Taslak Tebliğ Yayınlandı: e-Arşiv Uygulamasına Geçiş Sınırı Düşürülecek

İşletmenizi yakından ilgilendirecek gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam ediyoruz. GİB'in 6 Nisan'da yayınladığı taslak tebliğ ile e-faturaya geçiş şartlarında değişiklik yapılması öngörülüyor. Peki bu değişiklikler hangi sektörleri etkileyecek? Ayrıntılar yazımızda...

2 dk
e-Fatura Geçiş Zorunluluğu Değişiyor

Gelir İdaresi Başkanlığı, 433 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde elektronik belge uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla bazı güncellemeler yapacağını açıkladı. Yürürlüğe girme tarihi henüz belli olmayan taslak tebliğin, e-fatura ve e-arşiv fatura kullanım zorunluluğu kapsamına önemli değişiklikleri getirmesi bekleniyor.

Taslak tebliğde öne çıkan değişiklikleri özetleyecek olursak:

  • Mevcut kanun kapsamında e-Fatura kullanıcısı olan mükellefler için 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren e-Arşiv kullanımı zorunlu olacak.
  • 2017 ve ardından gelen hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri mükelleflere, Gelir/Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin verildiği tarihi izleyen hesap döneminin başlangıcından itibaren e-Arşiv kullanımı zorunlu hale getirilecek.
  • e-Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcıları (server, hosting vb.), İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracıları (dijital reklam ajansları vb.) ve İnternet Ortamında İlan Yayınlayan Mükellefler için 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren e-Arşiv kullanımı zorunlu olacak.
  • e-Fatura ve e-Arşiv kullanıcısı olmayan mükelleflerin aynı günde aynı kişi veya kurumlara vergi dahil düzenledikleri 50.000 TL ve üzeri faturaların da 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren e-Arşiv fatura olarak düzenlenmesi gerekecek.

Taslak tebliğ metnine buradan ulaşabilir, tebliğ yayına alındığında haberdar olmak isterseniz Paraşüt Blog’u takip edebilirsiniz:

Blogu Takip Edin

Not: e-Arşiv fatura kullanabilmek için e-fatura sistemine kayıtlı olmak gerekir.

e-Fatura Hakkında İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

Paraşüt'te Nasıl e-Fatura Kullanıcısı Olursunuz?

Elveda Matbu Fatura Hoş Geldin Elektronik Fatura!

e-Fatura Nedir, Ne Değildir?

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

e-Fatura'ya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanızı Nasıl Etkileyecek?

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!