UX Tasarımına Yeni Başlayanlar için 3 Önemli Bilgi Kaynağı

Bu yazımızda Startsub pazarlama ekibi, UX kavramının genel tanımını yapıyor ve UX tasarımına yeni başlayanların faydalanabileceği 3 önemli bilgi kaynağından bahsediyor.

2 dk
UX tasarımı

UX tasarımı yani “User experience design” bir ürünün (çoğunlukla web sitelerinin ve uygulamaların) kullanılabilirliğini geliştirme sürecine verilen isim. Son yıllarda hayatın her alanında gerçekleşen dijitalleşme ile beraber UX’in kapsamı da genişledi. İnsan ve bilgisayar arasındaki etkileşimin geleneksel kalıplarının dışında hem ürünün hem de sunulan hizmetin tasarlanması artık UX’in faaliyet alanına giriyor.

UX’in nihai hedefi kullanıcıların söz konusu uygulama ya da hizmet ile etkileşime geçtiğinde bir memnuniyet duyması ve kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Giderek daha çok ara yüz ile etkileşime geçtiğimiz bu yeni dönemde UX en iyi ara yüzü yakalamak için olmazsa olmaz bir disiplin.

Bunu Biliyor Musunuz?

Türkiye'de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden hiç kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun. Üstelik ilk 100 e-faturanız bizden hediye!
Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Tasarım yolculuğunun henüz başındaysanız kullanıcı deneyimi yani UX konusunda zengin ya da derinlikli bir bilgi birikiminiz olmaması sizi yılgınlığa düşürmesin. UX bir disiplin olarak gelişip yaygınlaşmasının daha çok erken aşamalarında. Bu nedenle UX konusunda kendinizi geliştirmek için hiç de geç değil! Peki yeni başlayanlar için UX tasarımı nedir? Neleri bilmek ve hangi kaynakları takip etmek gerekir? İşte UX dünyasına merhaba demek için yararlanabileceğiniz 3 kaynak:

1. İlk Okumalar

UX’in ne olduğu ve dijital dünyada ne gibi sonuçlar üretebildiğini örnekler üzerinden görerek öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu noktada başarılı UX örneklerini detaylı bir şekilde anlatan makaleler size yardımcı olabilir. Ünlü 300 Million Dollar Button makalesi başlangıç için birebir.

2. Görsel Materyaller

Öğrenme üzerine yapılan çalışmalarda görsel anlatımın yazılı anlatımdan çok daha etkili olduğu sonucu çıkıyor. UX tasarımında öğrendiklerinizin kalıcı olması için video derslerden yararlanabilirsiniz. Bu alanda yapılmış Online Checkout In Real Life (https://youtu.be/3Sk7cOqB9Dk) başlangıç seviyesine uygun bir video.

3. Öğrenilmesi Gereken Programlar

Diyelim ki UX prensiplerini öğrendiniz; peki bu prensipleri nerede kullanacaksınız? UX için öğrenilen bilgilerin pek çok kullanım alanı olsa da esas itibariyle Photoshop, Illustrator, Mockplus, Axure ve Justinmind programlarını kullanabilirsiniz. Bu programları ise Design Tuts, Lynda, and Skillshare gibi platformlar aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Yeni yazılarımızı takip etmek için blogumuza abone olabilirsiniz.

Bloga Abone Olun

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!