Vergi Matrah Artırımı Fırsatını Değerlendirin

Son başvuru tarihi 31.10.2016 olan ve size çok faydası olacağını düşündüğümüz vergi matrah artırımı fırsatını değerlendirmenizi öneririz.

2 dk

Gündemde olan ve size çok faydası olabileceğini düşündüğüm 6736 sayılı Kanundan bahsedeceğim. Bu vergi kanunu 3 ana bölümden oluşmakta. 3’ü de ihtiyacı olan firmalar için çok faydalı.

  1. Kesinleşmiş vergi borçları yada inceleme ve dava aşamasındaki vergi borçlarında yapılandırma
  2. Kasa ve Ortaklar cari hesap düzeltmesi ve stok ve demirbaş kayıt düzeltmesi
  3. Matrah artırımı

Bu yazıda matrah artırımı konusundan bahsedeceğim.

Nedir vergi matrah artırımı?

3 vergi türünden başvuru yapılabiliyor

  1. Kurumlar vergisi, gelir vergisi
  2. KDV
  3. Muhtasar

Bu 3 vergi türünü ayrı ayrı yada beraber alabilirsiniz. Yıl bazında (2011, 2012, 2013, 2014 ve 2015) da alabilirsiniz. Örneğin Kurumlar vergisinden 2012, 2014 ve 2015 yıllarını satın alabilir 2011 ve 2013 yıllarını almayabilirsiniz. Her satın alma gibi bunun da bir bedeli var. Hesaplamalar biraz karışık olduğundan detaya girmeyeceğim. Fikir vermesi açısından 2014 yılında kurumlar vergisinden matrah artırımı yaparsanız 5000 TL civarında ödeme yapmanız gerekir. Üstelik kurumlar vergisini zamanında ödemiş iseniz %20 yerine %15 vergi ödeyeceksiniz.

Peki neden matrah artırımı?

Vergilerinizi zamanında ödüyorsunuz, kayıtlarınız düzgün. Neden matrah artırımı yapmalısınız?

  1. Satın aldığınız yıl ve satın aldığınız vergi türü için vergi incelemesi gelemeyecek

Vergi incelemesi gelse ne olacak diye düşünmeyin. Olası bir incelemede mutlaka vergi cezası çıkacaktır. Eğer kayıt düzeniniz çok iyi ise ceza az çıkar yoksa ceza çok çıkar. Vergi incelemesinde zamanında ödenen vergilerden ziyade beyan edilmemiş vergilere bakılacaktır. Belki de en önemlisi vergi inceleme sürecinin uzun sürmesi ve bu süreçte ekibinizin çok yıpranacak olmasıdır, ki bu görünmeyen maliyetlerinin en büyüğüdür.

  1. Eğer çok fazla başvuran şirket olur ise potansiyel denetlenebilecek şirket sayısı azalacağı için başvurmayan şirketlerin vergi incelemesine girme ihtimali artacaktır.

Gelir İdaresinin, başvuru yapmayan şirketler için şöyle bir bakış açısı olabilir: “Madem kendinize güveniyorsunuz gelelim denetleyelim ve görelim.”

  1. Şirketinizi satmayı düşünüyorsanız geçmiş vergi riskiniz olmayacak

Matrah artırımı yaptığınız dönemler için vergi inceleme riskiniz olmayacak ve olası şirket satışında vergi due-diligence raporuna gerek kalmayacak.

Matrah artırımı ile ilgili olarak mutlaka mali müşaviriniz ile görüşün, beraber ödenmesi gereken rakamı belirleyin. Ortaya çıkan ödenmesi gereken rakam ile elde edeceğiniz faydayı karşılaştırın. Tüm vergi türlerinden tüm yılları almak zorunda da değilsiniz, sizin için riskli olan yıllara öncelik verebilirsiniz. Hesaplanan vergiyi 30 Kasım’a kadar ödemek durumundasınız. Dilerseniz taksitlendirebilirsiniz de.

Son Başvuru Tarihi 31.10.2016

Yusuf Şahin

Yusuf Şahin

Yusuf Şahin, Neura Mali Müşavirlik'in ortağıdır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!