blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Ticaret Bakanlığı
Blog-hero
KOBİ ÖZEL

Ticaret Bakanlığı "e-Ticaret olarak KOBİ'lerin yanındayız" kampanyasını tanıttı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan firmaların; e-ticaret sitelerine üyeliklerinin, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımınının destek kapsamına alınacağını açıkladı. İşte ilgili desteğin detayları...

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 2 dk

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Covid-19'un işletmelerin ticari faaliyetleri üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak ve KOBİ’lerin bu dönemde e-ticaretin sağladığı imkanlardan en etkin şekilde faydalanmalarını mümkün kılmak amacıyla "E-Ticaret olarak KOBİ’lerin Yanındayız" dayanışma kampanyasını başlattıklarını bildirdi.

KOBİ'ler e-ticaret ile büyüyecek

Pekcan'ın yaptığı açıklamaya göre kampanyanın amacı, Covid-19 nedeniyle sıkıntı yaşayan daha fazla KOBİ'yi e-ticaret ile tanıştırarak interneti ve e-ticareti daha nitelikli kullanmaya teşvik etmek. Böylece ürünlerini pazarlama sıkıntısı yaşayan küçük işletmelere çözüm sağlanacak ve KOBİ'ler e-ticaret ile işlerini büyütüp kurumsallaşabilecekler. Yerel üreticiler de ürünlerini yeni pazarlara sunabilecekler.

Kampanyaya destek veren e-ticaret siteleri, altyapı sağlayıcıları ve ödeme kuruluşları da e-ticaret sitelerine üye olacak veya mevcut e-ticaret faaliyetlerini artıracak KOBİ’lere finansal ve teknik anlamda farklı kolaylıklar sunacak.

e-Ticaret alanında faaliyet gösteren KOBİ'lere ekonomik destek

Resmi Gazete'te yayınlanan genelgedeki kapsama giren şirketlere:

  • Bakanlık tarafından onaylanan e-ticaret sitelerindeki üyelik giderleri için bu yıl %80 diğer yıllar ise %60 oranında,
  • e-Ticaret sitesi başına ise yıllık 8 bin TL'ye kadar destek sağlanacak.

Bu destekten her şirket en fazla 3 e-ticaret sitesi için faydalanabilecek. Şirketlerin her bir web sitesi ise ilgili destekten 2 yıla kadar yararlanabilecek.

Sanal fuarlara katılım desteği

Bakanlık koordinasyonunda iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal ticaret heyeti faaliyetlerine ilişkin giderler yüzde 50 ve faaliyet başı 50 bin dolara kadar destek sağlanacak.

İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen uluslararası niteliği haiz sanal fuarlara katılımcıların iştirak etmelerini sağlamak üzere iş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuarlara katılım organizasyonlarına, genelgede belirtilen giderler %50 ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar destek ile katkı sağlanacak.

İş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonları için faaliyet başına 100 bin dolara kadar destek verilecek.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?