda minik bir bebektin, Paraşüt Android*
Paraşüt mobil uygulama

*ilk Android alfa test sürümümüzden, harcama listesi* **20 Mart 2015** Yazılım geliştirmesi devam ederken tasarım ekibi de kullanıcı deneyimini iyileştirmeye devam ediyordu. İlk büyük değişiklikleri sınamak için 20 Mart günü yeni bir alfa sürümü yayınladık.
ios ön muhasebe

*mutlu sona doğru bir adım daha* Bu yeni sürümde, bir önceki alfa sürümünden ve ileride yayınlayacağımız asıl versiyondan farklı olarak harcama listesinde harcamaların sınıflandırılmasıyla ilgili bir yenilik bulunuyordu. Bu versiyonun ilk versiyon için gereken minimum işlev kümesinin dışında olduğuna, yayın tarihimizi geciktirme riski bulunduğuna ve bu sebeplerle daha sonraki versiyonlarda bulunmasının daha mantıklı olacağına karar verdik.
paraşüt mobil işlemler

*pek yakında tekrar görüşeceğiz* **16 Nisan 2015** Tasarımın son halini almasıyla son dönemece girmiş bulunuyorduk. Geliştirme çalışmalarına hız vererek ilk beta test sürümümüzü 16 Nisan 2015 tarihinde yayınladık. Tasarım iyileştirmeleri devam ediyordu.
ön muhasebe programı

*tasarım ekibimizden Daniel, anlamamakta ısrar ettiğim bir tasarım konusunu bana bir eğitmen sabrıyla açıklarken...* Alfa test sürümlerimizde uygulama yeterince sınanmış olduğundan bu sürümde çok fazla hatayla karşılaşmadık. Birkaç noktada ufak iyileştirmelerimizi yaptık, ve... **22 Nisan 2015** 22 Nisan 2015’te Paraşüt Harcamalar 1.0.0 sürümünü Google Play Store’da yayınladık. Bundan sonrası için elimizde bir yapılacaklar listesi ve kullanıcılarımızdan alacağımız yorumlar var.
Paraşüt giriş

*giriş*
harcama listesi

*harcama listesi*
harcama detayı

*harcama detayları*
harcama düzenleme

*harcama düzenleme*
harcama oluşturma

*harcama oluşturma* İşletme Giderlerini Gösterirken Hatırlatmalar yazımızı okuyarak şirketlerde hangi harcamaların mali açıdan gider olarak işlenebileceğini öğrenin.
Kutsal K. Bilgin

Kutsal K. Bilgin

Kutsal, Paraşüt'ün mobil geliştirici. Paraşüt mobil dünyada neler yapıyor anlatıyor.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!