Vergi levhası hakkında 6 yanlış bilgi

Vergi levhası mükellefe ait bazı bilgilerin açıklanması suretiyle, vergilerin ödenmesinde kamuoyunun baskı ve desteğinden yararlanılmasını amaçlayan bir belgedir. Bu belge ile ilgili doğru bilinen yanlışları Paraşüt'e gelen sorulardan yola çıkarak derledik.

2 dk
vergi levhası nedir

1. Vergi levhasını asmak zorundayım. Vergi levham iş yerinde görünür olmalı.

Hayır, zorunda değilsiniz. 27 Mayıs 2011 tarihli 408 sıra no'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile vergi levahası asma zorunluluğu kaldırılmıştır. İlgili tebliğe buradan ulaşabilirsiniz.

2. Vergi levhamı almak için Vergi Dairesi'ne gitmem gerekiyor.

Hayır, gerekmiyor. Gelir/kurumlar vergisi mükellefleri tarafından gelir/kurumlar vergisi beyannamelerinin verilmesinden sonra vergi levhası oluşturulup internet vergi dairesindeki hesabınıza aktarılır.

Fakat eğer işe yeni başlıyorsanız süreç sizin için şu şekilde işleyecektir:

Gelir/kurumlar vergisi mükellefi olup yıl içinde işe yeni başlayan mükelleflerin vergi levhalarında bu Tebliğin 2.2. bölümünde sayılan bilgilere yer verilecek, ancak matrah kısmında "Yeni İşe Başlama" ifadesi yer alacaktır. Söz konusu mükelleflerin vergi levhaları, mükellefiyet tesisini müteakip, sistem tarafından internet vergi dairesi hesaplarına aktarılacaktır. Bu mükellefler vergi levhalarını mükellefiyet tesisinden itibaren 1 ay içinde internet vergi dairesinden yazdırmak suretiyle veya bağlı oldukları vergi dairesi aracılığıyla alacaklardır.

3. Vergi levhasını dasdik ettirmeliyim.

Vergi levhası bir kere internet vergi dairesine aktarıldıktan sonra herhangi bir imza ya da tasdik gerekmemektedir. Buna vergi dairesi, meslek mensupları ve ilgili odalar da dahildir.

4. Vergi levhamda değişiklik yapmak için Vergi Dairesi'ne gitmeliyim.

Ticaret unvanı, iş yeri adresi, bağlı oldukları vergi dairesi, ana faaliyet kodu veya faaliyet türünün değişmesi durumunda internet vergi dairesindeki hesabınıza girerek bu bilgileri düzenleyebilir ve vergi levhasınızın bir çıktısını alarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

5. Öyleyse vergi levhamdaki hatalı bilgiyi internetten düzeltebilirim.

Vergi levhanızda yer alan yanlış bir bilgi tespit etmeniz halinde bağlı olduğunuz Vergi Dairesi'ne dilekçe ile başvurmanız gerekmekte. Bu yanlışlık düzeltildikten sonra vergi levhanızın çıktısını alarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

6. Vergi levhamı internette yayınlarsam/görünür kılarsam başım derde girer.

Girmez. Nasıl eskiden vergi lehvası dükkanın görünür yerine konuyor ve herhangi bir sıkıntı yaratmıyorduysa internet sitenize koymanız halinde bile herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Vergi levhasını herhangi bir yerde yayınlama zorunluluğu olmamasına rağmen isteyen mükellefler kendilerine ait vergi levhalarını işyerlerine asabilir veya web sitelerinde yayımlayabilirler.

İşini kuranlar ve büyütmek isteyenler için ürettiğimiz içerikleri kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!