blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
e-arşiv geçiş zorunluluğu
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM

Taslak Tebliğ Yayınlandı: e-Arşiv Uygulamasına Geçiş Sınırı Düşürülecek

İşletmenizi yakından ilgilendirecek gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam ediyoruz. GİB'in geçtiğimiz günlerde yayınladığı taslak tebliğ ile e-faturaya geçiş şartlarında değişiklik yapılması öngörülüyor. Peki bu değişiklikler hangi sektörleri etkileyecek?

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 1 dk

Gelir İdaresi Başkanlığı, 433 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde elektronik belge uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla bazı güncellemeler yapacağını açıkladı. Yürürlüğe girme tarihi henüz belli olmayan taslak tebliğin, e-fatura ve e-arşiv fatura kullanım zorunluluğu kapsamına önemli değişiklikleri getirmesi bekleniyor.

Taslak tebliğde öne çıkan değişiklikleri özetleyecek olursak:

  • Mevcut kanun kapsamında e-Fatura kullanıcısı olan mükellefler için 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren e-Arşiv kullanımı zorunlu olacak.
  • 2017 ve ardından gelen hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri mükelleflere, Gelir/Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin verildiği tarihi izleyen hesap döneminin başlangıcından itibaren e-Arşiv kullanımı zorunlu hale getirilecek.
  • e-Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcıları (server, hosting vb.), İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracıları (dijital reklam ajansları vb.) ve İnternet Ortamında İlan Yayınlayan Mükellefler için 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren e-Arşiv kullanımı zorunlu olacak.
  • e-Fatura ve e-Arşiv kullanıcısı olmayan mükelleflerin aynı günde aynı kişi veya kurumlara vergi dahil düzenledikleri 50.000 TL ve üzeri faturaların da 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren e-Arşiv fatura olarak düzenlenmesi gerekecek.

Taslak tebliğ metnine buradan ulaşabilir, henüz Paraşüt hesabınız yoksa ücretsiz deneme hesabınızı oluşturarak, e-arşiv başvurusu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Not: e-Arşiv fatura kullanabilmek için e-fatura sistemine kayıtlı olmak gerekir.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?