Türkiye’den SaaS’lar - 2

Türkiye’den HoY sunan firmalar ile görüş alışverişinde bulunmaya devam ediyoruz. Bu ay Sendloop’tan Cem Hurturk ve KolayİK’den Çağlar Yalı ile görüştük.

4 dk
SaaS ne demek

Paraşüt web tabanlı bir SaaS uygulaması. SaaS, Türkçesi ile Hizmet olarak Yazılım bir ya da birden fazla servis sağlayıcının geliştirdiği ve firmalara sunucu üzerinden sunduğu hizmetlere deniyor. Biz de bu hizmet türünün Türkiye’de büyüyen işletmelerin en büyük dostu olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple Türkiye’den HoY sunan firmalar ile görüş alışverişinde bulunmaya devam ediyoruz. Bu ay Sendloop’tan Cem Hurturk ve KolayİK’den Çağlar Yalı ile görüştük.

Cem Hurturk, Sendloop: Yeniliklere çok hızlı adapte olabilen bir ülkeyiz ancak SaaS konusunda henüz yeterli girişim yok.

Neden SaaS?

Şirketimiz altında SaaS'a ek olarak lisans olarak sattığımız çözümlerimiz de mevcut. Ancak bizim için SaaS'ın en büyük özelliği “Predictable Revenue” denilen ve değeri yüksak gelir modeli olan abonelik bazlı gelir elde edilmesi.

SaaS olarak en çok zorlandığınız noktalar neler? En çok hangi sorularla karşılaşıyorsunuz?

SaaS sektöründe ortak olan tüm zorlukları az çok biz de yaşıyoruz doğal olarak. Bizim için bunların başında LTV/CAC dengesini korumak ve onboarding sureci en çok odaklandığımız noktalar.

Türkiye’de SaaS pazarının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Yeniliklere çok hızlı adapte olabilen bir ülkeyiz ancak SaaS konusunda henüz yeterli girişim yok. Ancak günümüzde teknoloji ve altyapı maliyetleri düştükçe SaaS konusunda global projelerin çok daha fazla ortaya çıkacağına inanıyorum.

Bundan sonraki hedefler neler?

Globaldeki pazar payımızı ve bilinirliğimizi arttırmak en başından gelen tek hedefimiz ve bu yolda ilerlemeye devam ediyoruz.

Çağlar Yalı, KolayİK: Yazılım lisansı satın alan şirketler yazılıma sahip oldukları fikri ile seneler boyunca bir yanılgıya uğradılar.

Neden SaaS?

Yazılım yaşayan bir organizma gibidir. Her gün beslenmesi, büyümesi gerekir. Geliştirilmeyen bir yazılım kendiliğinden ölür. Bu açıdan bakıldığında yazılım lisansı satın alan şirketler yazılıma sahip oldukları fikri ile seneler boyunca bir yanılgıya uğradılar. Sonrasında bakım, geliştirme, güncelleme gibi bir çok maliyet ile karşılaştılar ya da ellerindeki artık ihtiyaçlarını karşılamayan yazılımlarla devam etmek zorunda kaldılar. SaaS ise bir yazılımın satılması değil, bir servisin kiralanmasıdır. Biz Kolay İK olarak personel yönetim süreçlerinizdeki dijital danışmanlık hizmeti veriyoruz. Şirketleri hizmete ihtiyaçları olduğu ve hizmetten memnun kaldıkları sürece ödeme imkanı sunuyoruz. 

Nerelerde zorlanıyorsunuz?

SaaS’ın bizim için yarattığı ayrı bir zorluk yok, hatta tam tersi. Bir yazılım şirketi için tüm geliştirme ve iletişim süreçlerini kolaylaştırıyor. Bunun yanında özellikle Bulut Teknolojisi ile ilgili insanların kafalarında soru işaretleri var. Çünkü bir diğer yanılgı da bilgilerin Bulut’ta güvenli olmayacağı. Aldığınız mail hizmeti ne kadar güvenliyse Bulut Teknolojisi o kadar güvenlidir, çünkü tamamen aynı yöntem kullanılır. Yine lisans satan şirketler uzun yıllar boyunca “bilgileri kendi bilgisayarınızda tutmazsanız güvensiz olur” diyerek satış yaptıkları için şirketlerde yanlış bir algı yarattılar. Bulut Bilişim hem verilerin saklanması, hem yedekleme, hem de erişilebilirlik konusunda lisanslı ürünlerden çok daha güvenlidir.

Peki Türkiye’de durum nedir?

SaaS tüm dünyada KOBİ’ler ile büyüyor. Türkiye’de ise KOBİ’lerin dijitalleşmesi süreci yeni başlıyor. Artık çok daha fazla şirket yazılımlar kullanarak zamandan ve hatalardan tasarruf ederek pazarda avantaj elde etmeye çalışıyor. Türkiyede 3 milyondan fazla KOBİ var. Bu nedenle SaaS pazarının büyüyen bir pazar olacağını düşünüyorum. Bunun yanında ülke ekonomisi ve iş gücü yönetimi için de bu alanda çalışmanın önemli olacağını düşünüyorum. Bir diş hekimi hastalarının takibine ne kadar az zaman ayırırsa o kadar fazla diş muaynesi yapabilir, bir mimar ne kadar az finansal süreçlerle zaman harcarsa o kadar iyi projeler ortaya çıkarabilir ve tabi ki bir İK çalışanı personel yönetimine ne kadar az zaman ayırırsa şirketin ihtiyacı olan çalışanları bulmaya ve bu çalışanların performansını arttırmaya o kadar zaman bulur. 

Bundan sonra KolayİK’de neler olacak?

Türkiye’de istisnasız tüm şirketlerin hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Şirketlerin sadece yazılım sağlayıcısı değil, dijitalleşme partnerleri olarak istedikleri tüm bilgileri alabilecekleri bir destek sistemi oluşturmak istiyoruz.

Röportajlarımızı ve diğer içeriklerimizi kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!